Vlaštovka pestrá

Vlaštovka pestrá (Petrochelidon pyrrhonota (Vieillot, 1817)) je americký tažný pták z čeledi vlaštovkovitých. Je známá především kvůli svým rozsáhlým hnízdním koloniím. V rozmnožovacím období se vyskytuje v Severní Americe a zimuje v západní části Jižní Ameriky.

Vlaštovka pestrá
Vlaštovka pestrá
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďvlaštovkovití (Hirundinidae)
Rodvlaštovka (Petrochelidon)
Binomické jméno
Petrochelidon pyrrhonota
(Vieillot, 1817)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Vlaštovka pestrá je přibližně 13 cm dlouhá a má malý zobák. Dospělý jedinec má iridiscentní modrá záda a hlavu, hnědá křídla a ocas a žlutohnědý zadek. Zátylek a čelo jsou bílé. Ocas není vykrojený.

Nedospělí jedinci mají hnědá záda a hlavu, bílé bříško a žlutohnědý zadek. Často jsou zaměnitelní s druhem Petrochelidon fulva.

Stejně jako ostatní vlaštovky a jiřičky, vlaštovky pestré se živí létajícím hmyzem.

Hnízdění

Hnízdění pod mostem v Kalifornii

Vlaštovky pestré hnízdí ve velkých koloniích. Staví si hnízda z bahna a snášejí 3 až 6 vajec. Hnízda se přirozeně vyskytují na skalních útesech, ale stejně jako je tomu u jiřiček, hlavní lokality pro hnízdění tvoří lidmi vybudované stavby, především mosty. Samičky často snáší nebo přemisťují svá vejce do cizích hnízd v rámci kolonie.

Zajímavosti

U vlaštovek pestrých hnízdících v blízkosti dopravních komunikací bylo během 30 let trvajícícho sběru dat pozorováno postupné zkracování křídel (kratší křídla zlepšují manévrování za letu) a následný úbytek jedinců zabitých dopravními prostředky.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Cliff Swallow na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Evoluce přímo před očima: vlaštovky se přizpůsobují dopravnímu ruchu. operenci.cz [online]. [cit. 2013-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.