Terská sámština

Terská sámština (saa'mekiill) je východosámský jazyk z ugrofinské větve uralské jazykové rodiny. Mluví se jí v Rusku na poloostrově Kola a odhaduje je, že ze 100 etnických Terských Sámů hovoří terskou sámštinou pouze dva lidé.[1] Zbytek Terských Sámů dnes ke komunikaci používá ruštinu. UNESCO ji v Atlase světových jazyků v ohrožení hodnotí jako kriticky ohrožený jazyk[2] a Ethnologue ji zařadilo mezi téměř vymřelé jazyky.[3]

Terská sámština
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníRusko (v mapě č. 9)
Počet mluvčích2[1]
Klasifikace
PísmoLatinka, cyrilice
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2fiu (B)
fiu (T)
ISO 639-3sjt
Ethnologuesjt
Wikipedie
testovací verze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Používání terské sámštiny bylo v 30. letech 19. století zakázáno jak v domácím, tak i ve školním prostředí. Oficiálně nemá svoji psanou podobu a nikdy nebyla kompletně prozkoumána.

Příklady

Číslovky

Terská sámštinaČesky
актjeden
кыктdva
колмtři
ниэльеčtyři
выдтpět
кудтšest
кыджемsedm
кахцэosm
ахцэdevět
логкеdeset

Odkazy

Reference

  1. Sami languages disappears. www.barentsobserver.com [online]. [cit. 2011-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-25.
  2. UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger
  3. Ethnologue – Endangered languages. www.ethnologue.com [online]. [cit. 2011-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-06.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.