Tajemná Řásnovka

Tajemná Řásnovka je dobrodružná kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar již v roce 1952, jako svůj třináctý román. Původní název knihy byl Stráž Řásnovky.[1] Popisuje peripetie formování chlapeckého klubu v městské čtvrti Řásnovka (skutečnou pražskou Řásnovkou jen inspirované).

Tajemná Řásnovka
AutorJaroslav Foglar
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Datum vydání1965
Předchozí a následující díl
Stínadla se bouří Poklad Černého delfína
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bylo to první z pětice děl, která Foglarovi vyšla v 60. letech po téměř dvacetileté pauze vynucené komunistickou cenzurou. Vydalo ji v roce 1965 nakladatelství BLOK v Brně. Před vydáním knihy vysílal brněnský rozhlas dramatizaci závěrečných kapitol knihy.

V roce 1968 byla vydána i v Polsku, s názvem Klub Heňka Sochora, jako čtvrtá foglarovka v polštině.[2]

Čtení knihy na pokračování se uskutečnilo v Českém rozhlase v květnu 1995 (četl Alfred Strejček) v pořadu "Rádio na polštář".[3]

Příběh

Jindra Sochor je čestný a citlivý chlapec, který trpí hádkami svých rodičů a nemůže se soustředit na učení. Učitel chemie mu hrozí propadnutím a on v zoufalství uteče z domova. Dostane se do jemu neznámé čtvrti zvané Řásnovka a při přespání v nějakém dvoře natrefí na dvojici výrostků, kteří zde něco schovávají. Jindrovi druhého dne dojde neudržitelnost jeho situace a podpořen svým chápajícím učitelem Holasem se vrátí domů. Na okouzlující Řásnovku ale nemůže zapomenout, a když jeho otec rozhodne, že Jindra musí školy nechat a jít do učení, vybere si Jindra truhlářskou dílnu právě v Řásnovce. Ke svému zděšení však zjistí, že jeden tamní učeň Finťula je jedním z podezřelé dvojice, kterou tehdy přistihl při ukrývání balíku. Ten mezitím z úkrytu zmizel a Finťula podezřívá Jindru. Nemůže mu nic dokázat, ale od té chvíle mu dělá samé nepříjemnosti.

Jindra se snaží najít v Řásnovce nějaké kamarády a dostane se do party čtyř hochů, Míry, Ríši, Otíka a vedoucího Vildy. Ti ještě nemají název ani klubovnu, ale všechno úsilí věnují jejímu hledání. Během různých situací se Vilda projevuje jako sobecký a vznětlivý autoritář, který v charismatickém a uvážlivém Jindrovi vidí ohrožení své vůdcovské pozice. Přestože ten nic takového nemá v úmyslu, svou přirozenou autoritou si získá ostatní hochy a Vilda nakonec po prudké hádce z party uraženě odejde. Zbylá čtveřice si dá název Stráž Řásnovky a vytkne si cíl bránit mezi dětmi v Řásnovce pořádek a spravedlnost. Nakonec se jim podaří i najít klubovnu, na půdě domu kde bydlí Otík.

Klub nějakou dobu prosperuje, rozšíří se o další členy a uspořádá závody na vozíčcích, které mu přinesou velkou popularitu. Zároveň ale musí neustále čelit nepřátelství, pomluvám a sabotážím ze strany Finťuly, jeho kumpána Lipka a také zhrzeného Vildy, který Jindru nenávidí a přidá se k nim. Této trojici se podaří poštvat proti klubu obyvatele Otíkova domu a Stráž Řásnovky je ze své klubovny nakonec vyhozena. Při dalším zoufalém hledání se seznámí s chlapcem Vendou zvaným Koníčkář, který jim ukáže místnost u stájí, kde by se mohli scházet.

Nedlouho poté Stráž osloví Tonda Menčík - vynálezce stolní hry Fan-tan, která je v Řásnovce všeobecně oblíbena, a jeden podnik ji nyní chce začít vyrábět a prodávat. O autorství a tedy i honorář se však hlásí Menčíkův spolužák Hřivnas, jehož příspěvek ke hře byl ovšem zanedbatelný. Zakřiknutý Menčík prosí Stráž Řásnovky o pomoc proti této nespravedlnosti. Ukáže se však, že jeho sešit s poznámkami, jediný důkaz jeho autorství, mu někdo stihl odnést z bytu - má v tom prsty parta Arny Bidmanna, další rival Stráže Řásnovky. Nastává dramatický závod o nalezení sešitu a jeho doručení do redakce novin předtím, než bude autorství definitivně přiznáno Hřivnasovi. Jindrovi a spol. velmi pomůže Ríšova sestra Blanka a její dívčí klub Pomněnky a věc se nakonec podaří. Hřivnas je znemožněn a Bidmannova parta také, zatímco Stráži Řásnovky se v novinách dostane velké pochvaly. Menčík obdrží na honoráři značnou sumu peněz, kterou vděčně věnuje klubu, do něhož byl sám mezitím přijat, na pořízení konečně pořádné klubovny, která bude jen jejich.

Odkazy

Reference

  1. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 88.
  2. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 89.
  3. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 90.

Literatura

  • NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách), Praha: Olympia, 1999. 236 s., ISBN 80-86289-12-5, S. 87–90
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.