Slobodská Ukrajina

Slobodská Ukrajina (ukrajinsky Слобiдська Україна, Слобожанщина Slobidska Ukrajina, Slobožanščyna; rusky Слободская Украина, Слобожанщина Slobodskaja Ukraina, Slobožanščina) byla pohraniční oblast Ruského carství, která se v 17.18. století nacházela na území dnešní Charkovské, Voroněžské, Sumské, Belgorodské a části Doněcké, Luhanské, Kurské oblasti. Slovo sloboda (česky „svoboda“) bylo označení pro pohraniční vesnice, které byly osvobozeny od carských daní výměnou za stráž hranic před nájezdy Tatarů z jižních stepí.[1] (Srovnej např. české Lhoty, jejichž osadníci bývali na určitou dobu, obvykle dvacetiletí, osvobozeni od daní.)

Slobodská Ukrajina (oranžově) na mapě dnešní Ukrajiny

Od druhé poloviny 16. století byla Slobodská Ukrajina postupně osidlována donskými a záporožskými kozáky (později byli tito kozáci nazýváni slobodskými kozáky), kteří v období protipolského povstání Bohdana Chmelnického prchali před útlakem polské šlechty z území současné Ukrajiny, v té době součásti polsko-litevské Republiky obou národů.

V roce 1765 byla na jejím území v rámci Ruského impéria vytvořena Slobodo-ukrajinská gubernie. Po některých nových administrativně-teritoriálních změnách byla v roce 1835 zlikvidována sloboda-ukrajinská provincie. Většina jeho území (jižní část) pak přejmenovaná na Charkovskou gubernii, menší severní část se stala součástí Voroněžské a Kurské provincie.

Administrativně-územní členění nové Ukrajinské první republiky (1917 - 1921) pokrývalo téměř celé území Slobodské Ukrajiny, vznikly tyto celky: Podonnia, Charkov, Slobidshchyna, Doněcká oblast. Rozdělení Slobidské Ukrajiny během Ruské říše na Charkovskou oblast na Ukrajině a oblast Severní Slobozhanshchyna se pod sovětskou vládou ještě více zakořenilo, Severní Slobozhanshchyna se nestala součástí SSSR, ale RSFSR. Během hladomoru v roce 1932 bylo mnoho Ukrajinců vysídleno a nahrazeno obyvateli ze severních částí Ruska. Vzhledem k tomu, že bylo toto území darováno Rusku (další byl mimo jiné Krasnodarský kraj), jako část kompenzace za odebrané území byl SSSR darován Krym. Po osamostatnění se Ukrajiny od SSSR v roce 1992 nebylo o navrácení území jednáno (ani z jedné strany nově vzniklých států), a tím zůstalo Rusku.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slobodná Ukrajina na slovenské Wikipedii.

  1. ВЛИЯНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ НА СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЕ РАЗВИТИЕ ТЕРРИТОРИЙ В XI-XVII ВЕКАХ. Труды Института системного анализа Российской академии наук. 2018-09-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. ISSN 2079-0279. DOI 10.14357/20790279180306.

Literatura

  • Слюсарський А. Г.: Слобiдська Украiна. icторичний нарис. XVII-XVIII ст., Xapкiв, 1954.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.