Záslužný kříž pro duchovní

Záslužný kříž pro duchovní, je záslužná dekorace, kterou založil císař František I. dne 23. listopadu 1801 a byl rozdělený do dvou tříd:

  • 1. třída - zlatý kříž
  • 2. třída – stříbrný kříž
Záslužný kříž pro duchovní
Geistliches Verdienstkreuz
Uděluje

Rakouské císařství a Rakousko-Uhersko
Typ záslužný řád
Založeno 23. listopadu 1801
Stát Rakouské císařství Rakouské císařství
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Zakladatel František I. Rakouský
Třídy kříž I. třídy
kříž II. třídy

Zlatý kříž byl udělován duchovním, kteří i za cenu vlastního nebezpečí splnili svojí povinnost při duchovní útěše na bojišti, případně i před nepřítelem. V roce 1809 jej například získal ještě jako vojenský kaplan pozdější olomoucký arcibiskup Maxmilián Josef Sommerau-Beckh.[1]

Stříbrný kříž byl udělován za mimořádnou péči, příkladné povzbuzování morálky mužstva a osobní spoluúčast v boji.

Popis řádu

Vlastní vyznamenaní tvoří dutý jetelový kříž ze zlata (s váhou cca 21 g) nebo stříbra (s váhou cca 17g), vysoký cca 58 mm a široký cca 50 mm. Na střed kříže je položený smaltovaný medailón s nápisem PIIS MERITIS. Smalt medailonů byl v obou stupních modrý. Od roku 1859 je medailón modrý pro stříbrný kříž a medailon bílý pro zlatý kříž. Avers i revers řádu měl identickou podobu. Ocenění se nosilo na červeno-bílé pruhované trojúhelníkové stuze na levé straně hrudi. Změnou stanov z května 1911 získalo vyznamenání za zásluhy v míru bílou stuhu. Během panování císaře Karla I. bylo možné získat za zásluhy před tváří nepřítele i zkřížené meče umístěné na stuze.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Procházka, Roman von: Österreichisches Ordenshandbuch, München 1974

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.