Stolní lampa
Stolní lampa (v malém provedení též lampička) je druh lampy, která bývá uzpůsobena k umístění na pracovních stolech a nočních stolcích. Umožňuje pracovat či vykonávat jinou činnost za šera nebo tmy.
Podobnou funkci má stojanová (stojací) lampa umístěná na podlaze, sloužící zpravidla k osvětlení křesla.
Historie
Předchůdci stolních lamp
Po nejprimitivnějším osvětlování vnitřních prostor ohništěm používali lidé cílenější osvětlení přenosnými lampami, ve kterých hořel olej nebo tuk. Ty jsou doloženy již archeologickými nálezy z paleolitu. Dalším nejstarším principem osvětlení jsou louče. Vsunutím do tzv. loučníku se skřipcem vzniknul primitivní předchůdce dnešní stolní lampy; obdobnou funkci mají různé druhy svícnů.[1]
Galerie
- Římská olejová lampa s erotickým motivem
- Loučník s loučí (Švédsko)
Stolní lampy před vynálezem žárovky
Použitím stínidla se pojetí dnešní stolní lampy blíží svícen zvaný lampa bouillotte[pozn. 1] z počátku 18. století. V 18. a na počátku 19. století byly též vyvinuty olejové lampy podobné dnešním stolním lampám. S rozvojem acetylenových svítidel byly vyvinuty i stolní acetylenové lampy.[2] S výrobou petroleje od druhé poloviny 19. století získaly oblibu stolní petrolejové lampy.[3] Jejich výhodou oproti acetylenovým lampám bylo snadnější plnění.
Galerie
- Georg Friedrich Kersting (1785–1847): Muž čtoucí u „lampy bouillotte“
- James Peale by Charles Wilson Peale: James Peale (1822, olejová „Argandova lampa)“
- Acetylenová lampa (Národní listy 23. 12. 1900, inzerce)
Stolní lampa v umění
Ve výtvarném umění, fotografii a filmu umožňuje zobrazení rozsvícené lampy zvýraznění světelných efektů, které zvyšují účinek obrazu.
V literatuře může mít lampa symbolický význam (např. Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy nebo biblické podobenství o pěti pannách pošetilých a pěti prozíravých[4]).
Galerie
- Hanno Karlhuber: Bezesná noc (1988)
- Cristobal Rojas: Vyšívání u lampy (2012)
- Marcel Rieder (1862-1942): Zdobení vánočního stromku
Elektrická stolní lampa
Základními díly elektrické stolní lampy jsou stojan s podstavou, stínidlo rameno a zdroj světla (žárovka, zářivka, LED dioda). Některé lampy jsou vybaveny otočným ramenem a stínidlem (stínidly), které umožňují světlo přesněji nasměrovat. Spínač bývá na napájecím kabelu nebo na těle lampy.
Kromě funkce svítidla mívají stolní a stojací lampy i estetickou hodnotu, některé jsou považovány za umělecká díla (secesní lampy Tiffany[5]).
Galerie
- Stolní lampa Tiffany (1890–1900)
- Kancelářská stolní lampa Molitor Grapholux (30. léta 20. století, rameno a stínidlo s otočnými klouby)
- Stolní lampa s pantografickým ramenem
- Úsporná lampa s LED
- „Bankéřská“ stolní lampa
- Stojanová lampa
Odkazy
Poznámky
- Bouillotte je karetní hra z počátku 18. století; „lampa bouillotte“ umožňovala hrát karty i v nočních hodinách
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Carbide lamp na anglické Wikipedii, Bouillotte (jeu de cartes) na francouzské Wikipedii, Argand lamp na anglické Wikipedii a Light fixture na anglické Wikipedii.
- VYSTRČILOVÁ, Ludmila. Sbírka historických svítidel Rakouského národopisného muzea ve Vídni. Brno, 2017 [cit. 27-67]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Otakar Kirsch. s. 27–67. Dostupné online.
- LNĚNIČKOVÁ, Jitka. Acetylen - zapomenuté světlo budoucnosti. Světlo [online]. FCC Public [cit. 2022-01-20]. Čís. 4/2005. Dostupné online.
- TESAŘÍK, Bohumil. Z historie osvětlovací techniky: vynález petrolejové lampy. Třípól [online]. 2010-10-26 [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
- Evangelium sv. Matouše 25,1-13 [online]. Biblenet [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
- Tiffany lampy - historie a současnost. inHaus [online]. [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu stolní lampa na Wikimedia Commons