Vegavis iaai

Vegavis je rod pravěkého ptáka, možná nejstaršího známého vrubozobého ptáka, resp. praptáka z příbuzenstva tohoto řádu. Žil v období nejpozdnější křídy na území současné Antarktidy.

Vegavis
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 68 až 66 miliony let
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
KmenStrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
TřídaPtáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
ŘádVegaviiformes
ČeleďVegaviidae
RodVegavis
Binomické jméno
Vegavis iaai
Clarke et al., 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Fosilie tohoto praptáka pocházejí z období nejpozdnější křídy, když žil na území Antarktidy v době před 68 až 66 miliony let, tj. z doby, kdy na Zemi ještě žili poslední "neptačí" dinosauři. Je poměrně blízce příbuzný dnešním kachnám a husám. Jak ukázala studie z roku 2017, klad Vegaviidae dokonce přečkal velké vymírání na konci křídy před 66 miliony let a přežil do paleocénu. Vegavis dosahoval přibližně velikosti současné slepice.[1]

Objev

Fosilie druhu Vegavis iaai byla nalezena na ostrově Vega v Antarktidě v roce 1993, ale byla formálně popsána až v roce 2005, protože dalo značnou práci složit veškeré úlomky fosilních kostí. Pojmenována byla podle ostrova, kde byla nalezena, a podle Instituto Antártico Argentino (IAA), jejíž expedice zkamenělinu našla. Holotyp nese označení MLP 93-I-3-1 a je uložen v instituci Museo de La Plata v Argentině.

Odkazy

Reference

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.