X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 11 190 krát
Vydat knihu se může zdát skoro těžší, než ji napsat. Když ale budete vědět jak na to, může to být velmi jednoduché. Pokud chcete vydat knihu, musíte mít jistotu, že ji máte připravenou v tom nejlepším možném stavu. Bude vás to stát spoustu hodin práce, vytrvalosti a trpělivosti, ale až budete svoji knihu držet vytisknutou v ruce, uvidíte, že to stálo za to. Pokud chcete vědět, jak vydat knihu, v tomto článku to zjistíte.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Příprava knihy k vydání
Metoda 1
-
1Měli byste vědět, zda si máte připravit rukopis, nebo návrh. Autoři fikce by si měli připravit rukopis o plné délce a autoři literatury faktu by měli napsat solidní návrh knihy. Když budete vědět, co musíte mít napsané, ušetříte si spoustu času a vaše kniha bude vypadat profesionálněji.
- Mnoho autorů fikce se snaží vydat své knihy ještě dříve, než mají hotový rukopis – a nedaří se jim to. Pokud jste zavedený spisovatel, který má dobrého literárního agenta, bude vám možná stačit jen několik kapitol nebo dobrý návrh, ale většina začínajících spisovatelů musí svoji knihu nejprve celou dokončit, než ji budou moci odevzdat k vydání.
- Pokud píšete literaturu faktu, musíte si nejprve připravit návrh knihy. Pokud píšete například kuchařku nebo knihu o fitness, měli byste se zaměřit na návrh. Pokud pracujete spíše na literární literatuře faktu, měli byste zaměřit na několik vzorových kapitol, nebo rovnou napsat celý rukopis.
- Pokud jste se rozhodli, že vám pro váš typ knihy stačí pouze návrh, můžete přeskočit ke kroku č. 6 a rozhodnout se, zda si chcete najmout literárního agenta, nebo zda chcete kontaktovat přímo vydavatelství.
- Pokud píšete akademickou učebnici, přeskočte rovnou k poslední sekci, ve které zjistíte, jak kontaktovat vydavatele a zajistit, aby vám vaši knihu vydal.
-
2Dobře svoji knihu zrevidujte. Revize knihy je možná ještě složitější, než její samotné psaní. Až napíšete dobrou verzi své knihy, ať už píšete historický román, nebo thriller, budete ji muset zrevidovat, aby byla v tom nejlepším možném stavu ještě dříve, než ji odnesete do vydavatelství, nebo si začnete hledat literárního agenta. Zde je několik věcí, kterými byste se měli zabývat:
- Ujistěte se, že jste napsali zajímavou knihu. Nemusíte psát špionážní román ani knihu, která čtenářům nedá spát, ale měli byste zajistit, aby kniha čtenáře zaujala hned ze začátku a aby měli vždy důvod otočit na další stranu.
- Zbavte se přebytečných slov. Mnoho agentů tvrdí, že prvotiny od autorů nepřijímají, pokud mají více než 100.000 slov.
- Ujistěte se, že jste napsali vše, co jste chtěli. Nezáleží na tom, zda píšete romantický román nebo sci-fi. Měli byste dosáhnout toho, že svým čtenářům v knize předáte vše, co jste jim chtěli sdělit.
- Ujistěte se, že jsou vaše myšlenky dostatečně jasné. Pro vás možná nebude problém rozumět všemu, co vás napadne, ale čtenáře byste mohli některými složitějšími myšlenkami zmást. Pochopitelně můžete psát knihu pro určité publikum (například pro vysokoškolské studenty, nebo pro zdravotní sestry), ale čtenáři by měli být vždy schopní sledovat vaše myšlenkové pochody.
-
3Požádejte o zpětnou vazbu. Až budete mít pocit, že máte knihu skutečně hotovou, získejte zpětnou vazbu, abyste si ověřili, zda je skutečně připravena k vydání. Možná máte pocit, že je vaše kniha již dokonalá, ale uvědomte si, že prostor pro zlepšení máte vždy. Je lepší požádat o zpětnou vazbu nějakého jiného spisovatele nebo důvěryhodného odborníka, než se nechat odmítnout několika vydavateli. Když ovšem budete žádat o názory na svoji knihu příliš brzy, mohlo by se stát, že nebudete spokojení, takže si nejprve dejte záležet na tom, aby podle vás byla kniha dokonalá. Zde je několik způsobů, jak získat zpětnou vazbu:
- Oslovte jiného spisovatele. Pokud máte nějakého kamaráda, který také píše, požádejte ho, aby si vaši práci přečetl a poskytl vám zpětnou vazbu.
- Požádejte nějakého náruživého čtenáře. Pokud znáte někoho, kdo velmi rád čte, jistě vám bude moci říct, zda je vaše knížka poutavá a zajímavá, nebo zda se mu chtělo po první kapitole spát.
- Požádejte o pomoc nějakého odborníka na vaše téma. Pokud píšete literaturu faktu o konkrétním oboru, jako je obchod, věda, nebo vaření, požádejte o zpětnou vazbu nějakého odborníka v tomto oboru, abyste se ujistili, že skutečně víte, o čem píšete.
- Pošlete svoji práci do nějaké dílny pro spisovatele. Ať už máte neformální spisovatelský workshop s kamarády, nebo navštěvujete konference pro spisovatele, můžete část své knihy poslat k posouzení skupině ostatních spisovatelů.
- Pokud studujete tvůrčí psaní na univerzitě, budete mít spoustu možností, jak získat zpětnou vazbu, ať už to budou vaši spolužáci, nebo členové vaší fakulty.
- Najděte si zkušeného editora a požádejte ho, aby váš rukopis zhodnotil. Nebude to sice levné, ale když si najdete toho správného člověka, pomůže vám to zjistit, zda je vaše kniha připravena k vydání.
- Uvědomte si, že musíte zpětnou vazbu brát s rezervou. Ne každému se vaše kniha bude líbit, což je naprosto v pořádku. Je důležité získat konstruktivní kritiku od lidí, kterým důvěřujete, ale zároveň si uvědomte, že ne každý názor se vám bude hodit. Získat dobrou zpětnou vazbu znamená vědět, na koho se máte obrátit.
-
4V případě potřeby svoji knihu znovu zrevidujte. Zrevidujte svoji knihu na základě zpětné vazby, kterou jste obdrželi. Uvidíte, že toho nebudete litovat. Udělejte si čas na to, abyste zpracovali poznámky, které jste získali od ostatních lidí a potom se dejte do práce.
- Revize by vás měla navést správným směrem, ale po úpravě byste měli požádat o další zpětnou vazbu, abyste měli jistotu, že jste provedenými úpravami knize neuškodili.
- Až znovu upravíte svůj rukopis, na několik týdnů, nebo i na měsíc, ho odložte. Potom si ho znovu vytáhněte a přečtěte si ho s čistou hlavou, abyste zjistili, zda je skutečně dobře napsaný.
- Nakonec rukopis upravte ještě jednou. Až vyřešíte všechny větší nesrovnalosti, ještě jednou knihu upravte, aby v ní nebyly žádné gramatické a pravopisné chyby. Kdybyste v ní tyto chyby nechali, kniha by působila neprofesionálně a čtenáři by vaši tvrdou práci neocenili.
-
5Připravte si rukopis. Až budete mít pocit, že máte rukopis připraven, budete ho muset naformátovat, abyste splnili všechny požadavky agenta nebo vydavatelství. Existuje několik pravidel, kterými byste se měli řídit, ale zároveň byste si měli zjistit, jaká pravidla platí v daném vydavatelství, nebo u daného agenta, abyste měli jistotu, že splníte jejich standardy. Zde je několik věcí, které můžete zkusit:
- Rukopis byste měli psát dvojitým řádkováním.
- Na obou stranách by okraje měly mít 2.5 cm.
- Nepoužívejte zajímavé fonty. Times New Roman je nejvhodnější. Dříve s častěji používal #*Courier a další strojové fonty, ale v dnešní době vám bude stačit použít Times New Roman.
- Očíslujte všechny strany. Měli byste je číslovat na pravé horní straně a před číslo strany uvést své příjmení a název rukopisu.
- Příklad: "Smith/WHITE SKY/1"
- Připravte si titulní stranu. Měla by obsahovat tyto informace:
- Vaše jméno, emailovou adresu, telefonní číslo a adresu. Tyto informace uveďte na levou stranu titulní stránky.
- Název rukopisu by měl být uveden velkými písmeny uprostřed strany, společně s vaším příjmením. Příklad: WHITE SKY na jednom řádku a „román od Johna Smithe“ na dalším řádku.
- Můžete na spodní konec doprostřed uvést počet slov, zaokrouhlený na nejbližších 5000 slov. Napište například: „zhruba 75.000 slov.“
-
6Rozhodněte se, zda chcete využít služby literárního agenta, nebo chcete jít rovnou do vydavatelství. Přestože není jednoduché najít si agenta, který s vámi podepíše smlouvu, kontaktovat přímo nakladatelství, aby vám knihu vydali, je ještě obtížnější.
- Výhodou spolupráce s nakladatelstvím je to, že nebudete muset využívat agenta jako prostředníka (a platit mu). Nevýhodou je to, že vydavatelství důvěřují agentům, takže když agenta nebudete mít, budete mít menší šanci, že vaši knihu vydají.
- Můžete také nejprve zkusit najít dobrého literárního agenta a v případě, že vám to nevyjde, zkusit kontaktovat přímo vydavatelství. Pokud vaši práci ovšem odmítne velké množství agentů, pravděpodobně ji odmítnou také ve vydavatelství.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Jak vydat knihu s pomocí literárního agenta
Metoda 2
-
1Udělejte si průzkum trhu. Až budete připravení odnést svoji knihu k agentovi, udělejte si průzkum trhu, abyste si našli svoji cílovou skupinu. Najděte si knihy stejného žánru jako je ta vaše a zjistěte, jak dobře se prodávají a kteří spisovatelé jsou v tomto žánru nejznámější. Pokud vaše kniha nespadá do jediného žánru, vyhledejte si několik druhů knih, které se vaší knize podobají.
- Až si uděláte průzkum trhu, měli byste snadno zjistit, jak svoji knihu správně popsat. Jde o sci-fi, román, nebo historickou knihu? Jde o sci-fi a zároveň historický román? Jde o vážnou literaturu, nebo spíše o knihu pro mladé lidi? Když budete vědět, jaký typ knihy jste napsali, budete schopni kontaktovat toho správného agenta.
-
2Vyhledejte si literární agenty. Až budete vědět, jaký typ agenta hledáte, bude na čase najít si toho nejlepšího, který vás bude dobře reprezentovat. Ideálnímu agentovi se vaše práce bude líbit, bude se ji snažit prodat a bude s vámi spolupracovat na revizích. Najděte si agenta, který prodává knihy vašeho žánru, jinak budete jen marnit čas. Zde je návod, jak najít správného agenta:
- Najděte si na internetu seznam literárních agentů. Najdete v něm tisíce literárních agentů společně s informacemi o žánrech, kterými se zabývají, o tom, kolik klientů každý rok přijímají a o jejich úspěších v prodeji knih.
- Podívejte se na stránky Publisher’s Marketplace. Musíte sice zaplatit 25 dolarů, abyste získali přístup na tyto stránky na jeden měsíc, ale dozvíte se, kteří agenti mají největší úspěch, jaké knihy prodali a který z nich dokázal prodat nejvíce knih. [1]
- Podívejte se na Query Tracker. Tato stránka vám pomůže zjistit, kteří agenti odpovídají na požadavky nejrychleji a kteří neodpovídají vůbec, nebo jim trvá celé měsíce odpovědět. Statistiky na této stránce tvoří ostatní spisovatelé, takže data nejsou kompletní, ale můžete zde zjistit, jak rychle někteří agenti reagují. Tato stránka vám také řekne, kteří agenti se specializují na konkrétní žánry. [2]
- Podívejte se na webové stránky jednotlivých agentů. Až si najdete agenta, který vám bude vyhovovat, podívejte se na jeho webové stránky a zjistěte si více informací o tom, jakým způsobem probíhá příjem rukopisů a jaké žánry a klienty zastupuje.
- Ujistěte se, že daný agent přijímá nevyžádané rukopisy. Pokud se s ním neznáte osobně, budete muset rukopis předat tímto způsobem.
- Dávejte si pozor na podvodníky, kteří se vydávají za literární agenty. Žádný agent po vás nebude chtít poplatek za to, že si vaši práci přečte. Agent vydělá peníze pouze v případě, že vaši knihu dokáže prodat. Zkontrolujte si seznamy agentů a zjistěte, zda má váš agent dobrou reputaci. [3]
-
3Napište požadavek. Až si najdete svého vysněného agenta, nebo ještě lépe několik vysněných agentů, budete si muset připravit žádost. Tento dopis vám poskytne šanci se agentovi představit, upoutat jeho pozornost svojí knihou a uvést krátkou synopsi svého příběhu. Většinou nějakou dobu trvá, než se vám agenti ozvou nazpět, takže jich kontaktujte několik najednou (pokud to ovšem umožňují) a čekejte. Dopis se žádostí by měl mít následující formát: [4]
-
První odstavec: úvod k vaší knize a projevení zájmu o spolupráci s daným agentem. Do prvního odstavce patří:
- Začněte jednou nebo dvěma větami o tom, o čem je vaše kniha. Měli byste psát konkrétně, originálně a poutavě.
- Potom napište, do jakého žánru vaše kniha spadá, ať už jde o multikulturní žánr, knihu pro mladé čtenáře, nebo historický román. Kniha může spadat do více kategorií. Měli byste také zmínit počet slov.
- Napište agentovi, proč jste si ho vybrali. Pokud například reprezentuje spoustu kvalitních překladatelů daného žánru, napište to. Pokud s ním máte nějaké osobní spojení, měli byste to také uvést.
-
Druhý odstavec: synopse vaší knihy. Do tohoto odstavce byste měli napsat následující informace:
- Popište děj své knihy a zaměřte se na hlavní motivy. Popis musí být přesný a co nejvíce poutavý.
- Ukažte hlavní postavy, uveďte hlavní konflikty a napište, proč je vaše kniha důležitá.
- Měli byste to zvládnout v jednom nebo dvou odstavcích.
- Třetí odstavec: stručné informace o vás. Napište, zda jste získali nějaká ocenění a jak se vaše kniha vztahuje k vašemu životu.
- Čtvrtý odstavec: napište agentovi, že mu celý rukopis nebo v případě literatury faktu vzorové kapitoly poskytnete na vyžádání a uveďte své kontaktní údaje. Potom agentovi poděkujte za čas, který vám věnoval.
- Přesně se řiďte pokyny. Pokud agent požaduje, abyste mu poslali také osnovu nebo několik vzorových kapitol knihy, udělejte to.
-
První odstavec: úvod k vaší knize a projevení zájmu o spolupráci s daným agentem. Do prvního odstavce patří:
-
4Pokud vám agent nabídne smlouvu, která se vám bude zamlouvat, podepište ji. Pokud se agentovi líbil váš dopis, požádá vás, abyste mu poslali několik kapitol vaší knihy, nebo dokonce celý rukopis. Pokud se mu kniha zalíbí, dosáhnete toho, po čem jste toužili – nabídku zastupování! Než ale podepíšete smlouvu, musíte si být jistí tím, že se skutečně jedná o toho správného agenta.
- Zavolejte agentovi. Pokud to bude možné, dohodněte si osobní schůzku. Většina literárních agentů v České republice žije v Praze, takže pokud jste z Prahy, budete to mít jednodušší. Měli byste se s agentem seznámit, abyste zjistili, jaký je to člověk a jak se mu vaše kniha líbí.
- Řiďte se svým instinktem. Pokud vám něco říká, že je daný agent příliš zaneprázdněný, nechce s vámi mluvit po telefonu, nebo z vaší práce není zrovna nadšený, nepodepisujte s ním smlouvu. Bude lepší hledat dál a najít si agenta, který vám bude skutečně vyhovovat, než podepsat smlouvu s nesprávnou osobou.
- Zeptejte se agenta, zda si můžete promluvit s jeho klienty. Dobrý agent vám velmi rád poskytne jména několika svých klientů, abyste je mohli kontaktovat a zjistit, zda je pro vás vhodný.
- Znovu si zkontrolujte své informace. Ujistěte se, že jste si vybrali agenta, který úspěšně prodává knihy.
- Přečtěte si smlouvu pečlivě. Až budete mít jistotu, že jde o standardní typ smlouvy a že agent dostane zhruba 15% z domácích prodejů knihy a 20% ze zahraničních prodejů a budete mít pocit, že můžete smlouvu podepsat, podepište ji, odešlete ji agentovi zpět a oslavte svůj úspěch.
-
5Zrevidujte knihu společně s agentem. I v případě, že se agentovi vaše kniha zamlouvá, ji s vámi pravděpodobně bude chtít několikrát znovu zrevidovat. Budete muset zkrátit počet slov, upravit vypravěče, nebo například zodpovědět všechny agentovy otázky a připomínky.
- Uvědomte si, že jde stále o vaši knihu a neměli byste ji celou měnit jen proto, aby se agentovi více líbila. Provádějte pouze změny, se kterými budete sami souhlasit.
-
6Nechejte agenta, aby vaši knihu začal prodávat. Až budete mít rukopis upravený a připravíte si balíček knihy, agent bude moci začít vaši knihu nabízet vydavatelům. Tato část vydávání knihy je nejvíce nepříjemná, protože už osud vašeho rukopisu nebude ve vašich rukou. Váš agent knihu nabídne několika svým důvěryhodným vydavatelům a když budete mít štěstí, plácnete si s editorem některého z vydavatelství.
- Podepište smlouvu, která bude zahrnovat vás, vašeho agenta a vydavatelství, které vaši knihu vydá.
-
7Spolupracujte s editorem. Až svoji knihu prodáte, podepíšete smlouvu s vydavatelstvím a budete knihu znovu revidovat, tentokrát ve spolupráci s editorem. Budete muset psát tak dlouho, dokud kniha nebude dokonalá a později se budete zabývat dalšími aspekty vydávání knihy, například tím, jak a kdy bude kniha uvedena na trh a jak bude vypadat její přebal.
- Nemůžete ovšem jen sedět a čekat na to, až vaši knihu vydají. Vaše práce nekončí!
-
8Dělejte své knize reklamu. Až budete vědět, že se vaše kniha bude vydávat, budete jí muset dělat reklamu. Využijte k tomu publicisty, své webové stránky, Facebook, neformální čtení a ústní podání. Udělejte vše pro to, abyste lidem dali o své knize vědět a abyste zajistili, že se vaše kniha bude dobře prodávat.
- Nesmíte své knize přestat dělat reklamu – zejména po jejím vydání. Můžete si chvíli užívat slávu, ale musíte s uvědomit, že je velmi důležité dělat knize dobrou reklamu.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Jak vydat knihu přímo ve vydavatelství
Metoda 3
-
1Vyhledejte si seznam vydavatelství. Podívejte se na webové stránky různých vydavatelství a zjistěte, které z nich přijímají rukopisy a které z nich spolupracují pouze s agenty. Mnoho vydavatelství přijímá pouze práce, které jim nabídnou agenti.
- Najděte si vydavatelství, které akceptuje rukopisy od autorů a které se specializuje na váš žánr.
-
2Napište do vydavatelství žádost. Psaní tohoto dopisu se řídí stejnými pravidly, jako v případě agentů. Budete muset uvést svoji knihu a představit se. Nezapomeňte napsat také krátké shrnutí příběhu své knihy.
- Pokud se vydavateli bude váš dopis líbit, požádá vás, abyste mu poslali část svého rukopisu.
-
3Pokud vydavatel vaši knihu přijme, podepište s ním smlouvu. V případě, že vaše kniha udělá na vydavatele dobrý dojem, dostanete nabídku. Pečlivě si smlouvu pročtěte a pokud vám budou podmínky vyhovovat, podepište ji.
-
4Zrevidujte knihu společně s editorem. Spolupracujte s editorem vydavatelství a znovu knihu před vydáním zrevidujte.
-
5Dělejte své knize reklamu. Až budete čekat na vydání své knihy, začněte jí dělat reklamu všemi možnými způsoby. Po vydání knihy na tom budete muset pracovat ještě tvrději. Můžete si užívat vydání své knihy, ale zároveň byste nikdy neměli přestat pracovat na tom, abyste podpořili její prodej.
- Podporujte svoji knihu pomocí blogování, rozhovorů a autorských čtení.
- Vytvořte si stránku na Facebooku a dělejte své knize reklamu.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Jak vydat knihu sami
Metoda 4
-
1Vyhledejte si společnosti, které autorům nabízejí vydání knih.
-
2Vytvořte si účet u společnosti, která vám bude vyhovovat.
-
3Napište svoji knihu v Microsoft Word nebo v jiném textovém editoru. Většina společností vyžaduje, abyste knihu nahráli ve formátu programu Microsoft Word.
-
4Vyberte si velikost a typ knihy (paperback nebo pevná vazba).
-
5Po dokončení těchto kroků knihu zveřejněte, aby si ji lidé mohli zakoupit.
- Zvolte si výplatní metodu, abyste mohli dostávat peníze za každý prodaný výtisk své knihy.
-
6Dělejte své knize reklamu. Řekněte o své knize přátelům a rodině, abyste měli větší šanci, že si ji zakoupí i jiní lidé. Využívejte sociální sítě a online reklamu.
Tipy
- Jako nový autor se budete muset připravit na spoustu odmítnutí. Nedovolte, aby vás to zlomilo. Mnoho skvělých spisovatelů se mnohokrát setkalo s odmítnutím, než se jim podařilo vydat první knihu. Jen velmi málo spisovatelů dosáhne úspěchu s první knihou. Skutečný spisovatel se svého snu nevzdá a bude psát dál, bez ohledu na to, zda se jeho kniha vydá, nebo ne.
- Pokud se vám nedaří získat dobrého agenta nebo vydavatelství, zkuste si knihu vydat sami.
- Zkuste nejprve vydat úryvek ze své knihy a až potom si hledat vydavatele. Pomůže vám to získat větší důvěryhodnost jako spisovatel a prokážete, že lidé mají o vaši knihu zájem.
- Dávejte si pozor na vydavatelství, která po vás budou vyžadovat poplatky. Jde většinou o pochybná vydavatelství.
- Spolupracujte vždy pouze s důvěryhodnými profesionály. Pokud po vás nějaký agent nebo vydavatelství vyžaduje poplatek, měli byste si raději najít někoho jiného.
- Nemáte agenta? Podívejte se na TOR Publishing na Macmillan. Otevřete si sekci Submission Guidelines a pošlete jim svůj rukopis podle uvedených pravidel. Je možné, že i jiná vydavatelství fungují stejným způsobem.
- Pokud chcete spolupracovat s literárními agenty, přihlaste se na konferenci pro spisovatele, kde se budete moci setkávat s agenty a nabízet jim svoji knihu. Dejte si ovšem pozor, abyste se nechovali nevhodně.
- Pokud máte nízký rozpočet, najděte si vydavatele v místě svého bydliště, abyste za nimi nemuseli jezdit. Pokud máte kamaráda, který žije v blízkosti vydavatelů, zeptejte se ho, zda byste mohli přespat u něj. Nebudete muset platit za hotel a ještě k tomu se setkáte s kamarádem a s trochou štěstí se vám podaří vydat svoji knihu.
Varování
- Existuje spousta literárních agentů a vydavatelů. Vždy si zjistěte co nejvíce informací, abyste se nenechali napálit podvodníky. Nepodepisujte smlouvu s agentem, který po vás bude požadovat poplatky.