Zubrovka

Zubrovka (polsky Żubrówka) je alkoholický nápoj pocházející z Polska. Jeho základem je vodka destilovaná z žita a aromatizovaná alkoholovým výluhem z byliny tomkovice vonné. Ta roste převážně v Bělověžském pralese a spásají ji zubři, odtud pochází název nápoje. Každá láhev má na etiketě vyobrazení zubra a obsahuje jedno stéblo tomkovice. Zubrovka má nazlátlou barvu a obsah alkoholu se pohybuje mezi 37,5 a 40 procenty.

Láhev zubrovky

Historie

Výroba zubrovky započala podle legend již ve 13. století, její obliba mezi polskou šlechtou je spolehlivě doložena v 18. století.[1] V roce 1926 byla založena firma Polmos, věnující se průmyslové výrobě zubrovky. V roce 1945 byla určena Curzonova linie jako hranice mezi Polskem a SSSR, zubrovku nadále vyráběl jak Polmos v polském Białystoku, tak sovětská firma Belalco v Brestu. Od roku 2013 je majitelem ochranné známky firma Russian Standard.[2]

Zubrovka je oblíbená také mezi početnou polskou komunitou v USA. V roce 1978 americký Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny zakázal její dovoz kvůli obsahu zdraví škodlivého kumarinu, později se začala vyrábět americká náhražka zubrovky nazvaná Zu.[3] Ve Švýcarsku se vyrábí obdobný produkt pod jménem Grasovka.

Příchutě

  • Żubrówka Bison Grass
  • Żubrówka Biała
  • Żubrówka Złota
  • Żubrówka Liście Klonu – s javorovým listím
  • Żubrówka Kora Dębu – s dubovou kůrou
  • Żubrówka Pędy Sosny – s borovicovým jehličím

Konzumace

Zubrovka se zpravidla podává vychlazená a zajídá se masem, uzeninami nebo zvěřinou. Oblíbeným polským míchaným nápojem je szarlotka, která se připravuje smícháním jablečného moštu se zubrovkou.[4]

V populární kultuře

O zubrovce se zmiňuje Venědikt Vasiljevič Jerofejev v knize Moskva-Petušky a William Somerset Maugham v knize Na ostří nože.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.