Antivirotikum

Antivirotikum je označení pro léčivý přípravek účinkující proti virům. Mechanismus účinku antivirotik spočívá buď v blokování receptorů pro viry na cílových buňkách (virus nemůže proniknout do buňky) nebo inhibicí syntézy DNA či RNA viru. Zatím existují antivirotika jen proti některým nemocem. Acyklovir nebo zidovudin se používá při léčbě HIV, amantadin nebo rimantadin lze použít při terapii chřipky. Dále se antivirotika aplikují při herpesvirových nemocech a hepatitidě B a C. Krom těchto specifických antivirotik jsou známy i látky s obecným protivirovým účinkem. Sem patří interferony.

Acyklovir

Je selektivně vychytáván poškozenou buňkou. Bývá účinný hlavně na herpes virus, varicella zoster virus, méně na EBV a CMV. Nemá prakticky žádné nežádoucí účinky.

Amantadin

Je účinný na virus chřipky A a rubeolu. Vhodný spíše jako profylaxe v době epidemie. Nežádoucí účinky jsou bolesti hlavy, neklid, nesoustředěnost, nespavost. KI: epilepsie, psychické poruchy, vředová choroba, srdeční choroby, těhotenství...

Ganciklovir

Je teratogenní.Používá se u závažných CMV infekcí po transplantacích, u AIDS. Mezi jeho nežádoucí účinky patří útlum dřeně, bolesti hlavy, křeče, koma.

Inosin pranobex

Inosin pranobex je syntetický purinový derivát s imunomodulačním a antivirovým účinkem, dokumentovaným in vivo zřetelným zvýšením oslabené imunitní odpovědi hostitele. NÚ: Přechodné zvýšení kys. močové. KI: Dna.

Lagevrio (molnupiravir)

Přípravek se širokou protivirovou aktivitou proti řadě virů vyvolávajících infekce dýchacích cest včetně koronaviru SARS-COV-2.[1] V ČR užíván ke snížení rizika přechodu onemocnění covid-19 z mírné až středně závažné formy do závažného stavu. Ministerstvem zdravotnictví ČR je dočasně povoleno použití tohoto neregistrovaného léčivého přípravku.

Rimantadin

Strukturní analog amantadinu.

Trifluridin

Místní užití při herpetické infekci oka.

Vidarabin

Místní terapie hepretické keratitity, terapie heprpetické encefalitidy. Nahrazuje se acyklovirem.

Zidovudin

Antiretrovirová látka inhibující reverzní transkriptázu viru. Prostupuje do CNS. Prodlužuje přežití u HIV+, snižuje riziko sekundárních infekcí a riziko přenosu na plod. Nežádoucí účinky jsou anemie, leukopenie, nauzea, cefalea, myalgie.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.