Webová přístupnost
Pojem webová přístupnost nebo přístupnost webu označuje inkluzivní přístup k odstranění nebo zmírnění překážek, které brání používání webových stránek nebo přístupu k webovým stránkám pro lidi se zdravotním postižením. Pokud jsou stránky správně navrženy, vyvinuty a upraveny, mají všichni uživatelé stejný přístup k informacím a funkčnosti.
Cílová skupina
Patří sem tyto typy postižení
- Vizuální: Zraková postižení včetně slepoty, různých běžných typů slabozrakosti a špatného zraku, různé typy slepoty
- Motorické/pohybové: např. potíže nebo neschopnost používat ruce, včetně třesu, svalového oslabení, ztráty jemné svalové kontroly atd.
- Sluchové: Hluchota nebo sluchové postižení včetně jedinců, kteří nedoslýchají
- Záchvaty: Foto epileptické záchvaty způsobené vizuálním zábleskem nebo blikajícími objekty
- Kognitivní a intelektuální: Vývojové postižení, poruchy učení (dyslexie, dyskalkulie atd.), kognitivní postižení různého původu, ovlivňující paměť, pozornost, vývojovou „zralost“, řešení problémů a logické dovednosti atd.
Asistenční technologie používané k prohlížení webových stránek
Jednotlivci žijící s postižením využívají podpůrné technologie, jako jsou
- Software pro čtení z obrazovky, který může pomocí syntetizované řeči načítat buď vybrané prvky toho, co se na monitoru zobrazuje (užitečné pro uživatele s poruchami čtení nebo učení), nebo které mohou číst vše, co se na počítači děje (používá mnoho nevidomých a zrakově postižených uživatelů).
- Brailovské terminály obsahující brailovský displej, který vykresluje text jako znaky brailova písma,
- Elektronická lupa, software, který zvětšuje to, co je zobrazeno na monitoru počítače, což usnadňuje čtení zrakově postiženým uživatelům,
- software k rozpoznání hlasu, který může přijímat mluvené příkazy pro počítač, nebo zapnout režim diktování do gramaticky správného textu - užitečné pro ty, kteří mají potíže s použitím myši nebo klávesnice,
- překryvná klávesnice, která může usnadnit nebo zpřesnit psaní pro ty, kteří mají potíže s motorikou
- Přístup k videozáznamům s titulky nebo znakovým jazykem pro neslyšící.
Pokyny pro různé komponenty
Pokyny se mohou týkat jednotlivých funkcí a typů nástrojů. Existují tak
- Pokyny pro zpřístupnění vývojových nástrojů (ATAG)[1]
- Pokyny pro zpřístupnění obsahu webu (WCAG) - více viz Web Content Accessibility Guidelines
- Pokyny k uživatelským agentům (UAAG)[2]
Legislativa pro webovou přístupnost
Vzhledem k růstu využívání internetu a jeho rostoucímu významu v každodenním životě řeší státy na celém světě otázky digitálního přístupu prostřednictvím právních předpisů. Jedním z přístupů je chránit přístup k webovým stránkám pro osoby se zdravotním postižením pomocí právních předpisů v oblasti lidských práv nebo občanských práv. Některé země, jako například USA, řídí dostupnost pro osoby se zdravotním postižením hlavně nákupem vhodných technologií.[3] Je běžné, že státy podporují a přijímají Pokyny pro dostupnost webového obsahu (WCAG) 2.0 odkazem na pokyny ve svých právních předpisech.[4]
Evropská unie
Dne 26. října 2016 přijal Evropský parlament směrnici, která vyžaduje, aby byly přístupné internetové stránky a mobilní aplikace subjektů veřejného sektoru. Příslušné požadavky na dostupnost jsou popsány v evropské normě EN 301 549 V1.1.2. EU požádala členské státy, aby uvedly zákony a předpisy, které prosazují příslušné požadavky na dostupnost v účinnost do 23. září 2018. Některé kategorie webových stránek a aplikací jsou ze směrnice vyjmuty, například "internetové stránky a mobilní aplikace provozovatelů veřejnoprávního vysílání a jejich dceřiných společností".[5]
Česká republika
V dubnu 2019 byl v České republice přijat zákon o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací[6]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Web accessibility na anglické Wikipedii.
- Shawn Lawton Henry. Pokyny pro zpřístupnění vývojových nástrojů (ATAG) Přehled [online]. World Wide Web Consortium, December 2008 [cit. 2012-12-18]. Dostupné online. (anglicky)
- Shawn Lawton Henry. Pokyny k uživatelským agentům (User Agent Accessibility Guidelines, UAAG) Přehled [online]. World Wide Web Consortium, July 2005 [cit. 2012-12-18]. Dostupné online. (anglicky)
- Timothy Stephen Springer. Paragraf č. 508 zákona o rehabilitaci [online]. SSB BART Group, 2010-02-24 [cit. 2015-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-31. (anglicky)
- World Laws, Úvod do zákonů po celém světě [online]. WebAIM (Web Accessibility in Mind). Dostupné online. (anglicky)
- Směrnice (EU) 2016/2102 Evropského parlamentu a Rady z 26. října 2016 o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru, EUR-Lex; publikováno ve 'Věstníku Evropské unie' dne 2.12.2016.
- Zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací
Související články
- Blind Friendly Web
- Design pro všechny
- UCD, User-Centered Design
- Zdravotní postižení