Tungovník molucký

Tungovník molucký (Aleurites moluccanus), někdy nazývaný též moukeš molucký, je velký stálezelený strom z čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae), dosahující výšky až 20 m.

Tungovník molucký
Tungovník molucký (Aleurites moluccanus)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďpryšcovité (Euphorbiaceae)
Rodtungovník (Aleurites)
Binomické jméno
Aleurites moluccanus
(L.) Willd., 1805
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Borka je tmavě šedá. Listy jsou vejčitě srdčité s dlouhými řapíky, dílem nedělené, dílem mělce trojlaločné, na rubu jakoby pomoučené. Květenství tvoří bohaté řídké laty sestávající z drobných, jednodomých květů. Plodem je kulovitá dvoupouzdrá tobolka obsahující v každém pouzdře jedno podlouhlé semeno veliké jako kaštan.

Areál rozšíření

Tungovník molucký je široce rozšířen v tropické Asii, Austrálii a Tichomoří od Indie a jižní Číny přes Indočínu a jihovýchodní Asii po australský Queensland, Nový Zéland a Polynésii. Roste ve vlhkých tropech i v oblastech s periodickým obdobím sucha, v nadmořských výškách až do 1000 metrů.

Použití

Dřevo slouží např. k výrobě čajových beden nebo kánoí, jako stavební materiál se však nepoužívá.

Semena tungovníku moluckého obsahují asi 60 % nejedlého, polovysýchavého oleje, který je používán jako palivo, lubrikant a k výrobě laků, barev a mýdel aj. Domorodci z olejnatých semen vyrábějí louče ke svícení. Latex se používá jako žvýkací guma a jako lepidlo. Semena tungovníku slouží v malajské a indonéské kuchyni jako koření při přípravě omáček k rýži a zelenině. Po důkladném usušení či upražení jsou jedlá. Tvoří také jednu ze složek tradičního havajského pokrmu poke.

Strom je pěstován na plantážích, většina získaného oleje se však spotřebuje v zemi původu a pouze menší díl jde na export. Jeden strom vyprodukuje ročně asi 30 až 80 kg plodů.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.