Zlomený šíp (kód)

Zlomený šíp (v originále Pinnacle - Broken Arrow) je v terminologii Ozbrojených sil Spojených států amerických kódové označení pro náhodnou událost, při které dojde k užití jaderných zbraní, hlavic nebo komponent, které ale nevytváří riziko nukleární války.

Jedna z bomb Mk 39, shozených před havárií Boeingu B-52 u Goldsboro

Ve Vietnamské válce označoval kód v rádiové komunikaci jednotku (nebo tábor) pod útokem, které hrozilo bezprostřední nebezpečí zničení (či zajetí) a současně žádost o veškerou dostupnou leteckou podporu v oblasti na jejich pozici (kód opravňoval k okamžité reakci veškerou leteckou techniku bez čekání na potvrzení změny cíle mise standardním řetězcem velení).

Typy událostí

Mezi tyto případy patří:

  • Náhodné nebo nevysvětlitelné nukleární výbuchy.
  • Nenukleární výbuch nebo požár jaderné zbraně či paliva.
  • Radioaktivní zamoření.
  • Ztráta jaderného materiálu během přepravy (s nebo i bez dopravním prostředkem či nosičem).
  • Shození či vypuštění jaderné zbraně nebo jaderné složky v případě ohrožení nosiče.
  • Všeobecné nebezpečí, skutečné nebo předpokládané.

Události

Ministerstvo obrany Spojených států amerických oficiálně uvádí 32 událostí s kódovým označením „Broken Arrow“ (stav k září 2013). Některými jsou:

V kultuře

Použití kódu bylo zachyceno např. ve filmu Údolí stínů (We were Soldiers), kde tímto kódem americká jednotka v bitvě u Ia Drang žádala o leteckou podporu všech dostupných leteckých sil. Ve vietnamské válce značil radiový kod "Broken Arrow" přečíslenou americkou jednotku pod útokem (a bezprostředně hrozícím zničením) a současně žádost o veškerou dostupnou leteckou podporu v oblasti.[1][2]

Odkazy

Reference

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.