Silbo gomero

Silbo gomero (v překladu gomerské hvízdání, nazýváno též El Silbo) je hvízdací jazyk používaný na ostrově La Gomera na Kanárských ostrovech. Jedná se o místní nářečí španělštiny, přičemž se místo slov používá hvízdání. Používají ho místní zemědělci na komunikaci v úzkých a hlubokých údolích na Gomeře. Silbo gomero umožňuje komunikovat až na vzdálenost 5 kilometrů.[1] V roce 2009 byl organizací UNESCO vyhlášen mistrovským dílem ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Silbo gomero
Ostrov La Gomera na mapě Kanárských ostrovů
RozšířeníŠpanělsko Španělsko, ostrov La Gomera
Počet mluvčíchneznámý
Klasifikace
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Silbo gomero je také používáno jako atrakce pro turisty, kteří navštíví ostrov La Gomera.[2]

Člověku, který používá silbo gomero se říká silbador.

Jedno z údolí na Gomeře

Historie

Hvízdáním se dorozumívali už Guančové, původní obyvatelé Kanárských ostrovů berberského původu. Hvízdáním se tehdy kromě La Gomery dorozumívali i na některých dalších Kanárských ostrovech (El Hierro, Tenerife a Gran Canaria), ale do dnešních dní vydržel jen na Gomeře (na Hierru se ovšem používal až do roku 1976).

Na Gomeře se ovšem v 50. letech 20. století začalo od používání Silbo gomera upouštět, důvodem bylo stěhování zemědělců do měst a vynález telefonu. Obnova jazyka začala začátkem 90. let. Roku 2009 byl organizací UNESCO vyhlášen mistrovským dílem ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Silbo Gomero na anglické Wikipedii.

  1. BUSNEL, RENÉ GUY,. Whistled languages. Berlin: [s.n.] 117 s. Dostupné online. ISBN 0-387-07713-8, ISBN 978-0-387-07713-0. OCLC 2121677
  2. UNESCO - Whistled language of the island of La Gomera (Canary Islands), the Silbo Gomero. ich.unesco.org [online]. [cit. 2019-12-09]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.