Vojna a mír (film, 1956)

Vojna a mír (v anglickém originále War and Peace) je americký film společnosti Paramount Pictures režiséra Kinga Vidora z roku 1956 s herci Audrey Hepburnovou, Melem Ferrerem a Henry Fondou v hlavních rolích. Jednalo se o první americký pokus natočit velkofilm na nějaký velkolepý historický námět, v tomto případě se jednalo o 208 minut dlouhou filmovou epopej na námět stejnojmenného románu Vojna a mír Lva Nikolajeviče Tolstého. Film byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší film roku 1956 a získal i tři nominace na Oscara, nikoliv tyto trofeje samotné. Jednu se svých nejslavnějších rolí si ve filmu zahrál uznávaný česko-britský herec Herbert Lom,[1] který zde ztvárnil postavu císaře Napoleona I. Jeho vojenského protivníka generála Kutuzova hrál rakouský herec Oskar Homolka, který měl po svém dědečkovi rovněž české předky.

Vojna a mír
Audrey Hepburnová jako hraběnka Nataša Rostovová
Základní informace
Původní názevWar and Peace
Země původuUSA USA
Jazykangličtina
Délka208 minut
PředlohaVojna a mír
NámětLev Nikolajevič Tolstoj
ScénářBridget Boland
Robert Westerby
King Vidor
Mario Camerini
Ennio De Concini
Ivo Perilli
Gian Gaspare Napolitano
Mario Soldati
RežieKing Vidor
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAudrey Hepburnová
Henry Fonda
Mel Ferrer
Oscar Homolka
Anita Ekberg
ProdukceDino De Laurentiis
Carlo Ponti
HudbaNino Rota
KameraJack Cardiff
StřihLeo Cattozzo
Výroba a distribuce
Premiéra21. srpna 1956
Produkční společnostParamount Pictures
Vojna a mír na ČSFD, Kinoboxu, FDb, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děj

Děj filmu do značné míry vychází z literární předlohy. Vzhledem k omezené stopáži (3 hodiny a 28 minut) byl však autory scénáře daný příběh z více než tisícistránkového románu výrazně zestručněn. Film se zaměřuje pouze na osudy tří hlavních postav, a to knížete Bolkonského, hraběte Pierra Bezuchova a hraběnky Nataši Rostovové, a jejich příbuzných. Přes tyto úpravy byl film mnoha kritiky vysoce ceněn. Přestože se jednalo o americkou produkci, tvůrci získali uznání i v zemích tehdejšího sovětského bloku.[1]

Obsazení

Zajímavosti

  • Jedná se o jediný dochovaný film, ve kterém Audrey Hepburnová hraje spolu se svým prvním manželem Melem Ferrerem, protože televizní film Mayerling se do dnešních dob nedochoval.
  • Prakticky celý film byl natočen v Itálii, a to včetně všech bitevních scén (bitvy u Slavkova a bitvy u Borodina). Tyto scény natáčel druhý režisér Mario Soldati.
  • Pro Herberta Loma to byla už druhá filmová příležitost, kdy byl obsazen do role císaře Napoleona. Poprvé to bylo v britském filmu Mladý pan Pitt z roku 1942.
  • Film se natáčel v době, kdy Herbert Lom nesměl natáčet s americkými produkcemi v Hollywoodu. Už několik let měl totiž zákaz vstupu na území USA, kde byl podezříván ze sympatií ke komunismu (důsledkem tzv. rudé paniky). Přitom měl zároveň problémy dostat se i do rodného Československa.[2]

Reference

  1. Slavnému historickému velkofilmu Vojna a mír je toto léto přesně 60 let, ToSiPiš.cz, 21. 8. 2016.
  2. KOL. Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě. Praha: NZB, 2015. 242 s. ISBN 978-80-905864-2-0. S. 98–114.

Literatura

  • Barry Paris, Audrey Hepburnová: životopis, BB/art s.r.o., Praha 2005, ISBN 80-7341-684-0
  • KOL. Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě. Praha: NZB, 2015. 242 s. ISBN 978-80-905864-2-0.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.