Vršatecký hrad

Vršatecký hrad je zřícenina hradu na bradle Vršatec nad obcí Vršatské Podhradie v Bílých Karpatech.

Vršatecký hrad
Zřícenina hradu Vršatec
Základní informace
Výstavba13. století
Zánik18. století
Poloha
AdresaVršatské Podhradie, Slovensko Slovensko
Nadmořská výška720 m
Souřadnice49°3′58,54″ s. š., 18°9′1,98″ v. d.
Vršatec
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Oblast byla obydlena již v pravěku lidmi z lužické a púchovské kultury, od 9.10. století i slovanskými kmeny.[zdroj?] I když některé nepodložené zdroje uvádí jako dobu založení hradu první polovinu třináctého století, byl hrad pravděpodobněji založen až později. První písemná zmínka pochází z roku 1316, kdy patřil Matúši Čákovi. V roce 1396 ho získal Stibor ze Stibořic.[1] V patnáctém století prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí, roku 1439 se objevila i první písemná zmínka o Vršatském Podhradí, tehdy označovaném jako Podhradhye.

Později hrad vystřídal několik majitelů, patřil např. královně Barboře, její dceři Alžbětě, či drobné šlechtě. V sedmnáctém století došlo k dalším úpravám hradu, který však postupně začal upadat, protože šlechta začala upřednostňovat níže položené sídla, hlavně zámeček v Pruském. Majitelům hradu kromě podhradí patřily i další obce: Bohunice, Červený Kameň, Pruské, Krivoklát, Tuchyňa, Výčapy a Mikušovce.

Roku 1680 hrad vypálilo císařské vojsko. Po rekonstrukci však hrad vyhořel roku 1707, během Rákocziho povstání ho navíc císařská vojska záměrně zničila výbušninami. Majitelé k další rekonstrukci nepřistoupili. Dnes je ze zbytků hradu už jen zřícenina. Základ hradu tvořil horní hrad s vnitřní věží, která byla dominantním obranným zařízením celého komplexu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vršatecký hrad na slovenské Wikipedii.

  1. PLAČEK, Miroslav; BÓNA, Martin. Encyklopedie slovenských hradů. Praha: Libri, 2007. 392 s. ISBN 978-80-7277-333-6. Kapitola Vršatec, s. 325.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.