Tvrzeňovité

Tvrzeňovité (Hypoxidaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré (Asparagales). Některé starší taxonomické systémy zástupce řadí do amarylkovitých (Amaryllidaceae) či liliovitých v širším pojetí (Liliaceae s.l.)[1].

Tvrzeňovité
Tvrzeň Hypoxis hemerocallidea
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďtvrzeňovité (Hypoxidaceae)
R.Br., 1814
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se vytrvalé byliny s oddenky či hlízami. Listy jsou jednoduché, střídavé, většinou trojřadě uspořádané, často shloučené do bazální růžice, přisedlé nebo řapíkaté, na bázi s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité až kopinaté, celokrajné, žilnatina je souběžná nebo zpeřená. Květy jsou oboupohlavné, jednotlivé nebo uspořádané v květenstvích, v klasech, hroznech, hlávkáchokolících. Okvětí se skládá ze 4 nebo 6 okvětních lístků, které jsou volné či srostlé v okvětní trubku, většinou bílé až žluté, vzácněji červené barvy. Tyčinek je 6, vzácněji 3 až 4, někdy srůstají s čnělkou a vytváří se gynostemium, např. u rodu Pauridia. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka nebo bobule[2]

Rozšíření ve světě

Je známo 7–9 rodů a 100–220 druhů, jsou rozšířeny ve velké části světa, nejvíce v tropech a v jižní Africe, naopak chybí v Evropě a severnější Asii. Jsou zde apomiktické druhy, proto tak velké rozpětí okolo počtu druhů.[1][2]

Zástupci

  • rodohypoxis (Rhodohypoxis)
  • tvrzeň (Hypoxis)
  • zobatec (Curculigo)[3]

Přehled rodů

Curculigo, Empodium, Hypoxidia, Hypoxis, Molineria, Pauridia, Rhodohypoxis, Saniella, Spiloxene[4]

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. delta-intkey.com [online]. [cit. 2009-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-10-15.
  2. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/orders/asparagalesweb.htm#Hypoxidaceae
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  4. The Plant List [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-23. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.