Stegnosperma

Stegnosperma je jediný rod čeledi Stegnospermataceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to liánovité dřeviny, rostoucí ve 3 druzích v Mexiku, Střední Americe a na Karibských ostrovech.

Stegnosperma
Stegnosperma cubense
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďStegnospermataceae
RodStegnosperma
Beth., 1844
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Zástupci rodu Stegnosperma jsou keře a liány s dužnatými střídavými listy bez palistů. Listy jsou řapíkaté, vejčité, oválné nebo obvejčité, s celokrajnou čepelí a zpeřenou žilnatinou.

Květy jsou pravidelné, pětičetné, ve vrcholících nebo hroznovitých latách. Kališní i korunní lístky jsou volné, kalich je vytrvalý. Tyčinek je 10, jsou volné nebo přirostlé k bázi koruny, navzájem na bázi srostlé. Semeník je svrchní, srostlý ze 3 až 5 plodolistů, s jedinou komůrkou a volnými krátkými zahnutými čnělkami. V každém plodolistu je jediné vajíčko. Plodem je tobolka se 3 až 5 chlopněmi. Semena jsou téměř celá obalená dužnatým míškem.[1]

Rozšíření

Rod Stegnosperma zahrnuje 3 druhy. Druh S. cubense je rozšířen v Mexiku, Střední Americe a na Karibských ostrovech, zbývající druhy jsou endemity Mexika.[2][3]

Taxonomie

Rod Stegnosperma byl v minulosti často řazen do čeledi líčidlovité (Phytolaccaceae), od níž se odlišuje přítomností koruny v květech a anatomickými znaky.[2] Někteří autoři (Dahlgren, Tachtadžjan) jej řadili do samostatné čeledi Stegnospermataceae v rámci řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales) stejně jako je tomu dnes.

Odkazy

Reference

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Stegnospermataceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-01-04.
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online.
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.