Válka elfů se Sauronem

Válka elfů se Sauronem je fiktivním konfliktem ve světě J.R.R. Tolkiena. Sauron měl v úmyslu zmocnit se Prstenů moci násilím. Boje mezi Elfy, jejich spojenci a Sauronovými vojsky probíhaly v letech 1693-1701 Druhého věku. Sauronův útok byl nakonec odražen, avšak poslední Noldorské království Eregion bylo zničeno a celý Eriador byl ve válce zpustošen.

Válka elfů se Sauronem
trvání: 1693 - 1701 Druhého věku
místo: Eriador, Eregion
výsledek: Sauronův útok odražen, Eriador zpustošen, Eregion zničen
strany
Eregion, Lindon, Númenor, Lothlórien, Khazad-dûm Mordor
velitelé
Celebrimbor †, Elrond, Tar-Minastir, Gil-galad Sauron

Pozadí

Kolem roku 1200 Druhého věku se Temný pán Sauron pokouší svést Eldar. S falešnou podobou a jménem Annatar (pán darů) prochází Středozemí a nabízí elfům své služby. V Lindonu je však Gil-galadem a Círdanem odhalen a tak upírá svou pozornost na království Eregion. Kolem roku 1500 dosahují Eregionští kováři s pomocí Sauronových rad vrcholu své moci a začínají kout Prsteny moci. Asi v roce 1590 jsou dokončeny Tři prsteny elfů. Sauron poté sám v ohni hory Orodruiny zhotovuje Jeden prsten, který má moc nad ostatními prsteny.

Příčina

Poté, co si Sauron nasazuje svůj prsten elfové poznají, že byli podvedeni a své prsteny si sundají a ukryjí je. Sauron požaduje jejich vydání. Pán Eregionu Celebrimbor odmítá a kvůli hrozícímu nebezpečí posílá Tři prsteny Elfů Naryu, Nenyu a Vilyu do Lindonu. Temný pán pro prsteny vysílá svá skřetí vojska.

Průběh

Poslové, kteří nesli prsteny do Lindonu varují velekrále Gil-galada před hrozícím nebezpečím. Lindonští elfové se chystají na válku a zprávu o chystající se válce odesílají na Númenor, aby uvědomili krále Tar-Minastira. V roce 1693 vyrážejí Sauronova vojska z Mordoru na severozápad. V roce 1695 je skřety napadnut Eriador. Gil-galad vysílá na pomoc Celebrimborovi vojsko vedené půlelfem Elrondem. Vojska Temného pána jsou však příliš silná a Elrond je se ztrátami odražen. Celebrimbor stáhne své síly na obranu hlavního města Ost-in-Edhil, které je skřety obleženo. Do roku 1697 je Eregion zpustošen. Ost-in-Edhil je dobyto a zničeno. Celebrimbor je zajat. Po mučení vydá Sedm a Devět prstenů, avšak odmítá prozradit, kam byly ukryt Tři prsteny Elfů a proto je umučen. Trpaslíci zavírají brány Khazad-dûm. Elrond shromažďuje zbytek přeživších Noldor a ustupuje na sever, kde nachází úkryt v Imladris (Roklince). Nápor skřetů je zbrzděn poté, co jim do týla vpadnou trpasličí vojsko z Khazad-dûm a oddíly elfů z Lothlórienu. Přesto roku 1699 plení Sauronovy armády téměř celý Eriador. Toto období nazývali elfové Černé roky nebo Dny útěku. Ke zvratu ve válce dochází až poté, co do Lindonu v roce 1700 připlouvají obrovské Númenorejské posily od krále Tar-Minastira. Vojska Temného pána jsou v několika bitvách poražena a do roku 1701 jsou skřeti vypuzeni z Eriadoru a západní země mají na čas mír.

Důsledky

Elfům a Númenorejcům se podařilo zastavit útok Temného pána. Avšak ve válce padlo mnoho elfů i lidí a království Eregion již nikdy nebylo obnoveno. Přeživší Noldor zůstali ukrytí v Roklince pod Elrondovým vedením. Sauron se i přes porážku zmocnil Sedmi a Devíti prstenů, které rozdal mezi trpaslíky a lidi. Trpaslíky se mu s pomocí prstenů nepodařilo ovládnout. Devět lidských králů však lehce propadlo vábení prstenů a později se z nich stali Nazgûlové.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.