Tyran královský

Tyran královský (Tyrannus tyrannus; česky též tyran obecný) je až 23 cm velký hmyzožravý stěhovavý americký pták. Hnízdí napříč Severní Amerikou (od Floridy a mexickoamerické hranice po jižní pobřeží Hudsonova zálivu), zimuje v Karibiku a na severu Jižní Ameriky.

Tyran královský
Tyran královský
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďtyranovití (Tyrannidae)
Rodtyran (Tyrannus)
Binomické jméno
Tyrannus tyrannus
(L., 1758)
Rozšíření: světle hnízdiště, tmavě zimoviště
Rozšíření: světle hnízdiště, tmavě zimoviště
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otevřené hnízdo si s oblibou staví nad vodní hladinou. Snůšku obvykle představuje 2–5 bílých skvrnitých vajec, mláďata se líhnou asi 14–18 dnů po snesení.

Tyran královský je známý pro agresivitu, s níž rodiče tohoto druhu stráží své hnízdní teritorium před konkurenty a velkými dravými ptáky. Neváhají napadnout i jestřába nebo orla, který by jeho teritorium neopatrně narušil. Boj s tyranem zpravidla podstupují pouze mladí a nezkušení dravci, starší se zpravidla dávají na okamžitý ústup, protože si jsou vědomi toho, že proti mimořádně obratnému a agresívnímu soupeři nemají reálnou šanci na úspěch.

Při obraně hnízdního teritoria si rodiče dělí úkoly. Otec hraje úlohu předsunuté obrany: uplatňuje svou agresivitu i dále od hnízda a aktivně zahání a pronásleduje potenciální útočníky, zejména havranovité, dravce a hnízdní parazity. Matka se od hnízda příliš nevzdaluje, bojuje pouze v jeho blízkosti a při zahánění útočníka nepraktikuje na rozdíl od samce dlouhá pronásledování.

Boj tyrana královského s velkým dravcem poutavě vylíčil Ernest Thompson Seton ve své knize Dva divoši. Podobně nekompromisně reagují i na mláďatům nebezpečné savce, jako jsou například kočky.

Pokud známý americký hnízdní parazit vlhovec hnědohlavý (Molothrus ater) naklade vejce do hnízda tyranů královských, rodiče je jsou schopni rozeznat a vyhodí je ven.

Externí odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]

Literatura

  • Jan Hanzák, Miroslav Bouchner, Karel Hudec: Světem zvířat II. díl - 2. část. Ptáci.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.