Tomáš Týn

Služebník Boží Tomáš Týn OP (3. května 1950 Brno1. ledna 1990 Heidelberg) byl moravský římskokatolický kněz, profesor morální teologie v Bologni a člen České dominikánské provincie.

Služebník Boží
Tomáš Týn
Dominikánský kněz
Datum narození3. května 1950
Místo narozeníBrno
Datum úmrtí1. ledna 1990 (ve věku 39 let)
Místo úmrtíHeidelberg
Svátekurčen po blahořečení
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství

Život

Narodil se jako první ze tří dětí MUDr. Zdeňka Týna a MUDr. Ludmily Týnové. Díky svému kmotrovi MUDr. Josefu Konupčíkovi se malý Tomáš Týn dostal k dílům křesťanských filosofů sv. Augustina a sv. Tomáše Akvinského a četl i časopis Na hlubinu. Začal ministrovat a roku 1959 přistoupil k prvnímu svatému přijímání. Už v jedenácti letech uvažoval o tom, že se stane řeholním knězem. V průběhu gymnázia získal stipendium na dokončení studia v prestižním gymnáziu Lycee Carnot ve Francii, díky tomu zde pak cestoval a navštívil benediktinské opatství Pierre-qui-Vire, a o něco později navázal kontakty s dominikánem Henri Féretem. Zde se rozhodl, že se stane dominikánem.

V roce 1968 jeho rodina emigrovala do Německa a Tomáš vstoupil do dominikánského noviciátu ve Wartburgu 28. října 1969. Roku 1972 odešel do Bologne a zde se stal 7. října 1973 členem České dominikánské provincie. Jáhnem byl vysvěcen v roce 1974 a na kněze byl vysvěcen roku 1975 papežem Pavlem VI. Roku 1978 získal na papežské univerzitě Angelicum doktorát z teologie.

Od roku 1978 v Bologni vyučoval morální teologii a filosofii. Dále pokračoval v řeholním životě, jeho kázání měla velký ohlas a věnoval se literární tvorbě. Roku 1989 však u něj propukla nemoc a byl převezen do nemocnice v Heidelbergu. Dne 1. ledna roku 1990 zde zemřel a pohřben byl v nedalekém Neckargemündu. Jeho hrob zdobí nápis: Vystoupím k oltáři Hospodinovu (v originále Introibo ad altare Dei).

Současnost

Jeho rodný dům je hojně navštěvován poutníky a v současné době je zkoumán jeho život a skutky za účelem blahořečení.

Dílo

  • L’azione divina e la libertà umana nel processo della giustificazione secondo la dottrina di s. Tommaso d’Aquino
  • Metafisica della sostanza
  • a mnoho článků

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.