Tata

Tata (latinsky Dotis, německy Totis) je město v župě Komárom-Esztergom, ležící na severu Maďarska. Tata leží západně od vrchů Gerecse.

Tata
Zámek

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice47°39′ s. š., 18°19′ v. d.
Nadmořská výška140 m n. m.
StátMaďarsko Maďarsko
ŽupaKomárom-Esztergom
OkresTata
Tata
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha78,17 km²
Počet obyvatel23 479 (2021)[1]
Hustota zalidnění300,4 obyv./km²
Etnické složeníMaďaři
Náboženské složeníKatolictví
Správa
StatusMěsto (správní centrum okresu)
StarostaMichl József
Oficiální webwww.tata.hu
Telefonní předvolba(+36) 34
PSČ2890
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je podle ní pojmenováno město Tatabánya, jehož název znamená doslovně „důl u Taty“.

Historie

Pohled na město na historické rytině okolo roku 1600.

Lokalita současného města byla osídlena již v pravěku[2], počátky dějin dnešního města sahají do 11. století. První písemná zmínka o Tatě pochází z roku 1221.[2] Město se rozvinulo okolo původně zde zřízeného benediktinského kláštera a okolo hradu. Ten nechal v letech 13971409 král Zikmund Lucemburský přestavět do podoby paláce. Následně byl v letech 14671472 upraven v renesančním[2] stylu.

Hrad byl později opevněn a začleněn do systému protitureckých pevností. Turci jej však do značné míry rozvrátili, během Rákocziho povstání byl potom poškozen při rakouském protiútoku. Později se původní hrad dostal do vlastnictví rodu Esterházyů. Ti jej nejen přestavěli, ale zřídili okolo něj i anglický park. Z hradu učinili svoje sídlo, odkud řídili rozsáhlý majetek, zahrnující početné velkostatky na území tehdejšího Uherska. V částečně zrekonstruovaném zámku sídlí od roku 1954 Muzeum Kuny Domokos Megyei.

Stejně jako řada dalších uherských měst, kterými se prohnala osmanská vojska, byla Tata do jisté míry poničena. Proto bylo rozhodnuto o obnově města, kterou realizoval architekt Jakob Fellner. Kromě zámku byl přestaven i klášter, vznikla také dřevěná hodinová věž, nový kostel apod. V 80. letech 19. století bylo na břehu jezera Oreg postaveno divadlo, považované za první soukromé svého typu na území dnešního Maďarska. V roce 1913 bylo kvůli špatnému stavu zbořeno.

V roce 1938 byla vesnice Tóváros nedaleko Taty připojena za administrativního hlediska k městu. Během druhé světové války byli místní židé po příchodu německé okupace umístěni v ghettu, které se nacházelo na místní farmě. Odtud byli přes Komárno odváženi do vyhlazovacích táborů v Polsku. Válku přežilo pouze 38 z nich. Dne 19. března 1944 město obsadila Rudá armáda, konkrétně 2. ukrajinský front. V roce 1954 získala Tata opět status města, a to spolu s několika dalšími sídly na území Maďarska. Jako výraz vděčnosti byly některé ulice v Tatě pojmenovány po těchto nových městech. V této době zde žilo 18 tisíc obyvatel.

Roku 1985 byla k městu připojena nedaleká vesnice Agostyán.

Obyvatelstvo

Podle sčítání lidu z roku 2001 zde žilo 23 937 obyvatel, z nichž se 93,3 % přihlásilo k maďarské národnosti, 1,6 % k německé, 0,6 % k romské, 0,2 % ke slovenské a 6,5 % k různým dalším.

Zajímavosti a pamětihodnosti

  • Palác Esterházyů zde byl vybudován v 18. století jedním z představitelů uvedeného vlivného šlechtického rodu.[2]
  • Fényesovy lázně[2]

Ekonomika

Kromě cestovního ruchu jsou dnes největšími zaměstnavateli města továrna na klimatizace a výrobce ledniček.

Doprava

Tatou prochází silnice č. 1 z Budapešti do Györu a Vídně. Její význam poklesl po vybudování dálnice M1 vedoucí jihozápadně od města. Autobusové nádraží je umístěné v samotném středu města, poblíž místního hradu.

Městem také prochází hlavní železniční trať BudapešťGyörHegyeshalom – (Vídeň). Na území města je železniční stanice (na severu města) a železniční zastávka (v jižní části města).

Známé osobnosti

Partnerská města

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tata (Ungarn) na německé Wikipedii.

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2021. január 1.. Dostupné online.
  2. Tata – město, jehož historie sahá do římského období. Desperado [online]. [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.