Warcraft: Orcs & Humans

Warcraft: Orcs & Humans je strategická počítačová hra, vyvinutá a vydaná společností Blizzard Entertainment v roce 1994. První realtimovou strategií (ve formě jak je známe dnes) byla hra Dune II, ale Warcraft (spolu s Command & Conquer od Westwood Studios) se považuje za hru, která způsobila nárůst popularity tohoto žánru.

Warcraft: Orcs & Humans
VývojářBlizzard Entertainment
Vydavatelé
ProducentiBill Roper
Patrick Wyatt
ProgramátořiBob Fitch
Jesse McReynolds
Michael Morhaime
Patrick Wyatt
SkladatelGregory Alper
Herní sérieWarcraft
PlatformyMS-DOS
Mac OS
Datum vydání
  • 23. listopadu 1994 SA
  • 15. ledna 1995 EU
Žánrrealtimová strategie
Herní módysingleplayer
multiplayer
KlasifikaceESRB
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Odehrává se v království Azeroth, části fiktivního světa Warcraftu. Události v něm popsané se označují jako První Válka nebo Velká Válka.

Hratelnost

Jako ve většině realtimových strategií své doby i Warcraft obsahoval dvě nepřátelské frakce, šlechetné lidí a kruté Orky. Warcraft byl jedinečný tím, že byl zasazen do fantazijního prostředí a obsahoval pro něj typické prvky včetně bojů nablízko a kouzlení. Podobně jako ve Warcraftu II, jednotky a budovy každé frakce mají svůj ekvivalent i u druhé frakce. S výjimkou některých kouzel je každá jednotka, mimo drobné rozdíly, stejná jako její protějšek. Například orkští kopiníci způsobují nepatrně více škody než lidští lukostřelci, ale mají také o něco omezenější dostřel.

Jediné jednotky, které nemají svůj protějšek ve hře, jsou démoni (vyvolávání orkskými Warlocky) a vodní elementálové (vyvolávaní lidskými kouzelníky). Oba jsou nejsilnější jednotky daných frakcí, avšak démoni jsou útočníci na blízko, přičemž mají více života a dělají větší škodu, a na druhé straně vodní elementálové jsou jednotky s jistým dostřelem. I když rozdíl je nepatrný, tyto jednotky poskytly něco, co se následně zachovalo v průběhu celé série a dodalo každé rase zvláštní specifikum: orkové mohli způsobit zkázu použitím nezranitelných démonů začarovaných kouzlem Unholy Armor, přičemž lidé mohli jednoduše projít kolem mohutné obrany použitím neviditelných vodních elementálů.

V prvním díle neexistují námořní ani letecké jednotky a hráč vidí, co se děje na libovolném místu na mapě, které dříve během bitvy navštívil.

Každá jednotka má svůj přímý protějšek, například rytíř za stranu lidí a jezdec na vlku za orky. Rasy se liší především seznamem kouzel, které dokáží seslat čarující jednotky, a dále některými parametry jednotek, jako je dostřel.

Některé scénáře v tažení dílu 1 mají charakter výpravy do podzemí, kdy není možno stavět další jednotky, takže hráč nesmí ztratit příliš mnoho z těch, se kterými začínal.

Děj

Děj první hry série je vsazen do země zvané Azeroth. Jde o tzv. první válku, která začíná invazí orčí hordy pod vedením náčelníka Blackhanda do Azerothu skrze temný portál, který byl otevřen za pomocí lidského čaroděje Medivha, který byl v té době pod nadvládou zkaženého titána Sargerase. Nedlouho poté zahájila krvelačná horda své první přepady proti lidem v okolních močálech. Po nějakou dobu zůstaly tyto přepady pro lidi záhadou, ale i poté, co určili původce, považovali hordu za pouhou neorganizovanou smečku.

V průběhu války začaly hordy orků stupňovat tvrdost svých útoků. První zteč na pevnost Stormwind byla naprostým fiaskem, azerothská jízda orky rozmetala. Druhý útok byl úspěšný a obrátil Stormwind v popel pomohlo tomu hlavně zabití krále Stormwindu vrahem. I přes tyto úspěchy však horda první válku prohrála; Blackhand Ničitel, tehdejší náčelník hordy a velitel vojenských operací, byl ve skutečnosti naprosto neschopný a byl pouze loutkou jiného orka, černokněžníka Gul'dana, který jeho prostřednictvím ovládal hordu. Gul’dan však ztratil kontrolu, když se telepaticky spojil s Medivhem a ten byl mezitím ve své věži Karazhan zabit svým učněm Khadgarem a Lotharem – prvním rytířem Azerothu. Medivhova smrt uvrhla Gul’dana do několikatýdenního kómatu, během kterého Blackhand selhal.

Skryté bonusy

Jednotlivé postavy ve hře mají zábavné reakce, když se na ně opakovaně klikne. Tento skrytý bonus se zachoval ve všech následujících strategiích od Blizzardu, spolu s World of Warcraft.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warcraft: Orcs & Humans na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.