Struktura českých hokejbalových soutěží

V České republice je Českomoravským svazem hokejbalu a regionálními svazy organizován systém dlouhodobých hokejbalových soutěží. Další tři významné regionální soutěže jsou pořádány nezávislými subjekty. Soutěže jsou provozovány až na jedinou výjimku systémem podzim/jaro v jehož závěru jsou vyhlašovány vítězné týmy.

Muži

Soutěže mužů pořádané Českomoravským svazem hokejbalu jsou vertikálně organizovány v pěti úrovních. Postupy či sestupy mužstev mezi jednotlivými soutěžemi jsou řešeny aktuálně propozicemi pro daný ročník buď přímo nebo formou baráže. Mimo tuto strukturu je organizován Český pohár. Kromě toho existují na Českomoravském svazu nezávislé dlouhodobé soutěže a městské ligy.

Extraliga

Extraliga je nejvyšší hokejbalovou soutěží v České republice. Je dvanáctičlenná a účastní se jej týmy z celého jejího území. Je organizována přímo Českomoravským svazem hokejbalu a dělí se na základní část a play-off. Její vítěz se stává mistrem České republiky. Účastníci v sezóně 2021/2022: Elba DDM Ústí nad Labem, HBC Kladno, HBC Pardubice, HBC Hostivař, HBC Hradec Králové 1988, HBC Most, HBC Plzeň, Hbk Karviná, HC Kert Park Praha, SK Hokejbal Letohrad, TJ Kovo Praha, TJ Snack Dobřany.

1. liga

1. liga je druhou nejvyšší soutěží v České republice. Je rozdělena na západní a východní skupinu, mezi lety 2015 a 2021 měla skupinu jednu celostátní. Je organizována přímo Českomoravským svazem hokejbalu a dělí se na základní část a play-off. Účastníci v sezóně 2021/2022:

  • Divize západ: HBC Ještěři Ústí nad Labem, HBC Nové Strašecí, HBC Prachatice, SK Pedagog České Budějovice, SK Suchdol nad Lužnicí, TJ Snack Dobřany B, Vlčí smečka Ústí nad Labem
  • Divize východ: HBC Hodonín, HBC Malenovice, HBC Pardubice B, HBC Svítkov Stars Pardubice, HBK Bulldogs Brno, Ježci Heřmanův Městec, SK Kometa Polička.

2. liga

2. liga je třetí nejvyšší soutěží v České republice. V sezóně 2021/2022 bylo hráno sedm regionálních skupin 2. národní ligy a to Čechy jih, Čechy sever, Čechy střed, Čechy západ, Čechy východ, Morava sever a Morava jih, ve kterých se počet týmů pohyboval mezi šesti a jedenácti. Poslední dvě jmenované vznikly v roce 2018 začleněním dvou původně nezávislých soutěží Moravská liga a Moravskoslezská liga (ještě dříve Ostravská). Jednotlivé skupiny jsou organizovány regionálními svazy hokejbalu a proto jsou považovány za nejvyšší regionální soutěže.

Regionální liga

Regionální liga je čtvrtá nejvyšší soutěž v České republice. V sezóně 2020/2021 byly hrány čtyři regionální skupiny a to Čechy jih, Čechy Východ, Čechy Sever a Pražská hokejbalová liga, ve kterých se počet týmů pohyboval mezi šesti a devíti. Jednotlivé skupiny jsou organizovány regionálními svazy hokejbalu.

Oblastní liga

Oblastní hokejbalová liga je pátou nejvyšší soutěží v České republice. V sezóně 2021/2022 byly hrány dvě regionální skupiny a to Kladenská hokejbalová liga (dvanáct účastníků) a Čechy Sever (devět účastníků). Jednotlivé skupiny jsou organizovány regionálními svazy hokejbalu.

Český pohár

Český pohár je koncipován jako dlouhodobá soutěž, do které se mohou přihlásit mužské týmy ze všech soutěží, a je organizován Českomoravským svazem hokejbalu. Hraje se vyřazovacím způsobem, vždy jen vítěz postupuje do dalšího kola. Týmy z Extraligy a 1. ligy jsou do soutěže zařazovány později. Poslední čtyři zbývající týmy se utkávají na finálovém turnaji.

Nezávislé dlouhodobé soutěže

Nezávislé nebo též neregistrované byly nebo jsou dlouhodobé soutěže pořádané organizacemi nezávislými na Českomoravském svazu hokejbalu. Mají svůj význam a tradici. Některé kluby nasazují své týmy jak do soutěží svazových, tak do soutěží nezávislých.

  • Moravská hokejbalová liga byla organizována Brněnským hokejbalovým svazem a zanikla v roce 2018, kdy přešla pod Českomoravský svaz hokejbalu, a stala se z ní druholigová soutěž Morava jih.
  • Moravskoslezská hokejbalová liga (do roku 2017 Ostravská hokejbalová liga) byla organizována sdružením Hokejbal Ostrava a zanikla v roce 2018, kdy přešla pod Českomoravský svaz hokejbalu, a stala se zní druholigová soutěž Morava sever.
  • Oblastní neregistrovaná hokejbalová liga Liberec je organizována Hokejbalovým spolkem Liberec a v roce 2021 měla šest účastníků z oblasti Liberecka. Vzhledem k malému hřišti v Liberci se soutěž hraje v netradičním formátu 4 + 1.

Městské ligy

Městské ligy stály v první polovině devadesátých let u zrodu hokejbalových soutěží. V současné době jsou pořádány jednotlivými kluby obvykle v zimní či letní přestávce dlouhodobých soutěží a mají často dlouhodobou tradici. Mezi města, kde jsou pořádány patří např. Jindřichův Hradec, Přelouč, Nižbor či Harfa liga v Praze.

Ženy

Liga žen

Liga žen je nejvyšší ženskou soutěží v zemi a je organizováno Českomoravským svazem hokejbalu. Do roku 2015 byla nejvyšší soutěž žen organizována jako jediný vícedenní turnaj pod názvem Mistrovství České republiky. Rozvoj ženského hokejbalu zapříčinil ve stejném roce jeho změnu na soutěž dlouhodobou hranou celoročně, název ale přetrval až do roku 2017, kdy se změnil na Ligu žen. Hraje se formou několika jednodenních turnajů z nichž se výsledky jednotlivých zápasů započítávají do tabulky základní části. Poslední turnaj je dvoudenní přičemž první den se dohrávají zbylé zápasy základní části a druhý je vyčleněn pro play-off. Hraje se formátem 5+1. Účastníci sezóny 2021/2022: HBC Prachatice, HBC Pardubice, HBC Svítkov Stars Pardubice, HBC Plzeň-Litice, Hbk Kyjov, HC Švantlův Dvůr Písek, SK Kelti 2008 (Beroun), TJ Lokomotiva Česká Třebová.

Regionální přebor

Regionální přebory jsou druhou nejvyšší ženskou soutěží v zemi a jsou organizovány regionálními svazy formou několika turnajů. Na rozdíl od mistrovství České republiky se hraje formátem minihokejbalu 3+1 na třetinu hřiště. Oproti ostatním soutěžím probíhá v rámci jednoho kalendářního roku a je tedy oproti nim posunut o půl sezóny. Dosud existuje pouze jediná soutěž tohoto typu a to Východočeský přebor, který organizován jako "open", tzn. se jej mohou zúčastnit i mimoregionální a zahraniční týmy, které jej mohou i vyhrát. Běžná je účast slovenských týmů. Je dle výkonnosti rozdělen na skupiny A Pool a B Pool, takže se jedná o soutěž dvouúrovňovou přičemž na každém turnaji se hraje baráž mezi vítězem B Poolu a posledním A Poolu takže postoupit a sestoupit lze během sezóny i několikrát. Východočeský přebor byl první dlouhodobou ženskou soutěží na území České republiky. V ostatních regionech jsou organizovány pouze jednorázové turnaje, které nejsou součástí dlouhodobých soutěží.

Mezi mistrovstvím České republiky a regionálním přeborem žen se nesestupuje ani nepostupuje. Vzhledem k užití jiného formátu může obě soutěže hrát tentýž klub.

Junioři

Junioři hrají pouze jednu soutěž a to Extraligu, která je organizovaná přímo Českomoravským svazem hokejbalu a dělí se na základní část a play-off. Od roku 2021 je základní skupina rozdělana na dvě územní divize. Účastníci v sezóně 2021/2022:

  • Divize západ: Elba DDM Ústí nad Labem, HBC Kladno, HBC Nové Strašecí, HBC Plzeň, HBC Prachatice, HBC Rakovník, SK Kelti 2008 a TJ Kovo Praha
  • Divize východ: HBC Enviform Třinec, HBC Hostivař, HBC Hradec Králové 1988, HBC Malenovice, HBC Pardubice, HBC Svítkov Stars Pardubice, HBK Bulldogs Brno, Ježci Heřmanův Městec.

Některé z klubů aplikují praxi, že své juniorské týmy přihlašují do nižších mužských soutěží.

Dorost

Dorost hraje pouze jednu soutěž a to Extraligu, která je organizována přímo Českomoravským svazem hokejbalu. Týmy jsou v základní části rozděleny do regionálních divizí, které jsou vytvořeny podle počtu do aktuálního ročníku přihlášených týmů. V sezóně 2021/2022 se jednalo o divize označené Západ a Východ. Z nich nejúspěšnější týmy postupují do nástavby v podobě postupných turnajů.

Starší žáci

Dlouhodobá část soutěže Ligy starších žáků je pořádána regionálními svazy v podobě základních skupin, z nichž nejúspěšnější týmy postupují do vícedenního finálového turnaje Mistrovství České republiky pořádaného Českomoravským svazem hokejbalu. V sezóně 2020/2021 se jednalo o čtyři základní skupiny. Moravské skupiny se mohou účastnit i slovenské celky, které ale nemohou postoupit do finálového turnaje.

Mladší žáci

Soutěž mladších žáků má formu regionálních přeborů pořádaných jednotlivými regionálními svazy. Konfrontace týmů na celostátní úrovni neexistuje nepočítáme-li nesvazové turnaje organizované jednotlivými kluby.

Přípravka

Dlouhodobé soutěže přípravek jsou pořádány formou regionálních přeborů organizovaných jednotlivými regionálními svazy. Tyto přebory jsou u přípravek dle rozhodnutí jednotlivých regionálních svazů hrány ve formátu 5+1 nebo minihokejbalu 3+1 případně kombinací obou.

Minipřípravka

Dlouhodobé soutěže minipřípravek jsou pořádány formou regionálních přeborů organizovaných jednotlivými regionálními svazy skládajících se z jednotlivých jednodenních turnajů. Tyto se hrají ve formátu 3+1.

Mikropřípravka

Jedinou dlouhodobou soutěží mikropřípravky je Východočeský přebor skládající se z několika jednodenních turnajů pořádaných Regionálním svazem hokejbalu Čechy – východ. Na zbylém území České republiky se pořádají pouze jednorázové turnaje. Mikropřípravka hraje své zápasy formátem minihokejbalu 3+0 na malé branky.

Doplňující informace

Moravskoslezských a jihomoravských dlouhodobých regionálních soutěží žáků a přípravek se mohou účastnit i slovenské kluby.

Hokejbal proti drogám

Českomoravským svazem hokejbalu je každoročně pořádána soutěž pro základní a střední školy, která je odehrávaná formou jednotlivých turnajů. Zúčastněné týmy se přes turnaje okresního a krajského kola kvalifikují na turnaj finálový.

Sumarizace

V roce 2020 se výše jmenovaných soutěží účastnilo více než 137 mužských, 17 ženských, 13 juniorských, 18 dorosteneckých a 64 žákovských týmů což společně s týmy přípravkovými činí hokejbal jedním z nejmasovějších kolektivních sportů v České republice.

Zajímavosti

  • Tým HBC Enviform Třinec se v letech 2018 - 2019 účastnil slovenské extraligy.
  • V roce 2020 byly z důvodu pandemie covidu-19 veškeré soutěže předčasně ukončeny a anulovány.
  • V roce 2021 byly z důvodu pandemie covidu-19 soutěže přerušeny a po přerušení nahrazeny zkrácenými verzemi pohárového typu bez udělení titulu mistra České republiky.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.