Richard Pollak-Karlín

Richard Pollak-Karlín (5. července 1867 Karlín1945 Birkenau) byl český malíř, ezoterik a antroposofil židovského původu.

Richard Pollak-Karlín
Richard Pollak před rokem 1920
Narození5. července 1867
Karlín
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1945
Birkenau
Německá říše Německá říše
Povolánímalíř
Manžel(ka)Hilda Pollak-Karlín
Podpis
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Richard a Hilda Pollak v Dornachu

Život

Richard Pollak se narodil v Karlíně, kde vyrůstal se svým bratrem v zámožné židovské obchodnické rodině. Po ukončení základní a odborné školy působil čtyři roky v obchodě svého otce. Poté začal studovat na Umělecho-průmyslové škole v Praze u prof. Františka Ženíška. Následně pokračoval ve studiu na pražské malířské akademii u profesora Maxmiliána Pirnera. Po dvou letech odešel na Akademii do Mnichova, kde studoval u prof. Seitze. Během mnichovského pobytu Pollak podstoupil křesťanské mystické vzdělání. Po dvou letech studia v mnichově se vrátil zpět do Prahy a pokračoval ve studiu na malířské akademii u prof.Václava Brožíka. V roce 1895 akademické studium ukončil. Richard Pollak byl jedním z prvních členů S.V.U. Mánes. Během působení v Praze se ponořil do čtení křesťanské mystiky a starověké sanskrtské literatury. Pollak byl uznávaným portrétním malířem, který byl považován za citlivého interpreta duše.

Roku 1901 přesídlil Richard Pollak do Vídně kde v roce 1902 a 1908 vystavoval v "salonu Miethkeho". Ve Vídni se seznámil se svojí manželkou, Hildou Kotányi, která pocházela z početné židovské rodiny žijící v Budapešti. V roce 1906 vystavoval na výstavě "vídeňské secese" a podnikal mnoho studijních cest po Evropě. Získal ocenění v Paříži a Mnichově a v roce 1908 portrétoval v Římě básníka B.Bjørnsona[1]. Richard Pollak a jeho žena vstoupili v roce 1906 do "Theosophical Society" a v únoru 1907 poprvé slyšel přednášku Rudolf Steinera. První světovou válku strávil s manželkou, též výtvarnicí, v Dornachu u R. Steinera, kde vyzdobili část kopule Goetheanea. V roce 1915 namaloval program pro první provedení Steinerovy eurytmicko-dramatické hry "Faustovo nanebevzetí (Faust Himmelfahrt)"[2] na motivy goethova Fausta.

Do Prahy se vrátil se svojí ženou v roce 1920. Zabýval se antroposofií a vystavoval v Krasoumné jednotě. V roce 1924 vystavoval v Topičově salonu. Mimo to přednášel v česko-německé pobočce, maloval portréty a světelné meditační obrazy. Jeho žena rovněž přednášela a vytvářela hedvábné výšivky, jejímiž motivy byly nadpřirozené světy. V létě roku 1921 pobýval několik měsíců v polském městě Kobierzyce, kde namaloval několik portrétů, mimo jiných i "Carla hraběte Keyserlingka" a "Moritze Bartsche". Po návratu do Prahy byl v roce 1923 členem české delegace na vánoční konferenci "Anthroposofické společnosti" v Dornachu[3] a později byl lektorem prvního ročníku "Školy pro duchovní vědu" v Praze. V roce 1927 odcestoval Pollak při příležitosti výstavy své práce do Dornachu. V březnu roku 1931 se účastl v Praze úvodní přednášky o Eurytmii. V roce 1942[4] v den svých narozenin byl Richard Pollak i se svou ženou zatčeni a deportováni do Terezína. Následně byl Richard Pollak převezen do vyhlazovacího tábora Birkenau, kde patrně v roce 1945 zahynul. Jeho žena Hilda Pollaková odmítla pracovat v terezínské továrně na munici a pravděpodobně zemřela v Dachau.

Portrét Rudolf Steinera, který namaloval Richard Pollak je uložen ve švýcarském Goetheanu, stejně jako některé z výšivek jeho ženy. Jeho práce byly vystavovány v Goetheanu v roce 1947 a 1967/68.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.