Tento článek spoluautor od Ara Oghoorian, CPA. Ara Oghoorian je certifikovaným finančním účetním, certifikovaným finančním plánovačem (CFP), certifikovaným veřejným účetním a je zakladatelem společnosti ACap Advisors & Accountants, butikové společnosti poskytující komplexní služby a správu majetku se sídlem v Kalifornii v Los Angeles. S více než 26 lety zkušeností ve finančním odvětví založil Ara v roce 2009 ACap Asset Management. Dříve pracoval v San Francisco Federal Reserve Bank, Ministerstvu financí Spojených států a Ministerstvu financí a hospodářství v Arménské republice. Ara je držitelem titulu BA v oboru účetnictví a financí ze San Francisco State University, je provizorním bankovním vyšetřovatelem prostřednictvím Federální rezervní rady guvernérů, má označení finanční analytik, je certifikovaný finanční poradce, je držitelem licence veřejného účetního, je registrovaným agentem a je držitelem licence Series 65.
Tento článek byl zobrazen 9 831 krát
Nakupovat akcie není těžké, ale pokud jste to ještě nikdy nedělali, je třeba se předem informovat jak na to. Na druhou stranu, soustavně vydělávat peníze pomocí akcií je velmi těžké. Většina podílových fondů vykazuje zisk pod úrovní růstu burzovních indexů, což znamená, že ani pro profesionály to není snadné. Toto je třeba vždy brát v úvahu.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:Před tím, než akcie koupíte
-
1Nejprve se rozhodněte, jaký druh akcií chcete koupit a za jakých okolností je chcete prodat. V knihovně nebo na internetu si najděte dostupné knihy a další materiály o obchodování na burze. Mezi výtečné knihy patří například “Inteligentní investor” od Benjamina Grahama.
- Základní pravidlo je nakupovat akcie, když jsou dostupné levně a prodávat, když stoupnou na ceně.
- Například, představte si, že koupíte 100 akcií při ceně 15 dolarů za akcii. To je dohromady 1 500 dolarů. Pokud po dvou letech jejich cena stoupne na 20 dolarů za akcii, vaše původní investice 1 500 dolarů vzrostla na 2 000 dolarů, což znamená zisk 500 dolarů.
- Nyní si představte, že jste koupili 100 akcií při ceně 50 dolarů za jednu. Dohromady tedy investice 5 000 dolarů. Pokud jejich cena za dva roky spadne na 25 dolarů, vaše původní investice 5 000 dolarů poklesla na 2 500 dolarů, a vy jste prodělali 2 500 dolarů.
- Základní pravidlo je nakupovat akcie, když jsou dostupné levně a prodávat, když stoupnou na ceně.
-
2Nepleťte si cenu akcií s hodnotu společnosti. Tržní hodnota (neboli kapitalizace) akciové společnosti se spočítá tak, že vezměte cenu jedné akcie této společnosti a vynásobíte jí počtem akcií, které daná společnost vydala.
- Pokud je tržní cena akcie jedné společnosti 100 dolarů, a tato společnost vydala 500 000 akcií, její tržní hodnota je 50 milionů dolarů.
- To znamená, že tržní kapitalizace společnosti, jejíž akcie se prodávají za 7 dolarů za kus, může být větší, než tržní hodnota společnosti, jejíž akcie stojí 30 dolarů za kus – v případě, že první společnost vydala pětkrát více akcií než ta druhá.
- Tržní kapitalizace je celková cena akcií společnosti, nikoliv hodnota společnosti jako takové. Investoři odhadují hodnotu společností, ale neexistuje žádná přesná metoda, jak na to – vždycky se jedná o odhad toho, co společnost udělá v budoucnosti.
-
3Je třeba pochopit základní logiku akcií. Být úspěšný na burze znamená být schopen odhadnout, jaký výnosy bude mít společnost v budoucnu. Jedná se o odhad, tip. Ceny akcií jsou závislé nikoliv jen na jejich hodnotě, ale také na "názorech" lidí na to, jak se společnostem vede.
- Cena akcií společnosti stoupá, pokud je více těch, kteří je chtějí koupit, než těch, kteří je chtějí prodat. Cena akcií společnosti klesá, pokud je více těch, kteří je chtějí prodat, než těch, kteří je chtějí koupit. Takže cena akcií kterékoliv společnosti je odrazem toho, co si lidé myslí o tom, jak se dané společnosti daří, nikoliv objektivním odrazem toho, jak se společnosti skutečně daří.
- To znamená že i společnost, která vydala mnoho akcií a jejichž cena je vysoká, může být "nadhodnocená", neboť si lidé myslí, že její hodnota je vyšší než ve skutečnosti. Stejně tak může být společnost "podhodnocená" i tehdy, když jsou její akcie levné a není jich tolik, protože se investoři domnívají, že hodnota společnosti je nižší než ve skutečnosti.
- Vaším cílem je nejen kupovat levně a prodávat draho, ale také najít a koupit akcie, které jsou podceněné, a najít a prodat akcie, které jsou přeceněné.
- Cenu akcií ovlivňují také finanční výsledky, které společnosti zveřejňují pravidelně každé čtvrtletí. Pokud společnost ve zprávě napíše, že její tržby rostou, její akcie pravděpodobně posílí. Pokud zpráva nesplní očekávání, cena akcií nejspíš poklesne.
- Cena akcií společnosti stoupá, pokud je více těch, kteří je chtějí koupit, než těch, kteří je chtějí prodat. Cena akcií společnosti klesá, pokud je více těch, kteří je chtějí prodat, než těch, kteří je chtějí koupit. Takže cena akcií kterékoliv společnosti je odrazem toho, co si lidé myslí o tom, jak se dané společnosti daří, nikoliv objektivním odrazem toho, jak se společnosti skutečně daří.
-
4Uspořádejte si své osobní finance. Splaťte co největší část svého dluhu a minimalizujte své půjčky. Pokud je to možné, jako první splaťte veškeré půjčky s vysokým úrokem, a jediná půjčka která vám v ideálním případě zbude je hypotéka na dům. Na odděleném účtu nastřádejte sumu, která vám pokryje výdaje na tři až šest měsíců. Až poté začněte nakupovat akcie.
-
5Zamyslete se nad tím, jak akcie zapadají do vašeho dlouhodobého finančního plánu, a jestli chcete kupovat jednotlivé akcie nebo podílové fondy.
- Podílový fond je balík akcií různých společností. Může jich být například 100. Takže pokud investujete do takového podílového fondu, investujete vaše peníze v mnoho různých akcií. Pokud cena jedné společnosti v tomto balíku vzroste nebo poklesne, celkovou hodnotu vaší investice to příliš neovlivní.
- Nakupování jednotlivých akcií je více riskantní než investování do fondů. Na druhou stranu je takto možné i více vydělat. Pokud nakoupíte akcie jedné společnosti a jejich cena prudce poklesne, přijdete o mnoho peněz. Pokud ale jejich cena vyletí nahoru, vyděláte mnohem více, než kolik byste vydělali v podílovém fondu.
-
6Prověřujte. Předtím než nakoupíte akcie nějaké společnosti, zjistěte si o ní informace. Jedná se v podstatě o sázku na to, jak dobře se společnosti bude dařit. Začněte na internetových stránkách zaměřených na finance, tam zjistíte základní údaje.
- Podívejte se na platební bilance a přehledy příjmů dané společnosti za posledních deset let. Pokud je společnost zadlužená a nevykazuje velkou ziskovost, zapomeňte na ni.
- Přečtěte si nedávné čtvrtletní a celoroční finanční výsledky, podívejte se také na internetové stránky společnosti a analýzy expertů.
- Pokud máte o společnost stále zájem, zkuste se obrátit na její klienty, konkurenci, dodavatele a nakonec i na její management. Získáte tak lepší představu o jejím podnikání.
-
7Sestavte seznam společností, jejichž akcie chcete koupit. Ideálně se jedná o akcie, které chcete držet dlouhou dobu, ať se děje co se děje. Jeden z nejznámějších investorů, Američan Warren Buffet řekl, že pokud akcie nejste ochotni držet 10 let, neměli byste je kupovat ani na 10 vteřin.
- Stanovte si cílovou cenu, za kterou akcie nakoupíte. Představte si, že se vám zamlouvá společnost, jejíž akcie se prodávají za 95 dolarů za kus, ale vy ji chcete koupit za 80 dolarů nebo méně. Ze záznamů pak například zjistíte, že cena jejich akcií se nyní pohybuje rekordně vysoko a že před rokem se akcie prodávala mezi 80 a 90 dolary a před dvěma a půl roky jen za 45 dolarů. To znamená, že cílová cena 80 dolarů je rozumná. Můžete ji i trochu snížit, třeba na 75 dolarů.
- Klíčem k úspěšnému podnikání je držet se dlouhodobě vaší strategie. Jakmile si stanovíte cílovou cenu a akcie se dostanou na tuto cenu, kupte akcie, a pokud cena ještě poklesne, nakupujte dále.
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:Jak nakupovat
-
1Nakupujte přímo. Některé společnosti umožňují nakoupit jejich akce přímo. Podívejte se na internet a nebo se obraťte přímo na společnost, jejíž akcie chcete koupit, a zjistěte, jestli nabízí takovou možnost. Poproste společnost, ať vám poskytne potřebné formuláře a relevantní informace.
- Věnujte pozornost také tomu, jestli se na přímý nákup vztahují nějaké poplatky. Některé společnosti umožňují investovat bez poplatků.
- Často je také možné automaticky investovat vaše dividenda. Dividenda jsou peníze, které společnost vyplácí svým akcionářům na základě svých zisků. Některé firmy vám dokonce umožní nakoupit další akcie za vaše dividenda například s pětiprocentní slevou.
-
2Nakupujte přes internetového makléře. Vyhledejte na internetu seznam makléřů, kteří umožňují nákup a prodej akcií online. Porovnejte jejich sazby a zkontrolujte, jestli si účtují nějaké skryté poplatky. Klíčem k úspěšnému investování je minimalizovat poplatky a výdaje.
- Někteří internetoví makléři pro vás uskuteční určitý počet transakcí bez poplatků. Ti nejvýhodnější si nebudou účtovat poplatky ani za investování dividend, zákaznický servis nebo vyhledávání informací.
- Pošlete vašemu makléři základní sumu, kterou použije na nákup akcií.
- Makléř vás také pravděpodobně nechá vyplnit formuláře pro státní úřady, například pro finanční úřad.
- Vyberte si akcii, sdělte vašemu makléři její symbol (značka obsahující jedno až pět písmen) a dále kolik chcete zaplatit za jednu akcii, kolik akcií chcete koupit a konečně jak dlouho tento příkaz bude trvat. Není třeba stanovovat cílovou nákupní cenu (limit order), je možné nechat makléře akcie nakupit okamžitě za současnou tržní cenu.
-
3Můžete se také obrátit na klasické makléře. Ti si ale na rozdíl od těch internetových účtují podstatně vyšší poplatky, nabízejí investiční poradenství a více způsobů jak vyhledávat informace. Standardní makléři jsou placeni hlavně z poplatků, což znamená, že je v jejich nejlepším zájmu vás podněcovat k tomu, abyste obchodovali co nejčastěji. To ale nemusí být ve vašem vlastním zájmu.
Tipy
- Mnoho lidí se domnívá, že k nákupu akcií je třeba makléře. To není pravda. Pokud máte dostatek sebevědomí a zkušenosti, je možné akcie kupovat přímo. Začátečníci se této možnosti většinou vyhýbají, ale jakmile budete mít více zkušeností, je možné o této variantě zauvažovat.
- Většina obchodníků přijde o peníze, a jen velmi málo manažerů v podílových fondech dosáhne dlouhodobého zisku nad úroveň růstu burzovního indexu. Obchodování s akciemi je snadné. Vydělat na něm je těžké. Je třeba najít svůj vlastní systém, vyzkoušet ho a držet se ho.
- Měli byste „diverzifikovat“ vaše portfolio tím, že budete vlastnit akcie různých firem, je ale dobré nakupovat akcie v oborech, ve kterých se vyznáte. Například IT sektor pro programátory nebo automobilky pro automobilové nadšence.
- Předtím než koupíte jakékoliv akcie, přemýšlejte, pozorujte a učte se. Zkuste si zainvestovat nanečisto. Nevěřte žádné radě, dokud nemáte potvrzeno, že funguje. Pokud uvažujete o zakoupení automatického obchodního systému, nejprve si o něm najděte reference na internetu.
- Mnoho investičních “biblí”, obzvláště technicky zaměřených, opakuje jistá tvrzení tak dlouho, až je lidé začnou považovat za fakta, i když je nikdo nikdy skutečně nepotvrdil. Zkuste si tato pravidla aplikovat na vývoj ceny konkrétní akcie a zjistíte, o kolik byste danou metodou přišli. Nic není tak jednoduché, jak se zdá.
- Zkuste použít nanečisto takzvaný stop příkaz (stop loss). Pokud zafunguje, můžete jej začít používat před každým obchodem. Stop příkaz znamená, že pokud akcie spadne pod předem stanovenou cenu, akcii prodáte. Například, vlastníte 100 akcií Union Pacific a jejich cena se pohybuje na 100 dolarech za akcii. Pokud zadáte stop příkaz na 100 akcií Union Pacific při ceně 90 dolarů nebo méně za akcii, k prodeji dojde, pokud cena klesne na 90 dolarů nebo méně. Pokud cena spadne velmi rychle, prodej se může uskutečnit až v momentě, kdy se akcie nachází značně pod hranicí 90 dolarů. Abyste tomuto zabránili, použijte takzvaný limitní příkaz (stop limit). Nebuďte zbrklí! Mějte na paměti, že na volatilních trzích mohou akcie lehce ztratit padesát procent, ale potom se jejich hodnota třeba zpětinásobí. Je lepší investovat, tedy kupovat levně a prodávat draze, než spekulovat, tedy nakupovat draze a snažit se prodat ještě dráž.
- Je možné najít mnoho bezplatných rad od zkušených obchodníků. Existuje také mnoho na první pohled důvěryhodných rad, které jsou ale zavádějící nebo zcela nepravdivé.
- Nekupujte příliš mnoho akcií jedné firmy, ochráníte se tím proti riziku, že akcie této společnosti nenadále poklesnou. Hodnota vybalancovaných portfolií většinou dlouhodobě roste.
- Pečlivě si své obchody zaznamenávejte, včetně typu akcie, počtu nakoupených akcií, celkovou cenu včetně poplatků a dalších výdajů, prodejní cenu a datum transakcí. Tyto údaje budete potřebovat při počítání zisků pro daňové účely.
- Uvědomte si že lidé, kteří dělají nějaké akcii reklamu, ji často chtějí prodat. To znamená, že pokud lidí říkají "nakupujte", ve skutečnosti to může znamenat, že je třeba danou akcii prodat. A obdobně, pokud někdo radí zbavit se akcií nějaké společnosti, může to znamenat, že je napak vhodná doba akcii koupit. Vždy prověřujte informace z více zdrojů.
Varování
Pokud vás lákají málo obchodované akcie, nikdy je nekupujte bezprostředně za současné tržní ceny (market order). Vždy používejte limitní příkazy. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (spread) u málo obchodovaných akcií bývá vysoký.
- Nenechte se ovládnout emocemi. To, že máte rádi nějaký produkt neznamená, že musíte koupit jeho akcie. I nejlepší produkty mohou být vyráběny firmami s neschopným vedením které jsou odsouzeny ke krachu.
- Vyhněte se nejčastější začátečnické chybě, kterou je spekulace. Ta může mít mnoho forem, včetně příliš častého kupování a prodávání, snaha o dosažení rychlého zisku během pár měsíců, kupování nejpopulárnějších akcií (ty, které v nedávné době dosáhly největšího růstu), kupování akcií které silně poklesly, kupování velmi levných akcií malých firem, krátký prodej, opce nebo futures. Spekulace je dlouhodobě ztrátová strategie. Pokud i tak máte chuť spekulovat, zkuste si to nejdřív nanečisto – to znamená, nekupujte skutečné akcie, ale pouze si plánované transakce zaznamenávejte na papír nebo do počítače. Nezapomeňte do každého obchodu zahrnout i poplatky a daně.
- Pokud obchodujete na úvěr, buďte opatrní. Váš makléř vás nechá podepsat dokument, ve kterém prohlašujete, že si jste vědom všech rizik spojených s obchodováním na úvěr. Tato metoda vám umožní zaplatit jen 50 procent z ceny akcie – zbytek vám půjčí makléř. To znamená, že za hotovost ve výši 5 000 dolarů můžete koupit akcie v hodnotě 10 000 dolarů. Pokud ale tyto akcie ztratí padesát procent, váš makléř vás vyzve, abyste investoval víc peněz, jinak vaše akcie prodá. Tím se zabrání tomu, že budete dlužit více než kolik činí hodnota vašich akcií. Akciové trhy jsou neustále v pohybu a občas jsou i volatilní, takže tuto metodu používejte na vlastní riziko.