Smolkov

Smolkov (německy Smolkau) je vesnice a katastrální území, ležící ve středu Moravskoslezského kraje, v okrese Opava a spadá pod obec Háj ve Slezsku, od které leží asi 0,5 km západně.

Smolkov
Pohled na vesnici Smolkov
Lokalita
Charaktervesnice
ObecHáj ve Slezsku
OkresOpava
KrajMoravskoslezský kraj
Zeměpisné souřadnice49°54′6″ s. š., 18°4′29″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel903 (2011)[1]
Katastrální územíSmolkov (3,59 km²)
PSČ747 92
Počet domů235 (2011)[1]
Smolkov
Další údaje
Kód části obce36501
Kód k. ú.636509
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika

Zástavba Smolkova se dělí na dvě urbanisticky výrazně oddělené části: západně položený, větší původní Smolkov a východně položený, o něco menší, Nový Smolkov (územně identický se základní základní sídelní jednotkou „Háj ve Slezsku - Smolkov“), jenž urbanisticky splývá s ne příliš rozlehlou zástavbou vlastního Háje ve Slezsku, jakož i se zástavbou západní části Chabičova. Od obou těchto sídelních celků je Smolkov oddělen katastrální hranicí převážně kopírující koryto zdejšího potoka Hrabyňky. V Novém Smolkově se nachází i zdejší Informační centrum Háj ve Slezsku.

Název

Jméno vesnice bylo odvozeno od osobního jména Smolek (což byla zdrobnělina jména Smola totožného s obecným smóla - "smůla" (v obou významech)). Význam místního jména byl "Smolkův majetek".[2]

Historie

Poprvé je připomínán v dokumentech z roku 1377. Název obce je psán česky. Od roku 1872 a v lidové mluvě Smolkowo. Měl stejné podmínky k osídlení jako Chabičov a původně byl snad malou hlídací tvrzí hrabyňského zboží. Byl zde dvůr a mlýn. Asi v roce 1739 došlo ke stržení smolkovské dřevěné tvrze. Nahradil ji dvouposchoďový barokní zámek.

V druhé polovině 30. let 20. století byla jižně od vesnice budována dělostřelecká tvrz, která byla pojmenováno podle obce.

Památky

Významní rodáci a osobnosti spjaté s obcí

Galerie

Související články

Odkazy

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku II, Praha 1980, str. 468.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.