Tehuacán

Tehuacán je město v Mexiku, ležící 200 km jihovýchodně od Ciudad de México. Má přibližně 319 tisíc[1] obyvatel, je druhým největším městem státu Puebla a administrativním sídlem obce Tehuacán. Leží v nadmořské výšce okolo 1800 metrů a obklopuje je suchá krajina porostlá křovinami, zvaná matorral.[2] Tehuacánské údolí patří do povodí řeky Papaloapan, dominantou města je hora Cerro Colorado. Tehuacánem prochází dálnice Panamericana.

Tehuacán

znak
Poloha
Souřadnice18°27′46″ s. š., 97°23′39″ z. d.
Nadmořská výška1 600 m n. m.
StátMexiko Mexiko
Tehuacán
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha553,6 km²
Počet obyvatel319 375 (2015)[1]
Hustota zalidnění576,9 obyv./km²
Správa
Vznik1660
Oficiální webwww.tehuacan.gob.mx
Telefonní předvolba238
PSČ75710
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původními obyvateli byli Popolocové, město založili Španělé v roce 1660. Název znamená v jazyce nahuatl „místo bohů“. Od roku 1962 je Tehuacán sídlem římskokatolické diecéze. Významnými stavebními památkami jsou radnice a katedrála. Město má také botanickou zahradu, archeologické muzeum a muzeum hornictví.

Město je známé produkcí vajec a minerální vody Peñafiel, pěstuje se také vinná réva a granátová jablka. V okolí se těží stříbro a olovo.[3] Koncem dvacátého století zde vznikly četné maquiladoras zaměřené na textilní výrobu a příchodem dělníků z venkova se počet obyvatel Tehuacánu zdvojnásobil, avšak v důsledku asijské konkurence mnoho podniků zkrachovalo a vzrostla nezaměstnanost.[4]

Tehuacánské údolí je podle archeologických nálezů místem, kde byla před devíti tisíci lety poprvé vyšlechtěna kukuřice. Globální oteplování však vede k tomu, že místní klima se stává pro kukuřici příliš suchým a zemědělci se zaměřují na odolnější plodiny, např. pistácie.[5]

V roce 1998 zde byla založena Biosférická rezervace Tehuacán-Cuicatlán, která se v roce 2018 stala světovým dědictvím UNESCO.

Reference

  1. Dostupné online.
  2. Worldwildlife.org Dostupné online
  3. Britannica.com Dostupné online
  4. Encyclopedia.com Dostupné online
  5. Reuters.com Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.