Staviského aféra
Takzvaná Staviského aféra je korupční aféra, která se odehrála v 30. letech dvacátého století ve Francii a která vedla k destabilizaci vlády Camille Chautempse. Nazývá se podle podvodníka Alexandra Staviského.
Alexandr Stavisky
Alexandre Stavisky, celým jménem Serge Alexandre Stavisky, přezdívaný „Krásný Saša“, se narodil do židovské rodiny 20. listopadu 1886 na Ukrajině. Společně s rodiči emigroval do Francie. Vystřídal za svůj život mnoho povolání, od číšníka v kavárně, dělníka v polévkové továrně, přes manažera nočního klubu a provozovatele herny až po obchodníka s cennými papíry a dluhopisy, finančníka. V roce 1927 byl poprvé obviněn z podvodu, ale proces byl stále odkládán až se nakonec neuskutečnil. Svou kariéru ve finančních kruzích opíral o mnohé známosti s umělci, spisovateli, státními úředníky, prefekty, ministry a dalšími vlivnými osobami. Byl vlivnou osobou francouzské společnosti, oženil se s francouzskou modelkou, navštěvoval vybrané salóny, měl oblíbeného dostihového koně a oblékal se v duchu poslední módy. Začátkem ledna roku 1934 byl nalezen francouzskou policii umírající se střelnou ranou v hlavě na chatě v Chamonix, kde dle oficiální verze spáchal sebevraždu.[1]
Aféra
Staviského aféra, pojmenovaná po francouzském podvodníkovi ukrajinského původu, je korupčním skandálem 30. let dvacátého století. Skandál vyšel najevo v prosinci roku 1933, kdy se ukázaly úvěrové dluhopisy organizace v Bayonne, založenou Staviského finančníky, jako bezcenné. V době vypuknutí případu byly na policejních stanicích spáleny desítky spisů proti Staviskému. Stavivského podvody s bezcennými dluhopisy se pohybovaly v částkách stovek milionů a celý korupční skandál zahrnoval mnoho významných osob společnosti, přes politiky až příslušníky státní správy.[2] Po nalezení zastřeleného Staviského policie uvedla, že šlo o sebevraždu, avšak další z teorii je, že byl zabit, aby se zabránilo odhalení spolupráce politiků při peněžních podvodech. [3] Odhalení skandálu a pravděpodobné korupce v řadách ministrů a členů legislativy vedlo k mnoha demonstracím, které vyvrcholily 6. února roku 1934, kdy bylo přímo před poslaneckou sněmovnou zabito 15 lidí. Vzniklá situace vedla k odstoupení dvou po sobě jdoucích premiérů ( Camille Chautemps, Édouard Daladier) ze stejné levicové strany a pádu vlády. Situace se uklidnila až vytvořením koaličního kabinetu v čele s bývalým prezidentem Gastonem Doumerguem v únoru roku 1934.
Důsledky
Alexandre Stavisky, finanční podvodník, se ze dna vypracoval do špičky francouzské společnosti a chvíli vedl velice spokojený život. Staviského pád, spojený s odhalením finančních podvodů s bezcennými dluhopisy a velkým korupčním skandálem, otřásl nejen s ekonomikou francouzské třetí republiky, ale i s celou francouzskou společností. Proces s osobami spojenými se Staviským začal v roce 1935, avšak všichni obvinění byli osvobozeni v dalším roce. Nicméně aféra zanechala zemi rozdělenou a nedůvěřivou vlastní vládě.
Staviského aféra v kultuře
Život Alexandra Sergeje Staviského, spojený se Staviského aférou, ovlivnil nejen francouzskou, ale takřka celou západoevropskou společnost, až natolik, že se životem tohoto francouzského podvodníka nechala inspirovat řada umělců v námětech svých děl.
Režisér Alain Resnais se nechal staviského životem inspirovat pro natočení úspěšného francouzského životopisného filmu Stavisky, kde hlavní roli ztvárnil Jean-Paul Belmondo. Film měl premiéru 15. května 1974.
Stavisky dostal ztvárnění i na půdě českého literárního světa a to v díle „Proti všemu, co je zbahnilé!”, kde se stal inspirací spisovatelů, dramatiků, hudebníků a herců Jiřího Voskovce a Jana Wericha.
Reference
- JANKOWSKI, Paul. Stavisky - A Confidence Man in the Republic of Virtue. [s.l.]: Ithica: Cornell University Press, 2002.
- BASS, Eduard. Divoký život Alexandra Staviského. Praha: Melantrich, 1973.
- Stavisky affaire na encyklopedia.com (anglicky)
Literatura
- BASS, Eduard. Divoký život Alexandra Staviského. Praha: Melantrich, 1973
- JANKOWSKI, Paul. Stavisky – A Confidence Man in the Republic of Virtue. [s.l.]: Ithica: Cornell University Press, 2002.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Staviského aféra na Wikimedia Commons