Winsau

Winsau je horská osada nacházející se v intravilánu rakouského města Dornbirn ve spolkové zemi Vorarlbersko, konkrétně v jeho severovýchodní části. Osada patří k nejstarším sídelním oblastem v Dornbirnu.

Osada Winsau. V pozadí obec Bildstein a její část Farnach
Winsau při pohledu z Farnachu.
Statek ve Winsau s kaplí Panny Marie Sněžné v pozadí

Původ jména

Název Winsau by měl být odvozen od křestního jména Winfried (německá koncovka -au má v názvu obdobnou funkci jako česká koncovka -ov).[1] První písemná zmínka o Winsau pochází ze 4. února 1478, a lze ji najít v úrokovém soupisu. Píše se zde: „Petter winsower, zu winsow in tairenburer pfarr gelegen“ (českyPetter winsower, umístěný ve winsowu, ve farnosti tairenburer“.[2][3]

Geografie

Přehled

Winsau je součástí obvodu Haselstauden na severovýchodě Dornbirnu a nachází se v nadmořské výšce 700 m n.m. Od centra Dornbirnu je osada vzdálena 6 km vzdušnou čarou. Ve „Schematismu pro Tyrolsko a Vorarlbersko“ (1839)[4] je Winsau uvedena jako samostatná osada a zároveň jako součást Dornbirnu.[5] Stejnou informaci lze najít i v " Provinční příručce Tyrolska a Vorarlberska pro rok 1847 ".[6]

Sousední obce

  • Bildstein (SZ)
  • Alberschwende (SV)
  • Adelsgehr (Dornbirn) (Z)
  • Schwanzenberg (JV)

Obyvatelstvo a zástavba

V roce 1756 vyhořely některé z tehdejších osmi domů ve Winsau.[3] Není známo, zda při této události došlo i k nějakému úmrtí. V roce 1857 žilo ve Winsau 83 z tehdejších téměř 1000 obyvatel Haselstaudenu (8,3 %), a to ve dvanácti domech, což z něj činilo nejlidnatější osadu v rámci obvodu.[7] Aktuální počet obyvatel osady již není zveřejňován. Nachází se zde však více než 35 obytných budov.

Obecná škola ve Winsau

Vzdělání a náboženství

Aby děti žijící ve Winsau ušetřily dlouhou cestu do školy, byla zde v roce 1795 postavena první obecná škola. Naposledy byla zrekonstruována v roce 1993 a disponuje také malým sportovním hřištěm, které je od té doby využíváno místním sportovním sdružením.

Vedle budovy školy stojí římskokatolická kaple Panny Marie Sněžné.

Doprava

Prostřednictvím silnice L49 - Achrainstraße, nazývané také „Wälderstraße“, je Winsau spojeno s Dornbirnem a Bregenzským lesem. Zastávky Winsau Tobel, Winsau Schule a Winsau Rose jsou obsluhovány městskou hromadnou dopravou (autobusy).

Vodstvo

Winsau hraničí na severovýchodě s řekou Stauderbach, která zároveň tvoří hranici s obcí Alberschwende a tedy s okresem Bregenz. Na jihozápadě, u osady Adelsgehr, teče Strickerbach, do kterého se vlévá Winsauergraben, potok pramenící ve Winsau. Stauderbach a Strickerbach se vlévají do řeky Schwarzach. Ta zase tvoří hranici mezi Winsau/Dornbirnem a Bildsteinem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Winsau na německé Wikipedii.

  1. Alois Niederstätter: Siedlungsentwicklung im Mittelalter im Dornbirn Lexikon des Stadtarchivs Dornbirn.
  2. "Peter Winsauer, zu Winsau in der Dornbirner Pfarrei gelegen".
  3. Webseite über die Kapelle Winsau.
  4. Aus dem Jahr 1839, S. 159.
  5. Schematismus für Tirol und Vorarlberg, Google Books, S. 154.
  6. Provinzial-Handbuch von Tirol und Vorarlberg: für das Jahr 1847, Google Books, S. 413.
  7. Einwohner. web.archive.org [online]. 2016-03-04 [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.