Rusovce

Rusovce (maďarsky Oroszvár, německy Karlburg, chorvatsky Rosvar) jsou městská část Bratislavy na pravém břehu Dunaje, jižně od městských částí Petržalka a Jarovce v okrese Bratislava V.

Rusovce

znak
Poloha
Souřadnice48°3′13″ s. š., 17°8′52″ v. d.
Nadmořská výška133 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
KrajBratislavský
OkresBratislava V
Rusovce
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha25,6 km²
Počet obyvatel4 388 (2021)[1]
Hustota zalidnění171,7 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.bratislava-rusovce.sk
PSČ851 10
Označení vozidelBA, BL a BT
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Městská část v rámci Bratislavy

Rusovce jsou největší bratislavskou městskou částí na jih od Petržalky a svým charakterem připomínají menší město. Je zde památková zóna.[2]

Historie

Na jejich území se v druhémčtvrtém století nacházela římská Gerulata a dnes je tam příslušná muzejní expozice. Původně samostatná obec Rusovce se poprvé vzpomíná roku 1266, kdy měla převážně zemědělský charakter. V středověku se sem přistěhovalo mnoho Chorvatů. Koncem 19. století byli všichni obyvatelé Němci (zřejmě poněmčení Chorvati). Roku 1918 se Rusovce nestaly součástí Československa, ale zůstaly spolu s Jarovcemi a Čunovem v Maďarsku, až k 15. říjnu 1947 byly, na základě mírové smlouvy s Maďarskem, připojeny k Československu a roku 1972 k městu Bratislava.

Historické památky

Rusovce jsou známé četným výskytem historických památek. Z památek sakrální architektury k nim patří římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1662, kostel sv. Víta ze 17. století a evangelický kostel a. v. ze začátku 19. století.

Nejvýznamnější historickou památkou Rusovců je zdejší kaštel s anglickým parkem, přestavěný v 2. polovině 19. století v tzv. windsorském slohu. V současnosti je delší dobu pro veřejnost nepřístupný.

Kromě těchto památek se zde nachází několik památek drobné architektury - sloup Nejsvětější Trojice z roku 1748, morový sloup před kostelem sv. Máří Magdalény z roku 1719, mauzoleum Laury Henckelové (manželky předposledního majitele rusovského panství Huga Henckela von Donnersmarck), postavené v roce 1884 v neogotickém slohu (původně stálo naproti kostelu sv. Víta, od roku 1908 tvoří dominantu místního hřbitova), sloup Piety z roku 1742 i několik křížů.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rusovce na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku.
  2. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky - Pamiatkové územia a ochranné pásma. www.pamiatky.sk [online]. [cit. 2022-01-25]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.