Wikipedista rezident
Wikipedista rezident (anglicky Wikipedian in residence nebo též Wikimedian in residence) je editor Wikipedie, který je zapojen do činnosti instituce – typicky galerie, knihovny, archivu či muzea (tzv. organizací typu GLAM) nebo jiné vzdělávací instituce (např. univerzity) – s cílem usnadňovat tvorbu článků na Wikipedii týkajících se této instituce a jejího poslání, podporovat a pomáhat jí uvolňovat a šířit materiály pod svobodnými licencemi a rozvíjet vztahy mezi institucí a hnutím Wikimedia.[1] Náplní práce wikipedisty rezidenta obvykle bývá i pořádání školení a workshopů pro zaměstnance domovské instituce i širokou veřejnost.[2][3]
Historie
Koncept wikipedista rezident se podobá obecnějšímu konceptu umělec rezident (anglicky artist-in-residence), v rámci něhož si instituce již od počátku 20. století do svého středu zvou renomované spisovatele, vědce, kurátory a další zástupce tvůrčích profesí.
Prvním wikipedistou rezidentem byl Australan Liam Wyatt, který působil jako dobrovolník v Britském muzeu po dobu pěti týdnů v létě roku 2010.[4][5] Podle svých slov si uvědomil, že Wikipedie musí navázat bližší spolupráci s muzei, aby mohly být veřejnosti poskytovány co nejaktuálnější a nejpřesnější informace.[6] Shrnul to slovy: „Děláme stejnou věc ze stejného důvodu, pro stejné lidi, ve stejném prostředí. Pojďme to dělat společně.“
K 21. září 2015 působilo v kulturních a vzdělávacích organizacích v různých zemích světa 29 wikipedistů rezidentů.[7] Většina z nich je placena buď institucí, ve které působí, nebo organizací z hnutí Wikimedia.
Zapojené instituce
Mezi organizace, které v minulosti měly nebo stále mají vlastního wikipedistu rezidenta se řadí velké kulturní instituce jako Britské muzeum, americký Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví, Britská knihovna, Norská národní knihovna či Švýcarský spolkový archiv; z menších pak zařízení jako jsou muzeum a galerie v anglickém Derby, zámek Versailles ve Francii, barcelonské Picassovo muzeum, Smithsonovský institut ve Washingtonu, Prezidentská knihovna Geralda R. Forda nebo Národní archiv USA. V Česku zaměstnává wikipedistu rezidenta Masarykova univerzita.
Česká republika
Prvního českého wikipedistu rezidenta zaměstnává od února 2015 Masarykova univerzita. Stal se jím Marek Blahuš editující pod přezdívkou Blahma. Jeho posláním je propojovat akademickou obec s komunitou Wikipedie, koordinovat činnost týmu spolupracovníků, kteří za aktivní podpory univerzity vytvářejí nový encyklopedický obsah, a podporovat používání svobodných licencí na univerzitě. Tým Wikipedie na Masarykově univerzitě pracuje pod záštitou rektora univerzity a spolku Wikimedia Česká republika.[8][9]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wikipedian in residence na anglické Wikipedii.
- Woods, Steve. National Library of Scotland seeks Wikipedian in residence. Bristol Wireless. 18 April 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky)
- ORLOWSKI, Andrew. British Library seeks taxpayer-funded Wikipedia-fiddler. The Register. 16 February 2012. Dostupné online [cit. 19 June 2013]. (anglicky)
- National Library of Scotland recruits 'Wikipedian'. BBC News. 24 April 2013. Dostupné online [cit. 19 June 2013]. (anglicky)
- COHEN, Noam. Venerable British Museum Enlists in the Wikipedia Revolution [online]. The New York Times, 5 June 2010 [cit. 2013-01-27]. Dostupné online. (anglicky)
- Cohen, Noam. Warming Up to the Culture of Wikipedia [online]. 19 March 2014 [cit. 2014-03-24]. Dostupné online. (anglicky)
- Museum Hires First Wikipedian-in-Residence [online]. Indianapolis, Indiana: Insideindianabusiness.com, 19 August 2011 [cit. 2013-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-05. (anglicky)
- Wikipedian in Residence - Outreach Wiki [online]. [cit. 2015-09-21]. Dostupné online. (anglicky)
- KUBOVÁ, Barbora. Pro získání základního vhledu je nenahraditelná, říká mladík o Wikipedii [online]. [Brno]: brnensky.denik.cz, 2015-09-15 [cit. 2015-09-21]. Dostupné online.
- MATUS, Dominik. Masarykova univerzita ujíždí na Wikipedii [online]. Wikimedia Česká republika, 2015-09-07 [cit. 2015-09-21]. Dostupné online.
Související články
- Wikipedie:WikiProjekt Masarykova univerzita
- Wikipedie:WikiProjekt GLAM
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu wikipedista rezident na Wikimedia Commons
- Wikipedian in Residence na Outreachwiki
- The British Museum and me (anglicky)