Strážnice (nádraží)

Strážnice je železniční stanice v jižní části města Strážnice v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji nedaleko řeky Moravy. Leží na neelektrizované jednokolejné trati Rohatec – Veselí nad Moravou.

Strážnice
Nádraží ve Strážnici
StátČesko Česko
KrajJihomoravský
MěstoStrážnice
Souřadnice48°53′51″ s. š., 17°19′6,76″ v. d.
Strážnice (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice370957[1]
Trať343
Nadmořská výška185 m n. m.
V provozu od10. října 1887 (nákladní doprava)
Zabezpečovací zařízeníTEST 14[1]
Dopravních kolejí3[1]
Nástupišť (hran)2 (2)[1]
Prodej jízdenek
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla pro nákladní dopravu otevřena 10. října 1887 společností Rakouská společnost státní dráhy (StEG) na úseku z Veselí nad Moravou, kde byla dráha zprovozněna již 1. června téhož roku do Sudoměřic nad Moravou, dle typizovaného stavebního vzoru.

28. října 1888 byla trať z Veselí a již položené železnice v Uherském Brodě prodloužena budováním tzv. Vlárské dráhy směrem na Slovensko, která tak završila původní projekt společnosti Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Trať z Veselí na Vrbovce a Nové Mesto nad Váhom byla dokončena až v období První republiky, 8. prosince 1927. Na přelomu 40. a 50. let zde vznikla nová funkcionalistická staniční budova, zevnitř vyzdobená typickými nástěnnými slováckými folklórními motivy.

Popis

Nacházejí se zde dvě úrovňová nástupiště, k příchodu k vlakům na koleji č. 3 slouží přechody přes kolej, nástupiště u koleje č. 1 je přímo u budovy. Ze stanice odbočuje vlečka.[1]

Reference

  1. Plánek stanice Strážnice. Portál Provozování dráhy. SŽDC, listopad 2019.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.