Práce z domu vám umožní být časově flexibilní. Můžete pracovat, když se vám bude chtít a pokud máte děti, můžete si den naplánovat tak, abyste se o ně stíhali starat. Bohužel je ale práce z domu trochu náročná pro lidi, kteří si neumějí zorganizovat svůj čas a nechají se rozptylovat. Pokud chcete uspět s prací z domova, musíte se na každý pracovní den připravit a být profesionální, soustředění a organizovaní. Pokud chcete vědět, jak pracovat z domu efektivně, v tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava na práci

  1. 1
    Oblečte se a připravte se na práci, jako kdybyste chodili do práce jinam. Když to uděláte, dostanete se do pracovního režimu. Navíc oblečení budete brát svoji práci vážně a udržíte si správný přístup. Když budete pracovat v pyžamu a v bačkorách, budete mít chuť se vrátit do postele. [1]
    • Měli byste se nejen obléci, ale také osprchovat a upravit se. Pokud nosíte v práci make-up, naličte se.
  2. 2
    Před začátkem práce se najezte. Dejte si v kuchyni snídani a kávu nebo čaj, jako kdybyste plánovali odejít do práce. Nevstávejte pozdě a nejezte u počítače, jinak budete mít práci spojenou s přípravou.
    • Když si dáte zdravou snídani, budete mít více energie. Dejte si například ovesnou kaši, nějaké bílkoviny a trochu ovoce a zeleniny.
    • Nejezte u pracovního stolu. Takové dělení pozornosti vás rozptýlí a zpomalí.
  3. 3
    Pracujte na jednom určeném místě. Pokud máte doma kancelář, nebo máte stůl určený pro práci, vyhraďte si tuto oblast pouze pro pracování. Měli byste mít stůl, který bude vypadat jako běžný kancelářský stůl a měli byste pracovat v čistém prostředí, tak jako v kanceláři.
    • Věci z pracovního stolu byste si neměli nosit nikam jinam. Neměli byste si tahat pracovní papíry a kancelářské potřeby do ložnice.
    • Ideálně byste měli pracovat v místnosti, ve které si budete moci zavřít dveře.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Organizace

  1. 1
    Napište si rozpis pracovního dne, týdne a měsíce. Pokud pracujete z domu na plný úvazek a musíte pracovat 40 hodin týdně, určete si pravidelnou pracovní dobu, například od 9 hodin do 17 hodin. Můžete začít trochu dříve, nebo trochu dříve skončit, ale měli byste být schopni dodržovat klasickou pracovní dobu, abyste mohli komunikovat s kolegy.
    • Na stole mějte plánovač nebo kalendář a zapisujte si do něho vše, co musíte každý den udělat, včetně pracovních obědů, schůzí a přestávek.
    • Každé ráno než začnete pracovat si svůj rozvrh prohlédněte, abyste měli přehled o tom, jak bude váš týden a měsíc vypadat. Pokud máte na konec týdne naplánováno hodně schůzek, měli byste ze začátku týdne pracovat více, abyste později neměli skluz.
  2. 2
    Pište si seznamy úkolů. Když budete mít každý den připravený seznam úkolů, budete organizovanější a nebude vás to lákat dělat více věcí najedou. Měli byste mít seznam rozdělený na části: věci, které musíte udělat dnes, věci, které musíte udělat zítra a věci, které je nutné udělat do konce týdne. Díky tomu budete každý den vědět, co je nutné udělat a když stihnete svoji práci dokončit dříve, budete se moci věnovat úkolům následujícího dne.
    • Určete si konkrétní úkoly na konkrétní dny. Například můžete všechny faktury dělat vždy v pondělí, úterky věnovat komunikaci s klienty, ve středu začínat nové projekty atd.
    • Můžete se odměnit za každý splněný úkol. Pokud vám nějaký úkol zabere hodinu, dejte si po něm něco k jídlu, zkontrolujte si emaily, nebo si zajděte na krátkou procházku.
  3. 3
    Naučte se pracovat s kancelářským vybavením. Pokud chcete pracovat z domu, budete se muset naučit ovládat počítač, telefon a fax. Tyto věci budete nezbytně potřebovat a když se vám něco pokazí, nebude v dosahu nikdo, koho byste mohli požádat o pomoc. Proto byste se měli se všemi těmito věcmi naučit dobře zacházet. [2]
    • Naučte se všechny programy, které k práci potřebujete, například Google Docs nebo Excel. Ve volném čase si tyto programy studujte a snažte se pochopit vše potřebné, abyste se tím nemuseli zdržovat v pracovní době.
    • Mějte rádi svůj počítač. Měli byste vědět, jak to udělat, abyste ze svého počítače vytěžili maximum. Pokud pracujete pouze na počítači, kupte si druhý monitor, který podle výzkumů zvyšuje produktivitu.
    • Naučte se ovládat telefon. Měli byste mít doma pevnou linku, abyste se vyhnuli problémům s mobilním signálem. Naučte se pořádat telefonní konference a kupte si telefon s více linkami.
    • Seznamte se s tiskárnou. Naučte se tisknout, faxovat a skenovat dokumenty rychle a mějte vždy v zásobě dostatek papíru.
  4. 4
    Mějte vždy uklizený stůl. Váš stůl by měl být tak uklizený, jako kdybyste pracovali v kanceláři. Jediné osobní věci na stole by měly být rodinné fotografie a další věci, které byste si dali i na stůl v kanceláři. Stůl by měl být dost velký, aby se vám na něj vešel počítač a zbylo vám místo i na papíry a kancelářské potřeby.
    • Mějte na stole hrneček s tužkami a propiskami. Každý měsíc si je projděte a vyhoďte všechny, které již nebudou psát.
    • Připravte si složky na pracovní papíry. Je jedno, jestli si papíry dáváte do zásuvky, nebo do knihovny – měli byste je mít vždy jasně označené a uspořádané ve složkách, abyste kdykoli našli to, co hledáte.
    • Můžete mít na stole pořadač na důležité dokumenty, které je nutné založit. Pravidelně všechny dokumenty zakládejte, aby se vám nehromadily.
    • Mějte po ruce kancelářské potřeby. Razítka, zvýrazňovače a lepící papírky byste měli mít na stole nebo v horní zásuvce, abyste je nemuseli v případě potřeby dlouho hledat.
    • Pořiďte si ergonomickou pracovní stanici. Pokud trávíte za stolem většinu času, kupte si židli, která vám podepře záda a myš a klávesnici, ze které vás nebudou bolet zápěstí. Pokud celý den píšete, pořiďte si také ergonomickou myš, nebo rozdělenou klávesnici.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Profesionalita

  1. 1
    Nezabývejte se v pracovní době osobními věcmi. Možná vás to bude lákat se věnovat i dalším povinnostem a pracím, nebo si dokonce v pracovní době domluvit nějaké osobní schůzky, ale nikdy byste neměli míchat osobní záležitosti s prací. I když máte pocit, že by vám to mohlo ušetřit čas, ve skutečnosti by vás to zpomalilo, protože není možné dělat více věcí najednou.
    • Pokud máte pochůzky, nevstávejte uprostřed práce, abyste je vyřídili. Na poštu nebo na úřad si můžete zaběhnout v obědové pauze, jako kdybyste pracovali v kanceláři.
    • Odolejte pokušení si doma uklízet. Pokud si během konferenčního hovoru chcete vytřít podlahu nebo uklidit nádobí, zapomeňte na to. Rozptýlilo by vás to a nedokázali byste poslouchat, co vaši kolegové říkají.
    • Nevolejte kamarádům a netravte s nimi čas přes den. Můžete si v rychlosti popovídat během obědové pauzy, ale neměli byste se socializovat během své pracovní doby. Jistě byste nemohli v kanceláři mluvit hodinu po telefonu s kamarádem.
    • S nikým si v pracovní době nepište. Tím byste se značně zpomalili.
  2. 2
    Profesionální hovory vyřizujte po telefonu a přes Skype. Pokud chcete být profesionální i když pracujete doma, budete muset mít skvělé komunikační dovednosti. Když máte konferenční hovor, měli byste být lépe připraveni, než kolegové, kteří pracují v kanceláři, protože budete muset mluvit nahlas a ujistit se, že lidé vědí, s kým mluví.
    • Když budete mluvit po telefonu s kolegy, nerozptylujte se. Jděte někam kde budete mít klid a zajistěte, aby vás nerušily děti ani nikdo jiný.
    • Připravte si prostředí vhodné pro Skype hovory. Pravděpodobně budete muset používat Skype vcelku často, takže si postavte počítač na dobře osvětlené místo s jednoduchým pozadím.
  3. 3
    Nedovolte rodině a přátelům, aby vám narušovali vaši pracovní morálku. Vaši blízcí musí pochopit, že práce z domu je jako každá jiná práce. Možná vám budou jen tak volat během dne, aby si popovídali, nebo vás budou zvát na oběd, či po vás dokonce chtít laskavosti, protože nepochopí, že skutečně musíte sedět za stolem a brát svoji práci vážně.
    • Nejprve sdělte svým přátelům a rodině, že je váš pracovní rozvrh důležitý. Řekněte jim, že by vám měli volat pouze když se bude jednat o něco velmi důležitého.
    • Pokud máte děti, připravte si rozvrh, který bude počítat s tím, že se o ně musíte starat a určete si pracovní dobu, kdy vás nebudou rušit. Zahrňte čas i na přípravu oběda, nebo ukládání dětí ke spánku. Nesnažte se pracovat a zároveň pečovat o svoji rodinu.
  4. 4
    Buďte stále v dosahu. Přestože pracujete z domu, měli byste se seznámit s kolegy a udržovat s nimi profesionální vztahy. Pomůže vám to v práci, a budete se díky tomu na práci více těšit. Zde je několik věcí, které pro to můžete udělat.
    • Zajistěte, aby se vám všichni snadno dovolali. Kontrolujte si email a pracovní programy (pokud je máte) a mějte stále zapnutý Skype. Vaši kolegové by měli vědět, že s vámi mohou komunikovat stejně snadno, jako kdybyste seděli vedle nich.
    • Pokud je to možné, choďte čas od času do práce, aby lidé věděli, kdo vlastně jste. Seznamte se s kolegy, se kterými komunikujete a dejte jim najevo, že si jejich práce vážíte. Když budete pravidelně chodit na schůze, ptejte se na vše, co vás bude zajímat, aby si vás lidé zapamatovali.
  5. 5
    Naučte se oddělit si pracovní život a soukromý život. Jednou z nevýhod práce doma je to, že budete mít k dispozici vše, co k práci potřebujete. To znamená, že kdybyste chtěli, můžete klidně pracovat neustále. Pokud si ale chcete zachovat zdravý rozum, musíte si určit pevnou pracovní dobu a nevěnovat se práci po večerech nebo o víkendech, kdy byste měli trávit čas s rodinou.
    • Pokud zjistíte, že musíte udělat ještě něco i po skončení pracovní doby, připište si to do rozvrhu na následující den.
    • Můžete se po dokončení práce převléknout do svého domácího oblečení, abyste měli pocit, že už nejste v práci a neměli chuť pokračovat i po skočení pracovní doby.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Soustředění

  1. 1
    Změňte si prostředí, abyste se nerozptylovali. Pokud máte práci, při které musíte stále jen sedět u počítače, čas od času si vezměte počítač například do kavárny a uvidíte, jak se vám to bude líbit. Pokud se tam budete lépe soustředit a nebudete mít chuť si psát s kamarády, možná pro vás bude rušné prostředí lepší, než klid domova.
    • Pracujte v kavárně, v knihovně, nebo na jiných místech, kde lidé také pracují. Nebudete se cítit izolovaně a budete mít pocit, že jste součástí pracovní komunity.
  2. 2
    Netravte příliš mnoho času na internetu. V práci byste možná mohli být online celý den, ale neměli byste se rozptylovat tím, že si budete kontrolovat email, Facebook, číst si zprávy a surfovat na internetu. Možná nemáte pocit, že když se na chvíli podíváte na internet, zpomalí vás to, ale ve skutečnosti vám to brání se soustředit na práci.
    • Každou hodinu si určete pět minut, které můžete strávit na internetu, abyste měli lepší pracovní morálku a nezpomalovali se.
    • Pokud email k práci skutečně potřebujete, mějte ho otevřený, ale nedívejte se na něj, pokud vám nebudou chodit naléhavé zprávy z práce.
    • Nechatujte si při práci s kamarády. Tím byste mohli snadno zabít polovinu pracovního dne.
  3. 3
    Věnujte se vždy jen jedné věci. Možná máte pocit, že když budete dělat více věcí najednou, dokončíte svoji práci dříve a více toho stihnete, ale když se zaměříte jen na jednu věc, uděláte ji rychleji a lépe. Postupujte svým seznamem úkolů popořadě a uvidíte, jak rychle vám práce půjde od ruky.
    • Když budete dělat více věcí najednou, budete se rozptylovat a žádnou z těchto věcí nebudete schopni udělat pořádně.
  4. 4
    Dělejte si přestávky. Když si čas od času uděláte pauzu, lépe se potom soustředíte. Uvědomte si, že nikdo netráví plných 8 hodin pouze prací. Měli byste zhruba každou hodinu chvíli dělat něco jiného, abyste se trochu rozptýlili. Dejte si svačinku, trochu se projděte, nebo si vylezte na balkon a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Když si dáte pauzu, budete se potom lépe soustředit a práce vám půjde rychleji od ruky. [3]
    • Zajděte si na oběd, nebo si nechávejte oběd přivézt domů. Přestože možná nechcete utrácet peníze za obědy, když si zvyknete chodit alespoň na půl hodiny denně ven, rozdělíte tím svůj pracovní den a budete mít více energie.
    • Alespoň jednou denně vyjděte z domu. Když to nebudete dělat, mohli byste si přivodit izolační úzkost.
    • Dopřejte svým očím odpočinek. Pokud celý den zíráte do monitoru, každou hodinu si dejte malou pauzu a dívejte se do dálky, abyste si nepoškodili oči a nezačala vás bolet hlava.
    Reklama

Tipy

  • Práce z domu se nehodí pro každého. Pokud se snadno rozptýlíte i když byste měli pracovat, možná bude lepší chodit pracovat do kanceláře.
  • Pokud pracujete z domu, měli byste si koupit ergonomickou židli a vybavení.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 369 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Reklama