Refrakční vada

Refrakční vada je oční vada, při které dochází k chybné lomivosti dopadajících paprsků, které se v důsledku toho nezobrazí na sítnici, jak by bylo žádoucí a tím pádem se nevytvoří ostrý obraz. Mezi refrakční vady řadíme krátkozrakost (myopii), dalekozrakost (hypermetropii), astigmatismus a do jisté míry i vetchozrakost (presbyopii). Refrakční vady, zejména dalekozrakost, popřípadě ještě astigmatismus, provázejí i šilhání (strabismus) u dětí. Šilhání samo o sobě však refrakční vadou není.

Refrakční vady se korigují (napravují) buď konzervativně - brýlemi nebo kontaktními čočkami nebo operativně. Někdy refrakční vada vzniká jako komplikace u celkových onemocnění, onemocnění či úrazu očí, apod.

Každý, kdo zpozoruje zhoršení zraku, by se měl co nejdříve nechat vyšetřit očním lékařem a dbát přesně jeho pokynů. Pokud člověk již refrakční vadu má, je pravidelná návštěva očního lékaře samozřejmostí.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.