René Clément

René Clément [klemɑ̃] (18. březen 1913 Bordeaux17. březen 1996 Monte Carlo) byl francouzský filmový režisér a scenárista. Získal dva Oscary za nejlepší cizojazyčný film (1950, 1952).

René Clément
Narození18. března 1913
Bordeaux
Úmrtí17. března 1996 (ve věku 82 let)
Monte Carlo
Alma materNárodní vysoká škola krásných umění
Povolánífilmový režisér, scenárista a herec
OceněníCena za nejlepší režii v Cannes
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Vystudoval architekturu na École des Beaux-Arts. První krátký film natočil roku 1936, ve spolupráci s Jacquesem Tatim. Poté se věnoval dokumentárnímu filmu a byl tak jeho průkopníkem ve Francii. Po druhé světové válce, roku 1945, natočil hraný film o francouzském hnutí odporu nazvaný Bitva o koleje (La Bataille du rail), který z něj udělal hvězdu domácí kinematografie. Získal za něj roku 1946 cenu poroty na festivalu v Cannes. Brzy přišel i úspěch v Americe - Clément krátce po sobě získal dva Oscary za nejlepší neanglicky mluvený film, roku 1950 za Au-delà des grilles s Jeanem Gabinem v hlavní roli a roku 1952 za Zakázané hry (Jeux interdits). Za první jmenovaný film získal i cenu pro nejlepšího režiséra v Cannes, za Zakázané hry pak Zlatého lva na festivalu v Benátkách a cenu BAFTA. V Cannes později bodoval ještě se snímkem Monsieur Ripois (1954, cena poroty), kde zářil Gérard Philipe, v Benátkách se zolovskou adaptací Gervaise (1956). Ta mu zajistila i druhou cenu BAFTA (1956). K oceňovaným snímkům patří i Kráska a zvíře z roku 1946, která vznikla ve spolupráci s Jeanem Cocteau, a kde začala hvězdná kariéra Jeana Maraise, thriller V plném slunci (1960), který zase "udělal" Alaina Delona, či další thriller Cestující v dešti (1969) - Marlène Jobertová za výkon v tomto snímku získala italskou cenu David di Donatello. V roce 1984 byl Clémentovi udělen César za celoživotní dílo. Roku 1990 byl jmenován prezidentem francouzské Akademie.[1]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.