Nákup zlata byl vždy oblíbenou metodou investic a i dnes je zlato nejpopulárnějším z investičních kovů. Zlato je nahraditelné, přenosné a můžete s ním platit kdekoli na světě. V tomto článku se dozvíte, jak investovat do zlata. Nejlepší způsoby se u každého liší a záleží na tom, kolik peněz chcete investovat, jaké jsou vaše cíle, jaká rizika jste ochotni podstoupit a na jak dlouho si chcete zlato ponechat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Nákup zlatých úlomků

  1. 1
    Zhodnoťte rizika. Sbírání a skladování zlatých úlomků bylo vždy oblíbenou investiční strategií. Ceny zlata stále rostou, takže jde o relativně bezpečnou investici.
    • Délka trvání investice: Liší se
    • Povaha investice: Nízké riziko – zlato je nejbezpečnější investiční možností a potenciální výnosy převyšují rizika.
    • Profil investora: Ideální pro začátečníky, nebo pro lidi, kteří si chtějí zajistit menší finanční rezervu.
  2. 2
    Obchodujte s přáteli. Zeptejte se rodiny a přátel, zda nemají zlato, kterého by se chtěli zbavit. Téměř každý má rozbité šperky a jiné formy zlata, které by rád vyměnil za peníze. Nabídněte známým cenu, se kterou budou spokojení, abyste na tom sami vydělali.
  3. 3
    Dejte si inzerát do novin. Dejte si inzerát do novin o tom, že sháníte zlato. Lidé, kteří si čtou tyto inzeráty, mají většinou finanční problémy, takže od nich můžete zlato odkoupit za dobrou cenu.
  4. 4
    Sledujte internetové aukce. Zlato se často prodává za nižší cenu, než za kterou se prodávají úlomky, takže jde o skvělou investici. Nezapomeňte si před nákupem na aukci započítat také cenu poštovného a daní.
  5. 5
    Začněte chodit do místních zastaváren. Seznamte se s jejich majiteli a zanechte jim své kontaktní údaje. Domluvte se na tom, že když do zastavárny někdo donese zlato, které majitel zastavárny nebude chtít, ozve se vám. Některé menší zastavárny se nechtějí nákupem zlata zabývat.

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Nákup zlatých cihliček

  1. 1
    Nakupujte zlaté cihličky. Po celém světě lidé utrácejí peníze, které nemají a přispívají tak k nestabilním ekonomikám. Zlaté cihly jsou jedinými pojistkami proti této nestabilitě.
    • Délka trvání investice: Dlouhodobá – i když se ekonomika vzpamatuje, objeví se inflace. Jediná investice, která odolá inflaci, je zlato.
    • Povaha investice: Nízké riziko – experti se shodují na tom, že celá investiční pyramida stojí na zlatých cihlách.
    • Profil investora: Perfektní investice pro nováčky.
  2. 2
    Rozhodněte se, jaké zlato chcete nakoupit. Můžete si vybrat mezi mincemi, pruty a šperky.
    • Zlaté mince: Historické mince (vyražené před rokem 1933) mají nejvyšší hodnotu.
      • Příklady zlatých mincí, které obsahují pouze 90% zlata, jsou britský sovereign, britská Guinea, španělský escudo, 20 a 40 francouzských franků, švýcarská dvacetifrankovka a americké zlaté Eagles (hodnota 10 dolarů), Half-Eagles (hodnota 5 dolarů) a Double Eagles (hodnota 20 dolarů).
      • Britský sovereign a americká mince Eagle Gold jsou výjimky, které obsahují 91.66% zlata, neboli 22 karátů. Mezi další zlaté mince patří například kanadský javorový list, australský klokan, jihoamerický krugerrand (kterým započal celý průmysl investic do zlata). [1] a 24-karátová rakouská filharmonie.
    • Zlaté pruty: Zlato se prodává také ve formě prutů, které mají většinou 99.5-99.99% zlata. Oblíbené rafinerie jsou například PAMP, Credit Suisse, Johnson Matthey, nebo Metalor. Názvy rafinerií jsou vždy vyraženy přímo na prutech.
    • Zlaté šperky: Problémem při nákupu zlatých šperků je to, že platíte vyšší cenu kvůli provedení a estetické podobě daného šperku. Jakýkoli šperk ze zlata o 14 karátech a méně se nehodí pro investice a po prodeji bude muset být upraven tak, aby měl vyšší obsah zlata. Na druhou stranu je možné nakoupit starožitné zlato za málo peněz v různých aukcích. Starší zlato má vyšší hodnotu díky provedení, takže jde o skvělý způsob, jak sbírat investiční zlato. [2]
  3. 3
    Vyberte si váhu, kterou budete nakupovat. Čím vyšší váhu budete nakupovat, tím vyšší bude cena. Také byste měli mít jasno v tom, zda budete schopni zlato bezpečně skladovat.
    • Mince American Eagle Gold a další uvedené mince se vyrábějí ve čtyřech váhách: 1 unce, 0.5 unce, 0.25 unce a 0.10 unce.
    • Zlaté pruty se prodávají po unci a seženete je ve verzích po 1 unci, 10 uncích a 100 uncích.
  4. 4
    Najděte si zdroj investičního zlata. Dealeři zlata prodávají většinou jak mince, tak zlaté pruty. Při hledání prodejce si zjistěte, jak dlouho se daný prodejce pohybuje na trhu, zda má profesionální osvědčení a v jakých oblastech investic se pohybuje. [3]
    • Zlatníci prodávají zlaté šperky, ale pokud se chcete vydat touto cestou, najděte si co nejlepší zdroj.
    • Aukce jsou dalším skvělým zdrojem zlatých šperků, ale dejte si pozor na věci, které se prodávají „tak, jak jsou“ a je na vás, abyste si zjistili jejich cenu.
  5. 5
    Zjistěte si aktuální tržní cenu zlata. Až zjistíte cenu, ověřte si ji alespoň u jednoho kvalitního zdroje (ideálně u několika zdrojů).
  6. 6
    Snažte se nakupovat zlato za cenu, která se blíží tržní ceně, s navýšením maximálně o 1%. Většina prodejců má stanovenou minimální hranici pro nákup, cenu poštovného a balného atd. a nabízí množstevní slevy.
    • Od všech nákupů si schovávejte účtenky a potvrzení s datem nákupu.
    • Pokud nakupujete šperky, všechny účtenky si schovávejte na bezpečném místě. Pokud nakupujete v aukci, nezapomeňte připočítat také daně.
  7. 7
    Skladujte své zlato na bezpečném místě, ideálně v bezpečnostní schránce. Je velmi důležité si najít bezpečné místo pro uložení zlata. Investujte do bezpečnostních mechanismů, nebo zaplaťte nějaké společnosti za to, že vám zlato uloží. [4]

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Nákup zlata jako termínových komodit

  1. 1
    Myslete dopředu. Ti, kterým nevadí podstoupit vyšší riziko, mohou nakupovat zlato jako termínové komodity. Je ale důležité si uvědomit, že nejde ani tak o investice, jako spíše o spekulace, což se v podstatě rovná gamblerství.
    • Délka trvání investice: Liší se – obecně jde o krátkodobé investice, ale někteří investoři se těmito typy investic zabývají dlouhá léta.
    • Povaha investice: Vysoké riziko – nákup zlata ve formě termínových komodit je riskantní a mnoho nezkušených investorů takto přichází o spoustu peněz.
    • Profil investora: Tento typ investic se hodí spíše pro zkušené investory – jen málo investorů si díky termínovým komoditám dokáže přijít na dost peněz.
  2. 2
    Otevřete si termínovaný účet u nějaké společnosti, která obchoduje s komoditami. Termínové komodity vám umožní mít zlato ve vyšší hodnotě, než kolik máte peněz.
  3. 3
    Investujte pouze kapitál, o který si můžete dovolit přijít. Pokud cena zlata klesne, budete dlužit více, než kolik jste investovali (po přičtení poplatků).
  4. 4
    Kupte si smlouvu na zlato ve formě termínové komodity. Jde o právně závaznou smlouvu na budoucí dodávky zlata za dohodnutou cenu. Můžete si například koupit 100 uncí zlata s dvouletou smlouvou za cenu $46,600 za 3% celkové hodnoty.
    • Za každý provedený obchod si daná společnost naúčtuje poplatky.
    • Obchodní jednotka COMEX (Commodity Exchange) se rovná 100 troy uncím.
    • Elektronické obchodování Na Chicago Board of Trade (e-CBOT) je dalším způsobem, jak obchodovat se zlatem.
  5. 5
    Počkejte si na ukončení smlouvy. Po ukončení smlouvy můžete získat výdělky, nebo zaplatit ztráty. Investor může vyměnit pozici termínů za fyzické zlato (EEP (Exchange for Physical). Většina investorů si ale kompenzují svoji pozici dříve, než smlouvám vyprší platnost, místo aby přijímali nebo dodávali zlato.
    • Při nákupu smluv na termínové komodity za zlomek ceny dané věci v podstatě sázíte na malou změnu hodnoty dané věci. Můžete vydělat spoustu peněz, když hodnota zlata vzroste, ale když klesne, přijdete o vše, co jste investovali a pravděpodobně i o více (pokud se vaše smlouvy jednoduše neprodají někomu jinému). Proto jsou tyto investice velmi rizikové a není dobré na ně spoléhat při spoření.

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Nákup burzovně obchodovaných fondů

  1. 1
    Využijte ETF. Tyto fondy sledují ceny drahých kovů, které nakupuje makléř. Jsou to v podstatě derivativní smlouvy, které monitorují ceny, ale liší se tím, že když do nich investujete, nebudete vlastnit fyzické zlato.
    • Délka trvání investice: Krátkodobá – každý rok se vám z hodnoty zlata u vaší investice odečte poplatek, takže tato možnost není pro většinu investorů dlouhodobě atraktivní.
    • Povaha investice: Střední riziko – typická ETF investice je krátkodobá, takže je možné riziko minimalizovat.
    • Profil investora: Hodí se pro jistinové fondy, denní obchodování a pro zkušené investory.
  2. 2
    Využijte makléře. Najděte si makléře, se kterým budete chtít spolupracovat. Burzovně obchodované fondy mají za úkol sledovat hodnotu zlata a udržovat likviditu statků.
    • U těchto fondů nebudete mít možnost fyzicky vlastnit zlato. Proto si někteří lidé myslí, že jde o podřadný způsob investic do zlata. [5]
    • Další nevýhodou je to, že se s těmito fondy obchoduje jako s akciemi a budete tedy muset platit poplatky za každý uskutečněný obchod. Kromě toho budete muset všechny své výdělky uvádět a danit.

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
O investicích do zlata

  1. 1
    Určete si, co vás na investicích do zlata nejvíce zajímá. Pokud máte peníze, které chcete investovat, je důležité si ujasnit, proč lidé investují, abyste měli jistotu, že je to pro vás to pravé. Uvědomte si, že zlato slouží v podstatě jako uchovávání hodnoty peněz a ochrana před inflací. Zde jsou běžné důvody investování do zlata:
    • Zlato má vždy dobrou poptávku. Jde o hmotný produkt, který je možné předávat a uchovávat bez omezení jeho hodnoty. Když to srovnáte se sběratelskými věcmi, nebo například starožitnostmi, jistě vám bude patrný rozdíl.
    • Vlastnit zlato vás může ochránit před inflací. Země často investují do zlata době, kdy je jejich ekonomika v úpadku. Čím zadluženější země je, tím vyšší bude hodnota zlata.
    • Zlato může být vhodnou formou diverzifikace investičního portfolia. Většinou jde o nejlepší důvod vlastnit zlato. Zajistí vám vhodnou správu vašich financí a nebudete muset mít všechny peníze vsazené na jednoho koně.
    • Zlato vám také zajistí ochranu bohatství (když ho budete uchovávat na bezpečném místě).
    • V nestabilní ekonomice je zlato skvělým způsobem, jak si chránit statky. Je přenosné, snadno ho schováte a zůstane vám i v případě, že o vše ostatní přijdete.

Tipy

  • Pokud skladujete zlato doma, kupte si kvalitní sejf a dobře se o něho starejte. Dejte si ho pod podlahu, nebo na místo, kde na něho nebude vidět oknem a nemějte nikde v jeho okolí kombinaci zámku. Kvalitní sejf stojí méně, než unce zlata ($1694 za unci podle dat z 5.9.2012) a můžete v něm skladovat i důležité dokumenty.
  • Protože jsou ceny zlata cyklické a podléhají mnoha faktorům, není snadné ocenit zlato v prostředí neustále se propadajících měn. Jedním ze způsobů cenění zlata je ocenit ho ve vztahu k akciím, které se hodnotí snáze. Podívejte se na poměr indexu Dow Jones a zlata z let 1885 – 1995: http://www.sharelynx.com/chartsfixed/115yeardowgoldratio.gif. Jde o poměr industriálního indexu a zlata, neboli množství zlata, které by bylo možné za hodnotu tohoto indexu nakoupit. Vysoký poměr znamená, že jsou akcie přeceněné a zlato je levné. Nízký poměr znamená, že je přeceněné zlato a akcie jsou levné. Zběžný pohled na tuto tabulku a její neustálý nárůst nás přivede k okamžitému závěru, že za akcie v průběhu času nakoupíte více a více zlata, takže jsou akcie z dlouhodobého hlediska lepší investicí, než zlato. V historii ale byly doby, kdy bylo zlato výhodnější, než akcie, například v letech 1929 – 1942, nebo v letech 1968 – 1980. Ti, kteří nakoupili v roce 1929, když byl poměr Dow/zlata téměř 20, ještě ani nyní nejsou na stejné ceně, kdy je poměr 8. Na druhou stranu investoři, kteří se báli nakupovat akcie a nakupili zlato na vrcholu investiční bubliny v roce 1980, kdy byl se poměr Dow/zlata blížil k 1, přišli o životní příležitost znásobit své peníze až osmkrát v poměru se zlatem, protože v roce 2011 byl poměr indexu a zlata 8. Pokud se chcete těmto potížím vyhnout, je dobré sledovat tento poměr. Když bude poměr pod historickým průměrem, nakupujte akcie a prodávejte zlato. Když bude poměr nad průměrem (nad 20), nakupujte zlato a prodávejte akcie.
  • Sběr starožitností se může vyplatit podle toho, jaká je jejich hodnota, ale musíte platit za spoustu služeb. Nákup na černém trhu není pouze ilegální a nemorální – většina zemí považuje starožitnosti za dědictví všeho lidstva, ne za potěšení pro pár vyvolených.
  • Nákup zlatých prutů je časově omezen na všední dny od 9.00 do 17.00.
  • Poplatky za obchodování s termínovanými komoditami jsou otevřeny k jednání.


Varování

  • Za sběratelské mince zaplatíte vyšší cenu. Můžete je brát jako investice o dvou částích: sběratelská cena a hodnota zlata. Nikdo vám nezaručí, že obě tyto ceny porostou. Pokud je hodnota vaší mince dána zejména tím, že jde o sběratelskou minci, zamyslete se nad tím, zda nebude lepší investovat místo do zlata do sběratelských předmětů.
  • Zlato je drahé a skladování velkého množství zlata není levné.
  • Ujistěte se, že nakupujete pravé zlato. Neutrácejte peníze za padělky.
  • Jako u každé investice se budete muset připravit na to, že o své peníze možná přijdete. Hodnota komodit se během času stále mění a je možné, že vaše investice ztratí hodnotu. Než budete investovat, poraďte se s finančním poradcem, který vám pomůže zhodnotit všechna rizika investic.
  • Nikdy neplaťte za zlaté pruty o mnoho více, než jaká je tržní hodnota zlata (12% a více se považuje za příliš vysokou cenu).
  • Neříkejte lidem, že investujete do zlata. Když se tím budete chlubit, lidé si budou myslet, že zlato skladujete doma. Řekněte to pouze těm, kteří to musí vědět (například partnerovi, dědicům atd.).
  • Zlato nevytváří samo o sobě žádné výdělky (např. placení dividend, nebo jiné příjmy – jako například akcie). Jde pouze o změnu jeho hodnoty. Když budete vlastnit zlato, budete se připravovat na budoucnost, ale přesto se musíte naučit správně hospodařit s penězi.

[6]

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 607 krát
Kategorie: Finance a Obchod