Pokud máte špatnou náladu, možná vám přijde, že se jí už nikdy nezbavíte. Naštěstí je ale nálada hodně ovlivněna vaším smýšlením. Ve skutečnosti mají myšlenky tak velký vliv na náladu, že mohou působit i na to, jak se fyzicky cítíte.[1] Váš mozek během dne zpracuje 50 000 až 60 000 myšlenek.[2] Pokuste se pomocí nich změnit své vnímání a rozveselte se.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Změna postoje

  1. 1
    Přestaňte přemýšlet o své situaci. Vyhněte se neustálému přemítání nad tím, co se vám děje, protože jinak se vám bude zdát, že jste se zasekli v nekonečné negativní smyčce a budete se cítit hůř.[3] Přílišné hloubání vám může zabránit v efektivním přemýšlení o problému a nalézání řešení. Také je silně provázáno s depresí.[4] Pokud zjistíte, že jste se zasekli v nějaké myšlenkové smyčce, pokuste se rozptýlit jinými činnostmi nebo myslete na věci, které jsou ve vašem nejbližším okolí. Například se rozhlédněte kolem a všimněte si světla, budov nebo cesty do práce.[5]
    • Pokuste se své myšlenky soustředit na něco, co můžete změnit nebo ovlivnit. Díky tomu si můžete připomenout, že pány situace i svého štěstí jste vy.
  2. 2
    Podívejte se na situaci nebo náladu z jiné perspektivy. Termín „pohled z jiného úhlu“ používají poradci, když chtějí, abyste se na svou situaci podívali očima jiného člověka.[6] Můžete najít světlou stránku na své situaci, vzpomenout si, co jste se naučili, nebo na něčem nepříjemném najít humorný aspekt. Nebo pokud máte jenom divnou náladu a jste podráždění, můžete si připomenout, že ne každý den musí být nutně plný radosti a že zítra vám bude lépe.
    • Pokud jste například smutní z rozchodu, můžete si říct, že i když konec vztahu byl bolestný, hodně jste se o sobě naučili.
  3. 3
    Buďte vděční. Vděčnost je životní postoj, morální náhled nebo i denní zvyk, kterým za něco děkujete. Také tím prokazujete uznání a oplácíte laskavosti. Zkuste si během dne nastavit upomínku, která vám připomene, že máte být vděční. Když se vám pak upomínka objeví, udělejte si chvilku volno a poděkujte za jednu věc, která se vám ten den stala. Nebo si jenom během dne všímejte věcí, za které můžete být vděční. Tyto maličkosti mohou být třeba nalezení dobrého parkovacího místa nebo krásný východ slunce. Na konci dne si napište tři věci, za které jste ten den byli vděční.
    • Díky vděčnosti budete optimističtější. Studie také prokázaly, že vděčnost může zlepšit pocity tělesné i duševní pohody a mezilidské vztahy.[7]
    • Výzkumy ukazují, že díky vděčnosti můžete mít pozitivnější náhled na budoucnost a lepší náhled na život.[8]
  4. 4
    Mazlete se se zvířátkem. Nechte si trošku času na to, abyste se pomazlili nebo pohladili svého psa nebo kočku. Nebo můžete s domácím mazlíčkem hrát nějakou hru, pokud upřednostňujete aktivní trávení volného času. Výzkumy dokazují, že domácí mazlíčci a čas strávený se zvířaty může zlepšit špatnou náladu. Čas se zvířaty může ve skutečnosti zlepšit náladu tak, jako když jej trávíte s drahou polovičkou nebo přáteli.[9]
    • Mazlení se zvířátkem vás rozveselí a také posílí váš vzájemný vztah.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Vytvořte radostné prostředí

  1. 1
    Ve svém okolí vytvořte příjemnou a uklidňující atmosféru. Obklopte se věcmi, které vás rozveselí, jako jsou oblíbené obrázky, vzpomínky, květiny nebo knihy. Nezapomeňte vylepšit osvětlení. Někteří lidé trpící sezónní afektivní poruchou zažívají příznaky deprese, pokud nejsou dostatečně na sluníčku. Pokud jste v potemnělé místnosti, otevřete okno, aby se ven dostalo víc přirozeného světla. Nebo pokud používáte umělé světlo, zkuste se rozveselit tím, že rozsvítíte lampu nebo si zapálíte svíčku.
    • Pokud jste v práci a máte špatnou náladu, můžete se obklopit věcmi z domova, díky kterým se budete cítit ve větší pohodě. Mohou to být obrázky nebo třeba nějaká vůně. Můžete si dokonce z domova přinést svůj oblíbený čaj jako uklidňující připomínku domova.
  2. 2
    Vylepšete své okolí vůní. I když váš dům nevoní špatně, pěkná voňavá svíčka nebo oblíbená vůně vám mohou zlepšit náladu. Vyzkoušejte aromaterapii, vdechování nebo aplikaci esenciálních olejů, abyste se rozveselili a snížili stres.[10] Studie prokázaly, že náladu zlepšuje obzvláště citronový olej,[11] zatímco nepříjemné vůně všeobecně zvyšují napětí a zhoršují pocity deprese nebo rozčilení.
    • Vědci si nejsou jistí, proč esenciální oleje a aromaterapie fungují. Domnívají se ale, že čichové receptory stimulují ty části mozku, které ovládají emoce a vzpomínky.[12]
  3. 3
    Ukliďte si kolem sebe. Udělejte si trochu času a ukliďte si a utřiďte věci doma nebo v kanceláři. Výzkum prokázal, že nepořádek v bytě nebo v práci může hodně zvýšit stres, což vám následně může zhoršit náladu. Zkuste si uklidit ve svém okolí a snížíte tak stres a zlepšíte náladu.[13] Darujte, vyhoďte nebo zrecyklujte věci, které už nepotřebujete nebo nechcete.
    • Možná dokonce zjistíte, že když své prostředí upravíte tak, aby v něm věci lépe fungovaly, může vás to rozveselit.
  4. 4
    Vymalujte nějakou barvou. Barva významně ovlivňuje vaši náladu. Zvažte, jestli pár pokojů nevymalovat veselou barvou nebo nepřidat pár barevných prvků, abyste měli lepší náladu. Například žlutá dokáže krásně rozzářit místnost a odstíny růžové zase podporují hravost.[14] [15] Nemusíte použít nejvýraznější, nejzářivější odstín dané barvy. I světle žlutá vás může rozveselit.
    • Zkuste k sobě sladit několik odstínů veselých barev. Můžete například prostřídat žluté a oranžové pruhy, aby pokoj vypadal energičtěji a přívětivěji.[16]
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Změna životního stylu

  1. 1
    Změňte, co děláte. Pokud jste nešťastní, že jste pořád ve stejných zajetých kolejích, zkuste dělat něco jiného. Někdy ke změně nálady pomůže už jen to, že změníte to, co právě děláte.[17] Pokud jste například celý den měli nějaké schůzky a žádné volno, na konci dne si dopřejte nějaký veselý film. Když změníte to, co děláte, zapůsobí to na vaši náladu jako zázrak.
    • Pokud jste například celý den seděli u stolu nebo na gauči, můžete mít špatnou náladu, protože tělo potřebuje trochu pohybu. Zvedněte se, jděte na procházku a užijte si změnu.
  2. 2
    Běžte ven. Pokud se domníváte, že máte špatnou náladu kvůli stresu, zkuste si náladu zlepšit tím, že půjdete ven. Pokud bydlíte ve městě, můžete jít na procházku do parku, zahrady nebo arboreta. Když budete venku, může vám to hodně zlepšit náladu. Studie dokázaly, že když jdete ven nebo na zahradu, snížíte hladinu hormonu kortizolu, který tělo vylučuje, když jste ve stresu.[18]
    • Nečekejte na dokonalý den nebo počasí. Vezměte si deštník a běžte se projít i v dešti. Pobyt venku vás rozveselí.
  3. 3
    Hýbejte se. Cvičte, věnujte se oblíbenému sportu nebo buďte aktivnější v každodenních činnostech. Studie ukázaly, že pohyb zlepšuje náladu tím, že dá signál tělu, aby uvolnilo neurotransmitery vyvolávající příjemné pocity. I pouhých 5 minut aerobního pohybu dokáže snížit úzkost.[19] Když vykonáváte nějakou fyzickou činnost, rozproudí se neurotransmitery a rozveselíte se.
    • Pokud například jdete se psem na procházku, prodlužte si ji a užívejte si, že jste venku. Nebo zavolejte pár kamarádům a běžte si třeba zahrát basketbal.
  4. 4
    Dělejte něco, co vás rozesměje. Výzkumy ukázaly, že smích zlepšuje náladu,[20] i když ji máte od začátku špatnou. I když vám není do smíchu, připomeňte si, že úsměv samotný vám může zlepšit náladu. Najděte si činnosti, které vás rozesmějí, jako například sledování vtipného televizního pořadu nebo filmu. Nebo si můžete popovídat s kamarádem, o kterém víte, že vás vždycky rozesměje.
    • Pokud zrovna nemáte čas se na něco podívat nebo si s někým promluvit, zkoušejte se usmívat, co nejčastěji to jde.
    Reklama

Tipy

  • Všichni občas mají špatnou náladu. Připomeňte si, že se to brzy zlepší.
  • Když vás někdo chce podpořit, neodmítejte ho. Neodtahujte se od objetí nebo podobných utěšujících gest, pokud vás ještě více nerozesmutní.
  • Když se naučíte být optimističtí, zajistíte si dobrou náladu dlouhodobě.
  • Popovídejte si o problému s někým blízkým.
  • Uklidněte se hlubokým dýcháním.
  • Myslete na hezké vzpomínky.
Reklama

Varování

  • Ujistěte se, že se z činnosti, která vám zlepšuje náladu, nestává únik od reality nebo závislost.
  • Pokud vaše špatná nálada nebo negativní myšlenky přetrvávají delší dobu, vyhledejte lékaře. Možná se jedná o příznak klinické deprese. Klinickou depresi lze léčit, ale může zanechat vážné následky, pokud není léčena.
Reklama

O tomto wikiHow

Rebecca Kason, PsyD
Spoluautor od:
Licencovaná klinická psycholožka
Tento článek spoluautor od Rebecca Kason, PsyD. Dr. Rebecca Kason je licencovaná klinická psycholožka s licencí v New Yorku a New Jersey. Specializuje se na duševní zdraví adolescentů, dialektickou behaviorální terapii a kognitivně-behaviorální terapii. Dr. Kason léčí klienty bojující s emoční dysregulací, poruchami chování, mezilidskými obtížemi, rodinnými konflikty, úzkostí, depresí a fobiemi. Je držitelkou bakalářského titulu z psychologie na University of Delaware a magisterského titulu z aplikované psychologie a doktora psychologie (PsyD) z klinické psychologie z Long Island University. Dr. Kason absolvoval stáž akreditovanou APA ve společnosti Mount Sinai Services. Je členkou Americké psychologické asociace a asociace pro chování a kognitivní terapii. Tento článek byl zobrazen 3 454 krát
Kategorie: Zdraví
Reklama