Seram

Seram (zastarale též Ceram) je osmý největší ostrov Indonésie. Nachází se v centrální části souostroví Moluky ve východní části státu. Celý ostrov je součástí provincie Moluky.

Seram
Poloha ostrova
StátIndonésie Indonésie
 ProvincieMoluky
Topografie
Rozloha17 100 km²
Zeměpisné souřadnice3°8′ j. š., 129°30′ v. d.
Délkacca 320-350 km
Šířkado 70 km
Nejvyšší vrcholBinaia (3027[1] m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel218 993 (2003)
Hustota zalidnění12,8 obyv./km²
Největší sídloMasohi
Používané jazykyindonéština (oficiální)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Seram je druhý největší z Moluckých ostrovů (po ostrově Halmahera). Leží jižně od rovníku, ze severu je omýván Seramským a z jihu Bandským mořem. Nejbližším velkým ostrovem je Buru na západě. Napříč celým ostrovem se táhne geologicky mladé pohoří, nejvyšší vrchol v centrální části ostrova přesahuje 3000 m.

Obyvatelstvo

Ostrov je poměrně řídce osídlen. Největším městem je Masohi na jižním pobřeží. Jihozápadně od Seramu se na malém ostrově nachází největší město oblasti, Ambon. Žije v něm více lidí než na celém Seramu. Obyvatelé jsou převážně muslimové nebo křesťané.

Ekologie

Ohrožený kakadu molucký není na Seramu čistým endemitem, ale soustřeďuje se zde většina jeho populace

Původní porost ostrova tvoří deštné lesy, jejichž charakter závisí na nadmořské výšce. V nejvyšších místech přechází les v travnaté porosty.[2]

Příroda Seramu má vysokou úroveň biodiverzity a endemismu, přestože ve srovnání s jinými oblastmi Indonésie a Malajsie je tato úroveň průměrná až nižší.[2] Ostrov je bohatý na ptačí druhy, z více než 213 druhů lze 33 považovat za endemity (14 z nich nežije jinde než na Seramu).[2] Z 38 druhů místních savců je endemických 9.[2] Některé druhy jsou vázány na určité nadmořské výšky.

Chráněná území tvoří necelou pětinu ostrova (3122 km²)[2], většinu této plochy tvoří Národní park Manusela, který se rozkládá v centrální části ostrova, zahrnuje všechny hlavní biotopy a pokrývá celý rozsah nadmořských výšek na ostrově.[3] Největšími hrozbami pro přírodu ostrova jsou dřevotěžba a obchod se vzácnými druhy, včetně ilegálních variant těchto činností.[2]

Reference

  1. Gunung Binaiya, Indonesia [online]. Peakbagger.com [cit. 2010-09-11]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Seram rain forests [online]. World Wildlife Fund [cit. 2010-09-11]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Manusela National Park [online]. Ministerstvo lesnictví Indonésie [cit. 2010-09-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-26. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.