Roštejn

Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n. m.) v katastru obce Doupě v okrese Jihlava. V současnosti hrad vlastní Kraj Vysočina a spravuje jej Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

Roštejn
Hrad Roštejn se svou dominantní věží
Účel stavby
Základní informace
Slohgotický, renesanční
Výstavba14. století
Přestavba70. léta 16. století
Stavebníkneznámý
Další majitelépáni z Hradce, Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenštejn-Kastelkornové, Podstatští-Lichtenštejnové
Současný majitelKraj Vysočina
Poloha
AdresaDoupě 1, Doupě, Česko Česko
Souřadnice49°15′6,93″ s. š., 15°25′33,91″ v. d.
Roštejn
Roštejn, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky29908/7-4810 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Interiér hradu - přípravna jídel

Hrad nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. V druhé polovině 16. století jej pak Zachariáš z Hradce přebudoval v renesančním stylu. V této době byla také poprvé písemně zmíněna obora, která hrad obklopovala a sloužila postupně k chovu různých druhů spárkaté zvěře. Podle posledních prováděných archeologických a stavebně-historických průzkumů je ovšem možné, že hrad byl k loveckým účelům využíván již v období středověku.

Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejnové. V roce 1915 hrad vyhořel po úderu blesku do věže. Větší opravy byly zahájeny v roce 1958. Od roku 1969 je přístupný veřejnosti.

V roce 2017 započaly úpravy hradu spolufinancované z programu IROP (Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic). V letech 2018–2019 byly v prostorách hradu otevřeny dvě nové expozice, jejichž hlavními tématy jsou příroda, lovectví a myslivost a prezentace objektu jako loveckého sídla.[1]

Interiér hradu - biskupský sál / sál sv. Huberta


Opravy, během nichž byly mimo jiné nahrazovány části degradovaného krovu, preventivně měněna střešní krytina, kontrolována a spárována hradní věž, restaurovány olejomalby a historický nábytek, stejně jako vlastní cenné prvky interiéru (štukový strop a oltář, nástěnné malby ad.), byly ukončeny v lednu 2021.[2] Celková částka přesáhla 70 milionů korun.[3] Během příprav i samotných prací byla učiněna zajímavá zjištění, která posouvají znalosti o historii hradu. Průzkum stavebně-historickými sondami v roce 2016 například odhalil dutý prostor mezi zdmi kaple a obvodovou zdí, dokazující umístění původních oken a tím i stavební vývoj objektu. Nejen tato zajímavost je prezentována na prohlídkových okruzích.

Zajímavosti

Hradní věž
  • Dominantou je sedmiboká gotická věž vysoká 45 m s dohledností až několik desítek km (za příznivých podmínek jsou vidět rakouské Alpy[4]).
  • Hrad patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu.
  • V interiérech se nacházejí cenné pozdně renesanční nástěnné malby erbů v Erbovním sále, rostlin v Botanickém sále a koně v Pracovně polesného.
  • Součástí hradu je i kaple sv. Eustacha (patrona všech lovců, předchůdce sv. Huberta).[5]
  • Hrad je postaven na skále s nejvyšším bodem 677 m nad mořem.
  • K hradu se váže několik pověstí, z nichž nejznámější je o stavbě hradu s výpomocí čerta.
  • Na hradě a v jeho blízkém okolí probíhalo natáčení částí několika filmů, zejména pohádek (například Z pekla štěstí 2, Černá fortuna, O Radkovi a Mileně, Jak se budí princezny, Pravý rytíř či Bajkeři).

Odkazy

Reference

  1. ZELNÍČKOVÁ, Ilona. Hrad Roštejn otevírá novou prohlídkovou trasu s mraveništěm a puškami [online]. Mafra, 2016-02-14 [cit. 2018-06-29]. Dostupné online.
  2. SINGR, Martin. Hrad Roštejn je opravený, návštěvníci se mohou těšit na nová lákadla. Třebíčský deník. 2021-02-06. Dostupné online [cit. 2021-03-05]. (česky)
  3. HOŠEK, Radim. Hrad Roštejn: Stavební sondy odhalily tajemství základů. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2016-07-19 [cit. 2016-07-21]. Dostupné online.
  4. Alpy z Roštejna, 8. 5. 2014:
  5. BURDOVÁ, Zuzana. Hrad Roštejn se otevře veřejnosti. Ukáže i nepřístupná místa. denik.cz. 2017-07-31. Dostupné online [cit. 2018-08-15].

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.