Silbermannovo ladění

Silbermannovo ladění je metoda ladění varhan Gottfriedem Silbermannem.


I když o varhanách významného německého varhanáře Gottfrieda Silbermanna existuje množství literatury, je naše faktické ponětí o tom, jak Silbermann své varhany ladil, jen velmi skrovné a z větší části se zakládá na popisu dvou varhaníků. Prvním byl Georg Andreas Sorge z Lobensteinu, druhým byl Arthur Eger, varhaník dómu ve Freibergu.

Silbermannovo ladění, které se pokusil zrekonstruovat Sorge, se v literatuře označuje jako ladění Silbermann-Sorge anebo jako Silbermann II. Na první pohled vypadá jako ladění středotónové, tj. řada jedenácti zúžených kvint od Dis do Gis, která na svých koncích vytváří vlka. Na rozdíl od středotónových kvint jsou zúžené méně: tzv. Silbermannova kvinta je oproti čisté kvintě zúžená pouze o 1/6 pythagorejského komatu a tím pádem i Silbermannův vlk je oproti středotónovému vlku přibližně poloviční. Je známo, že takto zúženou kvintu používal již před dvěma sty lety Arnolt Schlick. (Ten však tohoto vlka ještě dále dělil a umenšoval – viz Schlickovo ladění.)

Silbermannovo-Sorgeho ladění si proto můžeme representovat poměrně jednoduchou tabulkou kvintového kruhu:

Kvinty Poměr frekvencí Popis Centy
Dis – B
B – F
F – C
C – G
G – D

D – A
A – E
E – H
H – Fis
Fis – Cis
Cis – Gis

Silbermannova kvinta:
čistá kvinta zmenšená o jednu šestinu
pythagorejského komatu
698
Gis – Dis Silbermannův vlk:
čistá kvinta zvětšená o pět šestin
pythagorejského komatu
724


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.