Zimolez lesklý

Zimolez lesklý (Lonicera nitida) je obvykle 1 m vysoká stálezelená rostlina, širší keř z čeledě zimolezovité (Caprifoliaceae).

Zimolez lesklý
Zimolez lesklý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádštětkotvaré (Dipsacales)
Čeleďzimolezovité (Caprifoliaceae)
Rodzimolez (Lonicera)
Binomické jméno
Lonicera nitida
E.H.Wilson, 1911
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ

Pochází ze západní Číny, kde tvoří houštiny spolu s bambusem. Je zde eroze půdy, srážky téměř 2000 mm od července do září, a velmi chladno (4 °C v lednu). V ČR volně neroste, je zde pěstován.

Popis

Listy bez řapíků, drobné, lesklé oválné, celokrajné a kožovité, jsou nahloučené na tenkých křehkých větvičkách. Bývají lesklé tmavozelené, naspodu světlezelené. Při rašení ovšem mohou být zbarvené i fialově. Kůra je červenohnědá a hladká. Později, olivové-zelená až šedá. Pupeny jsou skryty v úžlabí listů. Nažloutlé květy vyrůstají v květnu až červnu, v páru v úžlabí listů, ale jsou malé a nenápadné. Plod je fialově modrá bobule, která vyrůstá pouze u některých odrůd.

Použití

Zimolez lesklý lze použít na nízké živé ploty, nebo na pokrytí velkých ploch. Je velice odolný a dobře obráží i po rozsáhlém poškození. Větvičky samy zakořeňují, při pravidelném zastřihávání může živý plot dosáhnout výšky až 1 m, (2 m podle literatury[1] ).

Kultivary

Kultivar 'Maigrün' bývá vysoký 1 m, zelenožlutě zabarvený. Oblíbený je i kultivar 'Elegant'.

Rozmnožování

Vegetativně, řízkováním. Velmi dobře se rozmnožuje dřevitými i bylinnými řízky.

Nároky

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou. Nepřelévat. Rostlinám se daří dobře v živinami bohaté půdě s pH 5.6 - 7.5 (kyselé až mírně zásadité půdy).[2] Zimolez lesklý lze pěstovat i v nádobách. Je ale třeba zabránit promrzání obalením nádoby, nebo ji zapustit do země. Zaléváním během zimy dbáme aby rostlina netrpěla suchem. Snáší exhalace. Velmi dobře snáší řez, obvykle netrpí škůdci.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Myrte-Gedeblad na dánské Wikipedii.

  1. VANĚK, Vlastimil; BÖHM, Čestmír. 100 nejkrásnějších, Okrasné dřeviny. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1981.
  2. (anglicky) [cit. 2009-11-10]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.