Thinlä Thajä Dordže

Thinlä Thaje Dordže (6. května 1983 Lhasa, Tibet) byl rozpoznán jako Jeho Svatost 17. Karmapa linie Karma Kagjü, spadající pod jednu z nejznámějších škol tibetského buddhismu, Kagjü. Jako 17. Karmapu jej rozpoznal Kunzig Žamar rinpočhe, druhý nejvyšší lama v linii Karma Kagjü. 17. Karmapa Thinlä Thajä Dordže žije v současné době v [[[Kalimpong]]u v severovýchodní Indii.
Žáky a stoupence má po celém světě a již několikrát navštívil také Evropu, poprvé v roce 2000, kdy přijel na pozvání Oleho Nydahla do Düsseldorfu v Německu. Tam jej uvítalo více než 6000 západních studentů, kteří zde od Karmapy obdrželi učení a iniciace, buddhistické útočiště a sliby bódhisattvy. Od té doby navštívil mimo jiné země také Česko, Slovensko, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Velkou Británii, Španělsko a Francii. Na Východě má Karmapa mimo jiné také rozsáhlé aktivity v Indii, Nepálu a Singapuru.

Thinlä Thaje Dordže
Narození6. května 1983 (38 let) nebo 1983 (38–39 let)
Lhasa
Povolánímnich
Nábož. vyznáníbuddhismus
FunkceKarmapa
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod vedením J. S. 17. Karmapy Thinlä Thajä Dordžeho, který byl rozpoznán 14. Žamarpou Miphamem Čökji Lödem, se nachází více než 710 buddhistických center a klášterů linie Karma Kagjü v 51 zemích.

Již mnoho let probíhá tzv. spor o 17. Karmapu, kdy odpůrci Thinlä Thajä Dordžeho odmítli uznat jako inkarnaci 16. Karmapy a považují za 17. Karmapu Ogjän Thinlä Dordžeho, kandidáta podporovaného komunistickou Čínou.

Související články

Externí odkazy

Seznam karmapů
Předchůdce:
Rangdžung Rigpä Dordže
1983
Thinlä Thajä Dordže
Nástupce:
-
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.