Wallberg

Wallberg (1722 m n. m.) je vrchol Bavorských Alp nacházející se v části Mangfallgebirge.

Wallberg
Wallberg, pohled od východu

Vrchol1722 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátNěmecko Německo
PohoříVýchodní Alpy / Severní vápencové Alpy / Mangfallgebirge / Wallberggruppe
Souřadnice47°39′59″ s. š., 11°47′45″ v. d.
Wallberg
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obecně

Wallberg je popisován jako výchozí bod velkých tratí v historii paraglidingu a závěsného létání. Sáňkařská dráha na Wallbergu je nejdelší sáňkařskou dráhou v Německu. Wallberský závod na Wallberské silnici, jeden z nejznámějších automobilových horských závodů 60. let, byl z ekologických důvodů zrušen.

Trasa lanovky na Wallberg vede z dolní stanice v Rottach-Egern přes sedlo vlevo kolem vrcholu Setzberg (1706 m n. m.) do horní stanice lanovky. V nadmořské výšce 1623 m stojí panoramatická restaurace. Za dalších 30 minut lze vystoupat až na vrchol.

Na vrcholu hory se nachází vysílač Wallberg.

Okolí pod Wallbergem, Tegernsee a okolní vrcholy

Dopravní spojení

Kromě lanové dráhy Wallbergbahn je možné překonat část trasy na vrchol po mýtné silnici motorovým vozidlem. Již na začátku třicátých let se objevily úvahy o výstavbě lanovky nebo horské silnice. Automobilový svaz v Rottachu navrhl Bavorskému státnímu ministerstvu vnitra, aby do právě projektované transalpské silnice byla zakomponována i horská silnice na Wallberg. Ministerstvo však návrh v roce 1934 zamítlo. Po neúspěšném převratu národních socialistů v Rakousku v roce 1934 uprchli četní příslušníci SA do Bavorska. Přibližně 600 těchto "legionářů", jak se jim pak říkalo, bylo nasazeno na stavbu horské silnice. Automobilový svaz v Rottachu jako stavebník jim platil 40 feniků za hodinu. Od roku 1935 byl na stavbu vyvíjen vysoký tlak. V roce 1937 byla předána do provozu cesta až na Moosalm, kde je dnes restaurace Wallbergmoos. Dalšímu rozšíření zabránil dalším politický vývoj a vypuknutí války v roce 1939. V zimě je silnice pro motorová vozidla uzavřena a tvoří součást wallberské sáňkové dráhy.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wallberg na německé Wikipedii.

    Literatura

    • "Die Wallbergstraße mit dem Schweiß der Legionäre gepflastert". Tegernseer Tal-Heft Nr. 94, S. 34 ff, Tegernseer Tal Verlag (Archivregister des Tegernseer Tal Verlags)
    • Schroeder, Peter: Wallberg-Rennen. 1959-1988. Miesbach: Maurus, 2012. ISBN 978-3-940324-06-1

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.