Sloupatkovité

Sloupatkovité (Stylidiaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvězdnicotvaré (Asterales). Jsou to byliny a keře se střídavými či přeslenitými listy a pravidelnými až dvoustranně souměrnými květy. Čeleď zahrnuje téměř 250 druhů v 6 rodech a je rozšířena od tropické Asie po Nový Zéland a v Jižní Americe. Mnohé druhy mají v květech zajímavý nástražný systém zajišťující kontakt s opylovačem.

Sloupatkovité
Sloupatka Stylidium adnatum
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďsloupatkovité (Stylidiaceae)
R.Br., 1810
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohyb gynostemia Stylidium turbinatum

Charakteristika

Sloupatkovité jsou vytrvalé byliny a keře se střídavými nebo řidčeji přeslenitými listy bez palistů. Listy jsou často v přízemní růžici. Donatia je drobná mechovitá rostlinka vytvářející husté kompaktní polštáře.

Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích různých typů, pravidelné nebo poněkud až silně nepravidelné či souměrné, nejčastěji pětičetné (u rodu Donatia kališní i korunní lístky až v počtu 10). Kališní lístky jsou volné nebo srostlé, koruna je volná nebo srostlá. Tyčinky jsou 2 nebo 3. Semeník je spodní, srostlý ze 2 až 3 plodolistů, s 1 až 3 pouzdry. Čnělka je jediná nebo jsou čnělky volné. V každém plodolistu je 1 až mnoho vajíček. Plodem je pukavá nebo řidčeji nepukavá tobolka.[1][2]

Rozšíření

Čeleď zahrnuje asi 245 druhů v 6 rodech. Je zastoupena roztroušeně v jihovýchodní Asii, na Srí Lance, v Austrálii, na Novém Zélandu a přilehlých ostrovech a na jihu Jižní Ameriky. Centrum diverzity je v Austrálii.[3]

Ekologické interakce

Květy sloupatkovitých jsou opylovány hmyzem. U podčeledi Stylidioideae jsou tyčinky srostlé s čnělkou v gynostemium. Celý tento komplex je často senzitivní a při pohybech opylovače se vymrští.[3] Tento mechanismus dal sloupatce australský název 'triger plant'.

Taxonomie

Rod Donatia byl ještě v systému APG II publikovaném v roce 2003 řazen v samostatné čeledi Donatiaceae. V systému APG III je tento rod veden na úrovni podčeledi Donatioideae. V dřívějších systémech byly obě čeledi řazeny do řádu Stylidiales (Tachtadžjan, Dahlgren), případně přímo do řádu zvonkotvaré (Campanulales, Cronquist).

Čeleď je v současné taxonomii dělena na dvě podčeledi:

  • Donatioideae – 2 druhy rodu Donatia, Nový Zéland, Tasmánie a jih Jižní Ameriky
  • Stylidioideae – 240 druhů v 5 rodech, především Austrálie, dále jv. Asie, Nový Zéland a jih Jižní Ameriky[3]

Zástupci

  • sloupatka (Stylidium)[4]

Přehled rodů

Donatia, Forstera, Levenhookia, Oreostylidium, Phyllachne, Stylidium[5]

Odkazy

Reference

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Stylidiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-02-20.
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Donatiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-01-29.
  3. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online.
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  5. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew [cit. 2021-03-11]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.