X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 11 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 15 017 krát
Občas na sobě sklenice po vyndání z myčky na nádobí mají nepěkný povlak. To je nejčastěji zapříčiněno tvrdou vodou, která na nádobí zanechává skvrny od minerálů. V tomto článku se také dočtete o úporných skvrnách od jídla a o rozedření, které lidé často zaměňují za povlak způsobený tvrdou vodou.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Odstraňování povlaku z tvrdé vody
Metoda 1
-
1Ověřte si příčinu zakalení. Prstem na zakalený povrch naneste trochu bílého octa. Pokud se povlak vyčistí nebo pohne, jedná se o povlak způsobený tvrdou vodou. Přejděte k dalšímu kroku. Pokud povrch zůstane zakalený, je sklenice pravděpodobně poškrábaná.[1] To je skoro vždy trvalé, ale existují způsoby, jak se tomu vyhnout.
- Tento krok nepřeskakujte. Pokud zaměníte poškrábání sklenic za povlak z tvrdé vody, můžete jejich poškrábání následujícími kroky ještě zhoršit.
-
2Čistěte bílým octem. Povlak z tvrdé vody je způsoben zásaditými minerály v tvrdé vodě.[2] Slabá kyselina tyto minerály zneutralizuje a povlak rozpustí. Tady je návod k nanesení:
- Sklenici opláchněte čistou vodou. Stopy po čisticím prostředku by mohly s octem reagovat a zanechat mastnou usazeninu.[3]
- Namočte do octa mycí houbu a pořádně s ní zakalené místo otřete.
- Opláchněte teplou vodou.
-
3Namočte sklenici do octa. Pokud povlak přetrval, nechte ocet působit déle:
- Zabalte sklenici zevnitř i zvenku papírovými utěrkami, namočenými v octu. (Jedná-li se o velké množství, ponořte sklenice přímo do octa.)
- 15 minut počkejte.
- Opláchněte horkou vodou.
-
4Použijte myčku spolu se speciálním přípravkem. Pokud se povlaku nezbavíte octem, vyzkoušejte místo něj tento speciální postup. Teplota myčky by měla pomoct.
- Vyndejte všechny kovové předměty, nádobí s kovovým nátěrem a nádobí s choulostivými vzory.[4]
- Místo kapslí do myčky přidejte kyselinu citrónovou nebo odstraňovač povlaku/fleků. (Pro přesné informace si pročtěte obal přípravku.)
- Nastavte teplotu vody na 60ºC. Pokud je myčka připojena ke zdroji dřezu, nechte vodu běžet než bude horká.[5]
- Pusťte myčku jako obvykle. Nechte myčku běžet podruhé pouze s vodou, pokud to po vás vyžaduje obal přípravku.
-
5V budoucnu povlaku z tvrdé vody předcházejte. Tvrdá voda bude i nadále na vašem nádobí zanechávat povlak. Dělejte něco, abyste tomu předešli:[6]
- Zkuste používat více čisticího prostředku. Je-li to třeba, naplňte oba dávkovače na čisticí prostředek.
- Teploměrem doma změřte teplotu horké vody. Pokud nedosahuje hodnoty 60ºC, zvyšte nastavení teploty boileru.
- Kupte si a "leštidlo" a dle návodu na obalu ho přidávejte do každého mytí. Tento produkt pomáhá stékání vody z nádobí a odstraňovat tak minerály a zbytky jídla předtím, než nádobí uschne.[7]
- Pokud máte vážné problémy, namontujte si doma změkčovač vody. To také zredukujte nečistoty z tvrdé vody na výlevkách, toaletách a ve vanách.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Odstraňování povlaků od jídla
Metoda 2
-
1Umyjte sklenici v ruce. Pokud povlak od jídla vydržel i v myčce, pořádně ho v ruce vydrhněte. Použijte hodně čisticího prostředku na nádobí a teplé vody. Nejpravděpodobněji se jedná o bílkovinový povlak.[8]
-
2Znovu vydrhněte čisticím prostředkem určeným do myčky. Pokud bude třeba, zkuste to znovu s čisticím prostředkem určeným do myčky místo prostředku na nádobí. Vezměte si gumové rukavice, abyste předešli podráždění rukou.
-
3V budoucnu jídlo bohaté na bílkoviny oplachujte. Častými jídly bohatými na bílkoviny jsou vejce, maso a mléčné výrobky. Vysoké teploty v myčce mohou způsobit, že se bílkoviny na nádobí přichytí. Abyste se tomu vyhnuli, opláchněte většinu zbytků jídla před tím, než myčku naplníte.
- Pokud má po mytí hluboká nebo kulatá sklenice často na dně povlak, je možné, že na něj trysky myčky nedosáhnou. Takové sklenice myjte v ruce.
-
4Použijte leštidlo. "Leštidlo" přidané do myčky pomůže, aby voda z nádobí stekla, místo toho aby na něm vytvořila kapky. Vyzkoušejte to, nezvládne-li vaše myčka odstranit veškeré zbytky jídla.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Předcházení a ošetření škrábanců
Metoda 3
-
1Smiřte se s tím, že je poškození trvalé. Občas je kalný "povlak" ve skutečnosti spousta drobných škrábanců. Jedná se o trvalé poškození. Neexistuje ani žádný dobrý způsob, jak toto poškození zakrýt, takže nečekejte, že znovu dosáhnete plného lesku. Pokračujte ve čtení, abyste se mohli pokusit poškození co nejlépe zakrýt, a abyste věděli jak tomu u ostatních sklenic předejít.
- Nepokračujte, dokud jste se nepokusili zákalu zbavit octem. Následující postupy mohou stav povlaků z tvrdé vody zhoršit.
-
2Oblasti hrající všemi barvami vyleštěte. Pokud si všimnete duhových odlesků na skle, jedná se o obdobný problém, který se jmenuje "povlak oxidu křemičitého." Obvykle je lesk porušen bílými nebo barevnými pruhy. Jedná se o nezvratně poničená místa, barevný povlak ale můžete oškrábat.[9] K vodě přidejte trochu jedlé sody nebo zubní pasty až vytvoříte pastu. Tou sklo jemně potřete a pak opláchněte.
- Povlak můžete také oškrábat nožem nebo špendlíkem, ale dejte si pozor, abyste kousek skla neodlomili, nebo sklo nepoškrábali.
- Místo toho můžete použít v obchodech dostupné leštidlo na sklo.
- Různé zubní pasty mají různou hrubost. Najděte si na internetu ohodnocení hrubost vaší zubní pasty (hodnocení RDA).[10] Ideální je hodnota mezi 200 a 250 RDA.
-
3Předejděte rozedření v myčce. Neponičené sklenice můžete stále zachránit. Rozedření je obvykle způsobeno velmi měkkou vodou, nebo velmi horkou vodou. Proveďte jednu nebo více z těchto změn:[11] [12]
- Nechte vodu z kohoutku běžet, než se dostane na nejvyšší teplotu a pak do šálku s vodou vložte teploměr. Pokud je teplejší než 60ºC, snižte nastavené teploty boileru.
- Pokud je to u vaší myčky možné, použijte suchý cyklus bez zahřívání.
- Nádobí předem neoplachujte, není-li to u vaší myčky nutné.
- Použijte jen trochu čisticího prostředku, obzvlášť oplachujete-li nádobí předem. (Třeba jen čtvrtinu celkového množství, je-li vaše voda pod tři "zrnka" tvrdosti.[13] )
- Začněte používat čisticí prostředek určený pro měkkou vodu.
- Cenné skleněné nádobí sušte v ruce.
-
4Vyhýbejte se opotřebovaným kartáčům. Pokud je váš kartáč v myčce tak opotřebovaný, že sklo odírá jeho plastová nebo kovová hlavice, vyhoďte ho. To by mohlo být příčinou škrábanců.[14]
- Pokud vyloženě sklo nedrhnete, není rozedření při mytí nádobí rukama obvyklé. Pokud tento problém přetrvá i u nového kartáče, zkuste snížit teplotu vody a množství mycího prostředku.
Reklama
Tipy
- Teplota vody by měla být nastavena asi na 60ºC. Při nižší teplotě se na nádobí může vytvářet povlak, ale vyšší teplota může sklo rozedřít. (Některé myčky nádobí mají "ohřívadlo", které se o to postará samo.)
- Pracujete-li ve vědecké laboratoři, budete na mytí skla možná muset použít silné kyseliny nebo zásady. V laboratoři by měli mít psané instrukce na výběr chemikálií a jejich bezpečné použití.
- Někteří lidé bojují se skvrnami od tvrdé vody tak, že myčku nechávají běžet s miskou octa na spodním nosiči. Někteří výrobci myček tvrdí, že by to myčku mohlo poškodit, nebo že se tím problém nevyřeší.[15]
- Historické sklo by při mytí mohlo prasknout. Pokuste se radši zbavit povlaku jemným třením zubní pastou. Pokud to nepomůže, pokryjte ho vazelínou a nechte 4 až 5 dnů působit.[16]
- Místo octa můžete použít kyselinu citronovou nebo čistič na její bázi.[17]
Reklama
Varování
- Pokud má vaše skleněné nádobí kovové části, usušte je okamžitě po umytí. Kyselina nebo voda může zapříčinit korozi nebo zrezivění kovu.
- Vyhněte se míchání olivového mýdla s kyselinou. Ocet, kyselina citrónová a jiné čističe na bázi kyseliny rozkládají olivové mýdlo na bílou, patlavou usazeninu.[18]
- Pyrex (žáruvzdorné, borokřemičité sklo) může být obzvlášť těžko omyvatelné. Omývejte/namáčejte ho okamžitě po použití, jinak by se na něm mohl vytvořit trvalý povlak.[19]
Reklama
Reference
- ↑ http://www.clemson.edu/psapublishing/PAGES/WATER/WQL7.pdf
- ↑ http://www.livescience.com/34462-water-hard-ph.html
- ↑ http://csmedia2.corning.com/LifeSciences/media/pdf/CLS_AN_112_CleaningGlassware.pdf
- ↑ http://www.healthycleaning101.org/automatic-dishwashing/
- ↑ http://lancaster.unl.edu/home/articles/2007/etchedglass.shtml
- ↑ http://lancaster.unl.edu/home/articles/2007/etchedglass.shtml
- ↑ http://dishwashers.reviewed.com/features/what-the-heck-is-rinse-aid-and-why-do-i-need-it
- ↑ http://www.clemson.edu/psapublishing/PAGES/WATER/WQL7.pdf
- ↑ http://www.purewaterproducts.com/articles/glassware-wear-and-tear
- ↑ http://www.freysmiles.com/blog/view/toothpaste-abrasiveness-low-abrasive-toothpastes
- ↑ http://lancaster.unl.edu/home/articles/2007/etchedglass.shtml
- ↑ http://www.clemson.edu/psapublishing/PAGES/WATER/WQL7.pdf
- ↑ http://lancaster.unl.edu/home/articles/2007/etchedglass.shtml
- ↑ http://csmedia2.corning.com/LifeSciences/media/pdf/CLS_AN_112_CleaningGlassware.pdf
- ↑ http://www.scnow.com/living/article_951ca7f7-ace6-57eb-955a-5e8a28d47516.html
- ↑ http://www.ha.com/tips-for-cleaning-cloudy-glass.s
- ↑ http://www.clemson.edu/psapublishing/PAGES/WATER/WQL7.pdf
- ↑ http://www.lisabronner.com/a-word-of-caution-about-vinegar-and-castile-soap/
- ↑ http://csmedia2.corning.com/LifeSciences/media/pdf/CLS_AN_112_CleaningGlassware.pdf
O tomto wikiHow
Reklama