Veľký znak Česko-Slovenska
Veľký štátny znak Česko-Slovenska bol medzi rokmi 1920 až 1938 jeden zo štátnych symbolov Česko-Slovenska.
Dejiny znaku
Veľký znak bol podľa Zákona č. 252/1920 Sb. prijatý spolu aj s Malým a Stredným znakom 30. marca 1920.
Znak sa medzi rokmi 1920 až 1939 vyskytoval na prezidentskej štandarde Česko-Slovenskej republiky. Zvláštnosťou je, že Veľký znak patril medzi štátne symboly Česko-Slovenska až do roku 1960, aj keď Podkarpatská Rus nebola súčasťou ČSR už od roku 1945.[1][2]
Opis
Veľký štátny znak Česko-Slovenska pozostával z predného, zadného štíta, dvoch štítonosov a nápisu Pravda vítězí (na Slovensku Pravda víťazí).
- Štítonosi sú dva dvojchvosté levy.
- Pod štítonosmi sa nachádza nápis Pravda vítězí (na Slovensku Pravda víťazí).
- Predný štít symbolizuje Čechy – na červenom pozadí sa nachádza dvojchvostý lev so zlatou korunou (alebo čelenkou) na hlave.
- Zadný štít pozostáva zo štyroch znakov.
- Znak v ľavom hornom rohu znázorňuje slovenskú zem – tri modré hory poukazujúce na Tatru, Matru a Fatru, biely dvojkríž a červené pozadie.
- Znak v pravom hornom rohu je i dodnes znakom Podkarpatskej Rusi, respektíve Zakarpatskej oblasti. Táto oblasť patrila za Prvej česko-slovenskej republiky k Česko-Slovensku.
- Znak v pravom strednom rohu znázorňuje České Sliezsko.
- Znak v ľavom strednom rohu odkazuje na Moravu.
- Znak v ľavom dolnom rohu odkazuje na Tešínsko.
- Znak v pravom dolnom rohu odkazuje na Ratiborsko.
- Znak v strednom dolnom rohu sa nachádzal znak Opavska.
Opis znaku bol podľa Zákona č. 252/1920 Sb. (§6) nasledovný:[3]
„ | Veliký znak republiky Československé skládá se ze štítu předního a zadního. Na předním jest znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku v pravo hledící, úst rozžhavených, s jazykem vyplazitým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy. Zadní štít jest rozdělen na sedm polí třemi vodorovnými pruhy tak, že vrchní dva jsou rozpůleny, třetí spodní třikráte dělen. V horním pravém poli jest znak slovenský: na červeném štítě tři modré vrchy, z nichž na prostředním vyšším vztyčen jest stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený, v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd v pravo hledící. V pravém středním poli znak moravský: na modrém štítě v pravo hledící orlice s čelenkou, stříbrně a červeně šachovaná V levém středním poli znak slezský: na zlatém štítě v pravo hledící černá orlices čelenkou v červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem. V pravém spodním poli znak Těšínska: na modrém štítě zlatá orlice v pravo hledící. Ve spodním středním poli znak Opavska: štít červeně a bíle rozpůlený. V levém spodním poli znak Ratibořska: štít rozpůlený, v pravém modrém poli zlatá orlice s čelenkou v pravo hledící, levé pole bílé a červeně rozpůlené. | “ |
Referencie
- Česká a československá vlajka [online]. web.archive.org, 2005-03-08, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.
- Senát PČR : Státní znak České republiky [online]. web.archive.org, 2009-05-08, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.
- Historie státního znaku | Vláda ČR [online]. www.vlada.cz, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.