Stand-up comedy

Stand-up comedy je umělecká forma komedie, kdy stand-up komik účinkuje ve stoje před publikem a mluví přímo na něj. Komik nejčastěji vypráví příběhy a monology, na které potom navazují krátké vtipy na "posilněnou". Jejich vystoupení je pak dostupné na DVD, internetu a TV.

Historie

Stand-up comedy svou historií sahá až na přelom 18. a 19. století do Anglie. V této době začala vznikat tzv. varieté. Místa s živou hudbou a zábavným programem. Tehdejší komici však měli svá komediální čísla založená na vyprávění vtipů, které dost byly často založeny na etnických stereotypech. Kvůli královské cenzuře museli své komediální výstupy posílat cenzorům, kteří nevhodné a nežádoucí části podtrhli modrou barvou a poslali zpět. Proto se dodnes stand-up komik, který má lascivní a drsný humor, označuje jako "blue" (modrý). V této době se často vtipy rozšiřovaly či kradly do jiných vystoupení.

Za praotce moderního stand-up humoru je považován americký kontroverzní komik Lenny Bruce, o němž byl i v roce 1974 natočen film "Lenny", který byl nominován na 6 Oscarů.

Lenny Bruce vystupoval v 50. a v 60. letech po amerických komediálních klubech. Svou popularitu získal hlavně díky své kontroverzní povaze. Jelikož odmítal myšlenku cenzury v umění a tedy i ve stand-up humoru, poutal pozornost především tím, že ve svých výstupech otevřeně komentoval rasismus, politické poměry a sexualitu a navíc používal na jevišti hojně vulgarismy. Toto bylo pro tehdejší USA naprosto nepřijatelné a právě díky této kontroverzi jej zatkli a obvinili z obscénního chování. Lenny Bruce tak vedl za svůj život několik soudních procesů, ve kterých se vždy hájil svobodou slova.

Pokud je Lenny Bruce praotec, pak otec moderního stand-up humoru je nepochybně George Carlin, který, stejně jako Bruce, skončil ve vězení za svou komediální rutinu na téma "Sedm slov, která nesmíte říkat v televizi". V roce 1972 jej zatkli přímo po jeho vystoupení na letním festivalu.

Charakteristika

Právě George Carlin a Lenny Bruce posunuli hranice toho, co je a není možné říkat na jevišti a otevřeli tak cestu všem velkým jménům jako jsou Robin Williams, Eddie Murphy, Colin Farrel, Dylan Moran, Bill Bailey, Ricky Gervais a další. Vtipy a humorné skeče vystřídal satirický humor, kterým účinkující vyjadřuje svůj pohled na svět a své názory. Stand-up humor se tak zařadil mezi intelektuální zábavu, která má mnohdy společenský a kritický přesah.

Český Stand-up humor

Do Česka se formát dostal v roce 2006 díky kabelové stanici HBO. Pořad zvaný Na stojáka, nyní vysílaný v České televizi, tak dává prostor současným stand-up komikům, aby zde vystoupili a pobavili diváky.

Na rozdíl od světového trendu se však český stand-up humor vyvíjí tak, že účinkující často vystupují pod nějakým pseudonymem či v kostýmu a připravená stand-up rutina, tak spíš připomíná komický skeč, slam poetry, hudební vložku či jinou formu zábavy.

V roce 2016 se na Prima Comedy Central začal vysílat pořad Comedy Club, podobný pořadu Na stojáka.

V roce 2019 se začal na stanici MALL.TV vysílat pořad Stand up-Factory.

Mezi v současnosti nejznámější české stand-up komiky patří Lukáš Pavlásek, Miloš Knor, Simona Babčáková, Tomáš Hanák, Václav Koubek, Tomáš Matonoha, Iva Pazderková, Tomáš Měcháček, Richard Nedvěd nebo Jakub Žáček.

Někteří čeští stand-up komici

Související články

  • Manzai – tradiční japonská forma stand-up komedie
  • Rakugo – japonská forma komedie, připomínající stand-up komedii
  • open mike
  • Sitcom
  • Bavič

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.