Wutach

Wutach je řeka na jihu Německa v Bádensku-Württembersku. V úseku své jižní části tvoří hranici mezi Německem a švýcarským kantonem Schaffhausen a posléze se vlévá zprava do Rýna.

Wutach
Wutach necelé tři kilometry od ústí
Základní informace
Délka toku90 km
Plocha povodí1 123 km²
SvětadílEvropa
Pramen
u Seebucku
47°52′14″ s. š., 8°0′59″ v. d.
1 440 m n. m.
Ústí
do Rýna u Waldshut-Tiengenu
47°36′51″ s. š., 8°14′59″ v. d.
315 m n. m.
Protéká
Německo: Bádensko-Württembersko
Švýcarsko: kanton Schaffhausen
Úmoří, povodí
RýnSeverní moře

Wutach v levé části mapky
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jméno

Wutach lze překládat jako zběsilou vodu, neboť je složeninou z německého wut znamenajícího vztek a ach, což je v oblasti běžná koncovka pro vodní toky. Pochází ze starokeltského slova pro vodu příbuzného s latinským aqua.

Průběh toku

Wutach vzniká soutokem říček Haslachu a Gutachu nedaleko Lenzkirchu v jižní části Černého lesa. Větší z říček je Gutach, který vytéká z jezera Titisee. Největším přítokem Titisee je potok Seebach, který pramení blízko nejvyšší hory Černého lesa, Feldbergu. Pokud počítáme délku Wutachu až odtud, činí devadesát kilometrů.

V první části svého toku teče Wutach na jihovýchodovýchod. Na této části toku se nachází tři soutěsky o délce dohromady třicet kilometrů a maximální hloubce 160 metrů, které jsou dlouhodobě turistickou atrakcí. Těsně před koncem soutěsek řeka prudce mění směr z jihovýchodního na jihozápadní v ohybu zvaném koleno Wutachu (německy Wutachknie). V těchto místech je Wutach velmi blízko současnému povodí Dunaje a až do období poslední doby ledové odtud skutečně do Dunaje tekl.

Doprava

U Wutachu vedou dvě pozoruhodné železnice. První z nich, Höllentalbahn (doslova dráha pekelného údolí), vede z Freiburgu im Breisgau do Donaueschingenu a Wutach překračuje v první ze soutěsek. Naopak na konci soutěsek vstupuje do údolí Wutachtalbahn (doslova dráha údolím Wutachu) vedoucí z Immendingenu do Lauchringenu, která pak vede souběžnou s řekou až k jejímu ústí. Četné serpentiny, kterými se železnice dostává do wutašského údolí, jí vysloužily přezdívku dráha prasečího ocásku (německy Sauschwänzlebahn).

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.