Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy

Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy je nejstarší střední průmyslovou školou v České republice s tradicí již od roku 1837. Sídlí v historickém centru Prahy v Betlémské ulici.

Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy
ZkratkaSPŠS Betlémská
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelMagistrát hlavního města Prahy
Datum založení1837
REDIZO600004686
ŘeditelIng. Miroslav Žilka, CSc.
ZástupceIng. Martin Theimer, Ing. Jitka Keharová
AdresaBetlémská 287/4
110 00 Praha 1
Zeměpisné souřadnice50°5′1″ s. š., 14°24′54″ v. d.
Počet žáků400
Oficiální webhttp://www.betlemska.cz
Obory vzdělávání
  • 18-20-M/01 Informační technologie
  • 23-41-M/01 Strojírenství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škola nabízí studium v těchto čtyřletých maturitních oborech:

  • 18-20-M/01 Informační technologie – zaměření počítačové aplikace
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření počítačová podpora konstruování CAD
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření technické vybavení budov
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření ekonomické

Studium je vedeno tak, aby se absolventi mohli uplatnit především ve středních technickohospodářských funkcích, a to v odvětví strojírenství (popř. v příbuzných technických odvětvích) při zajišťování projektové, konstrukční a technologické stránky výrobního procesu apod. V oblasti péče o provozuschopnost strojů, zařízení, dopravních prostředků apod. mohou nalézt uplatnění jak v podnicích strojírenských, tak i v nejrůznějších podnicích nestrojírenských odvětví (např. energetiky, stavebnictví, dopravy, zemědělství aj.). Mohou se také uplatnit ve sféře drobného soukromého podnikání.

Zřizovatelem je kraj, tj. hlavní město Praha.

Historie školy

Jako rok vzniku této školy se uvádí letopočet 1837, kdy vlastenecký spolek Jednota pro podporu průmyslu v Čechách založil nedělní průmyslovou školu ve svém sídle v Rytířské ulici. Hned v prvním roce se přihlásilo na 400 studentů a tak výuka probíhala i částečně v Klementinu a v budově techniky v Husově ulici.

O dvacet let později mohl jednatel Jednoty profesor Balling s podporou dalších vlastenců (například i Karla Havlíčka Borovského) otevřít úplnou průmyslovou školu. Jejím prvním ředitelem se stal známý přírodovědec a profesor Univerzity Karlovy Jan Evangelista Purkyně. Až do roku 1885, kdy byly otevřeny průmyslové školy v Brně (dnes SPŠ a VOŠ technická) a Plzni (dnes SPŠS), se jedná o jedinou českou školu tohoto druhu.

Po několika stěhování do různých budov v Praze se škola roku 1890 natrvalo usídlila v nově postavené budově v Betlémské ulici, kde sídlí dodnes. V této době je škola organizována jako čtyřletá vyšší strojnická a stavitelská škola.

Postupem času se od této školy v roce 1945 oddělila Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára a v roce 1952 Masarykova střední škola chemická v Křemencově ulici.

Od roku 1975, kdy byla na škole zřízena specializace na NC stroje, se škola postupně zaměřuje na výuku ovládání počítačem řízených výrobních strojů a obecně zapojení počítačů do výroby.

Kantoři

Na škole působilo mnoho vyučujících, podle jejichž učebnic se vyučovalo i na ostatních SPŠ strojnických v republice. Výběr:

  • Josef Švercl – Technické kreslení, Deskriptivní geometrie
  • Miroslav Hluchý – Strojírenská technologie
  • Antonín Řeřábek – Stavba a provoz strojů

Absolventi

Literatura

  • MAYER, Václav, ed. Sto let české průmyslové školy: první státní československá průmyslová škola v Praze: 1837–1937. V Praze: První státní československá průmyslová škola, 1937. 228, [III] s. Digitalizovaný titul. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.